pierwsza maszyna cnc

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
ttysiac
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2008, 21:29
Lokalizacja: Gdańsk

pierwsza maszyna cnc

#1

Post napisał: ttysiac » 02 gru 2008, 19:55

Witam

Właśnie rozpoczynam praca nad moją pierwszą ale na pewno nie ostatnia maszyną cnc i potrzebuje waszej pomocy.

Chce zbudować małą wiertarko-frezarke, wstępnie założyłem sobie pole pracy (x-y) 200x200mm oś z 50mm.

Ta maszyna ma być bardziej modelem niż prawdziwym narzędziem pracy wiec od precyzji czy szybkości ważniejszy jest wygląd. Prowadnice z szuflad i płyta MDF odpadają. Przy jej budowie chciał bym się jak najwięcej nauczyć i nabrać doświadczenia przed budową poważniejszych maszyn.

Na część mechaniczną mogę przeznaczyć koło 2000zł, elektronikę wykonam we własnym zakresie w późniejszym czasie. Elektronika jest mi bliska i choć wszystkiego nie wiem to jest to dziedzina bardzo łatwo mi przyswajalna i na pewno nie napotkam tu problemów których nie dam rady rozwiązać.
Gorzej jeżeli chodzi o mechanikę. Na tym forum znalazłem już wiele wskazówek, i ciekawych projektów ale trudno mi się jeszcze w tym połapać.

Myślałem o metalowej konstrukcji ze stałą bramą. Silniki bezpośrednio połączone ze śrubami napędowymi. Części chcę zamówić z http://www.akcesoria.cnc.info.pl/. Wstępnie wykalkulowałem takie elementy: silniki FL57STH76, sprzęgła BKL, śróby trapezowe Tr. 14 x 4, wałki fi 16, łożyska liniowe. Będą wystarczające?

Jako wrzeciono doraźnie chciał bym wykorzystać mini wiertarko-frezarke Proxxon o mocy 100W. Wiele nią nie zdziałam ale do prezentacji zasady działania maszyny cnc czy chociażby wywiercenia otworów w PCB wystarczy. Z czasem może zmienię ja na cos mocniejszego a może to dopiero w kolejnej maszynie, czas pokaże.

Jak najszybciej muszę zamówić wszystkie podstawowe elementy poza elektroniką bo inaczej stracę środki które obecnie mogę przeznaczyć na budowę maszyny. Nie wiem niestety jeszcze do końca co powinienem wybrać i dlatego zwracam się z tym do was.

Jak przy waszej pomocy zdecyduje się już jak to wszystko ma wyglądać to wykonam wstępny projekt całej konstrukcji.

Przy budowie będę miał dostęp do warsztatu ale na dzień dzisiejszy nie wiem jakie są jego możliwości dla tego chciał bym by konstrukcja była jak najprostsza do wykonania. Preferował bym żeby wszystko powstało z łatwo dostępnych elementów poskręcanych ze sobą. Na upartego spawanie też było by możliwe w końcu w mojej okolicy nietrudno o doświadczonego spawacza. Najchętniej zlecił bym wykonanie konstrukcji jakiejś firmie ale nie wiem jakie są tego koszta i czy było by mnie na to stać? A może ktoś zna takie firmy w trojmieście?

Proszę więc bardziej doświadczonych forumowiczów o propozycje jak wykonać konstrukcje mechaniczną, jakie elementy dobrać tak by maszyna jak najlepiej spełniała moje założenia.



Tagi:

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#2

Post napisał: Jaszuk88 » 02 gru 2008, 22:51

Witam
Ja zbudowałem taką maszynkę: https://www.cnc.info.pl/topics60/amator ... t10299.htm

Jestem zadowolony spisuje się znakomicie, robiłem nawet póby frezowania w aluminium ale gubi kroki - zbyt małe silniki. W pozostałych mękkich mateiałach klasa - sama przyjemność. Jako wrzecino zastosój Kresa jest dobry i cichy na małych obrotach.
Konstrukcję proponuje spawaną, wałki podparte, łożyska liniowe proponuję rozwiązanie jak u mnie, tanie i skuteczne, dwie nakrętki na oś. Zrób jakieś rysunki to otrzymasz podpowiedzi jak rozwiązać problemy, żeby było dobrze.Powodzenia


Autor tematu
ttysiac
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2008, 21:29
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: ttysiac » 08 gru 2008, 16:18

Dziękuje za odpowiedz i porady.

Spodobała mi się pana konstrukcja, na pewno wykorzystam kilka z zastosowanych w niej rozwiązań, np. bardzo spodobał mi się pomysł z prowadnicami rolkowymi.

Co do propozycji to chyba jednak zdecyduje się na konstrukcje skręcaną. Wydaje mi się też, że w zabawce którą chce zbudować nie ma potrzeby stosować wałków podpartych. Jeżeli się mylę to proszę mnie wyprowadzić z błędu.

Wymyśliłem sobie, że ramę maszyny wykonam z płyty aluminiowej grubości 10mm ciętej laserem. Będzie to odpowiedni materiał?

Znalazłem już firmę która zajmuje się obróbka stali i aluminium. Jak tylko znajdę czas to narysuje projekt i wyśle im do wyceny.

Teraz mam takie może głupie pytanie odnośnie śrub napędowych i wałków a właściwie ich zamawiania. Z tego co widziałem to w sklepach materiały te występują w długościach będących wielokrotnością 500mm. Czyli jeżeli potrzebuje np. dwie śruby długość 240mm to muszę zamówić 0,5m śruby i pociąć ja na odpowiednie długości czy jest może możliwość zamówienia śrub już przyciętych? A jeżeli śruby trzeba przyciąć samemu to lepiej jest zamówić jedna długa i pociąć ja na 3 części czy lepiej zamówić klika krótszych odcinków i tylko je podocinać?

Mam też wątpliwości co sprzęgieł. Początkowo chciałem użyć sprzęgła BKL ze sklepu akcesoria cnc ale są one dość drogie. Może jest jakieś tańsze rozwiązanie nadające się do mojej konstrukcji? Może jakieś wężyki?

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#4

Post napisał: Jaszuk88 » 08 gru 2008, 17:06

Witam ponownie
Na forum nie panujemy :wink:

Oczywiście, że konstrukcja z aluminium jest jak najbardziej prawidłowa.
Śruby oprócz tego, że muszą być przycięte na długość to muszą być końcówki zatoczone z dwóch stron na łożyska i z jednej strony na sprzęgło.Im krótsze odcinki tym mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia w transporcie. Sprzęgło z wężyków uważam, że bardzo dobrą alternatywę - mam zamontowane w swojej maszynce i spisuje się znakomicie. Uważam, że wałki podparte to lepsze rozwiążanie ale do małej amatorskiej maszynki wałki fi 20 mm bez podparcia są optymalnym i tańszym rozwiązaniem. :smile:

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: namemartin » 08 gru 2008, 21:44

ttysiac pisze:Może jakieś wężyki?
Witam
Wężyki jak najbardziej. Najlepiej jakieś zbrojone włóknem lub inne odpowiednio mocne. Mocowanie opaskami metalowymi skręcanymi.
Jest to jedno z najtańszych rozwiązań, które spełnia swoje zadanie.
I Kolega niech nie zapomni o wyłącznikach krańcowych. Grosze kosztują, a pozwalają uniknąć nieco kosztów w razie błędu.
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”