Ploterek wykonany z plexi - zlęcę cięcie laserem plexi 10mm

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

Ploterek wykonany z plexi - zlęcę cięcie laserem plexi 10mm

#1

Post napisał: berrrcik21 » 31 sty 2010, 09:52

Witam,
przedstawiam poniżej maszynkę którą wykonam na pracę dyplomową. Całość będzie wykonana z pleksi 10mm. Konstrukcja będzie całkowicie skręcana, elementy wycięte laserem (zależy mi na ładnej powierzchni krawędzi). Polo robocze X300 Y420 Z100.

Obrazek

Obrazek

Pewne obawy na pierwszy rzut oka mogą wzbudzać dwie rzeczy:
1. Obsada łożysk jest wykonana z pleksi - ponieważ będzie to służyło na uczelni bardziej jako działający model dydaktyczny, ewentualnie jakieś proste grawerowanie czy frezowanie w drewnie, wydaje mi się, że wystarczą takie obudowy. Zależało mi, żeby było wszystko w maszynie ładnie widać, wszystkie napędy, dlatego zdecydowałem się wykonać maszynkę z bezbarwnej pleksi. Nie wykluczone, że może i odrazu zrobię aluminiowe, bo w sumie obudowy łożysk liniowych i nakrętek także wykonam z aluminium.
2. Nie podparte wałki - zważywszy na to że maszyna będzie skręcana z płyt pleksi, a jak wiadomo płyty te do najprostszych nie należą ciężko by mi było ustawić wałki równolegle oraz by nie były przekoszone. Konstrukcja bramy myślę, że będzie ważyła w granicy 10kg, także wałki ø20 na długości 20mm (oś Y) wystarczą. Poza tym już mam łożyska liniowe 20mm :wink: , więc takie wałki już muszą zostać. W Z-ecie wałki będą ø12, ale na długości 250mm.

Wszystkie osie będą napędzane silnikami 1.9Nm poprzez śuby Tr14x4. Na każdej śrubie będą po dwie nakrętki w celu kasowania luzu. Łożyska liniowe będą w obudowach, które zapewnią regulację napięcia. Co do sterowania, to zrobię dwa sterowniki: jeden na L297+2xl6203 z poprawionym półkrokiem i sterownik oparty o układ TB6560AHQ. Zobaczę który będzie lepszy (czyt. wystarczający :wink: ) dla tej maszynki i ten zostawię. Elektronika będzie umiejscowiona w podstawie maszyny, żeby było ją ładnie widać. Z przodu zrobie jakiś mały pulpit, gdzie będzie włącznik, "grzyb". Jak mi starczy czasu i ochoty :wink: to zrobię czujnik długości narzędzia oparty o czujnik optyczny szczelinowy TCSS 1201. Takie też będę krańcówki (po jednej na każdą oś) i chciałbym na nich bazować maszynę po uruchomieniu. Jeśli chodzi o wrzeciono to będzie to szlifierka prosta DWT GS-500 VS. To tak z grubsza tyle, całość myślę, że dobrze widać na screenach.

PS: Poszukuję osoby/firmy która wycięłaby mi elementy laserem z pleksi 10mm. Łącznie wszystko powinno się zmieścić na 1m^2. Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam

Robert


Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt

Tagi:

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: pasierbo » 31 sty 2010, 10:24

-Hm plexa to dośc drogi materiał a sztywnością nie zachwyca. Nie myslałeś żeby wstawić ją tylko tam gdzie to konieczne.
-1/3 stołu jest pod bramą. Nie prościej stałą bramę przy takim polu?


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: berrrcik21 » 31 sty 2010, 10:42

Założenie było takie by żeby był to ploter z jeżdżącą bramą. Oczywiście nie robię tego za free, politechnika robi mi, a właściwie już zrobiła mi inna "fuchę" i to jest forma zapłaty za tą robotę :wink: Wiem, że sztywnością pleksi nie jest najlepiej, ale przy zastosowaniu konstrukcji skrzynkowej, myślę, że to całkiem fajnie może wyjść :wink:
Zależało mi by maszyna była przeźroczysta cała, pleksi chyba jest najtańszym materiałem z tworzyw przeźroczystych, który można spotkać w handlu o grubości 10mm.

Pozdrawiam :grin:
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt


piwkot
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2008, 21:44
Lokalizacja: Kielce

#4

Post napisał: piwkot » 31 sty 2010, 11:40

Mocowanie wałków można by dać trochę mocniejsze, np. skręcić plexi ze sobą zeby było 20mm. No i silniki zdecydowanie za mocne w porównaniu ze sztywnością całości


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: berrrcik21 » 01 lut 2010, 02:12

Faktycznie można by trochę wzmocnić obsadzenie wałków; zrobię tulejki aluminiowe z kołnierzami przykręcone do pleksi, powinno być dobrze. Silniki takie aktualnie posiadam, tak musiałbym specjalnie kupować inne. Pozdrawiam

Robert
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt


adatadeusz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 27 paź 2004, 01:00
Lokalizacja: opole

#6

Post napisał: adatadeusz » 10 lut 2010, 21:02

jak masz to wszystko w corelu to się odezwij wytnę ci to 664767750


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#7

Post napisał: berrrcik21 » 10 lut 2010, 21:27

Witam,
odezwę się po niedzieli, teraz jestem na urlopie. Dziękuję za informację i pozdrawiam serdecznie, do usłyszenia :wink:

Robert
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt


Heli
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 56
Rejestracja: 08 maja 2006, 23:49
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: Heli » 22 lut 2010, 21:32

Jak zależy Ci na jakości krawędzi to ja bym to robił inaczej.
Szablon-> frez kopiujący o max średnicy-> "opalanie".
Z dużą średnicą frezu mogą być problemy na łukach wewnętrznych więc tam trzeba zmnieć na coś mniejszego ewentualnie.
Pozostaje to co koledzy wcześniej mówili - wytrzymałość akrylonu .
Wiem, że poliwęglan jest dużo droższy, ale wytrzymałość na wibracje nieporównywalna i jakość pasowania się zwiększy.
Pozdrawiam Mariusz

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”