Moja pierwsza frezarka CNC, czyli co jak i gdzie?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
GL4DI470R
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 01 cze 2007, 22:12
Lokalizacja: Wrocław

Moja pierwsza frezarka CNC, czyli co jak i gdzie?

#1

Post napisał: GL4DI470R » 17 cze 2007, 13:06

Witam!

Chciałbym zbudować frezarke CNC. Mam na to jakieś 3000zł. Jeśli zajdzie taka potrzeba to wyłoże i 4000zł ale nie więcej

Konstrukcja miałaby być w całości z metalu z tym że nie mam pojęcia jak miałaby wygładać, jak i gdzie ją zamówić. Jedynymi dostępnymi dla mnie narzędziami jest wiertarka i znajomy spawacz :)

Nie ukrywam że chciałbym na niej coś zarobić, nie w przemyśle tylko w drobnych "podwórkowych" zamówieniach, maszyna pracowałaby głównie w miękkich materiach tj. plexi, drewno choć dobrze jakby radziła sobie również z metalem.

- Co do sterowników to myślę, że ten powinien być ok, SSK-B03 - 4.2A, 50V,1/128 kroku

-Co do silników to waham się pomiędzy dwoma, z momentem 1,89Nm 200zł i z momentem 3Nm 360zł cenowo różnica wynosi 480zł nie wiem, czy warto, więc zdam się na Was.

-Elektrowrzeciono, Kress 800W

Co do reszty, ( śruby napędowe, wałki, sprzęgła, łożyska itd ) to byłbym bardzo wdzięczny żebyście znając budżet i przeznaczenie urządzenia zaproponowali co dalej.

Z góry dziękuję za pomoc i Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#2

Post napisał: easy2002 » 17 cze 2007, 13:21

To policz sobie teraz :
Sterownik
silniki
wrzeciono
sprzęgła śruby prowadnice
i zobacz ile ci zostało na konstrukcję
i piszesz coś takiego
"jak miałaby wyglądać, jak i gdzie ją zamówić."
zamówić ??
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


Autor tematu
GL4DI470R
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 01 cze 2007, 22:12
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: GL4DI470R » 17 cze 2007, 14:03

Sterowniki = 1200 zł
Silniki = 600zł
Wrzeciono = 550 zł
--------------------------------

wychodzi 2350zł czyli zostaje 1650zł

"zamówić", oczywiście nie mam na myśli zamawianie gotowej budy tylko profili,
tylko jakie profile nadają się do tego najlepiej? i ile mniej wiecej kosztuje wykonanie obudowy z metalu ?
Jeśli byłbyś tak uprzejmy i mógł wypunktować mniej wiecej ile by reszta konstrukcji kosztowała to byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam


Leszek_Z
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 153
Rejestracja: 23 lis 2005, 15:19
Lokalizacja: sam nie wim

#4

Post napisał: Leszek_Z » 17 cze 2007, 14:25

kolega zapomniał jeszcze o prowadnicach.......wałki, łozyska i obudowy też troche kosztują....
Oko za oko,ząb za ząb,a du** za pieniądze..

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#5

Post napisał: easy2002 » 17 cze 2007, 16:12

GL4DI470R pisze:Sterowniki = 1200 zł
Silniki = 600zł
Wrzeciono = 550 zł
--------------------------------
wychodzi 2350zł czyli zostaje 1650zł
Plus do tego

Prowadnice i łożyska do nich
śruby nakrętki i łożyska
sprzęgła
myślę że to 1650 zł może nawet nie wystarczyć zależy od kogo i jakie to miałby być

W tym temacie
https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... vt3529.htm
kolega też zakładał około 3000 zł i wyszło mu sporo więcej ...sporo

Także się zastanawiam skoro nie masz takich wymagań to dlaczego takie silniki takie sterowniki wrzeciono to ok ale inne rzeczy po co ci takie drogie
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


Autor tematu
GL4DI470R
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 01 cze 2007, 22:12
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: GL4DI470R » 17 cze 2007, 22:12

Także się zastanawiam skoro nie masz takich wymagań to dlaczego takie silniki takie sterowniki wrzeciono to ok ale inne rzeczy po co ci takie drogie
Nie wiem jakich efektów się spodziewać po silnikach typu 0,9Nm a mocy nigdy za wiele, z silnikami 1,9 Nm przy miekkim materiale zyskam na szybkosci a w twardszym silniki nie będą gubiły kroków i nie będę czekał tydzień na wyfrezowaniu czegoś bardziej złożonego.

Narazie mam takie założenia co do sprzętu ale po zbudowaniu pewnie bede chcial wiecej i szkoda bedzie sprzedawac slabsze zeby kupowac mocniejsze nie ?

Byc moze sterowniki po 220 zl i silniki po 200 tez beda spoko ale nie chce wydac 1200 zł i sie zawiesc.

Nigdy nie robilem konstrukcji z metalu wiec nawet nie wiem od czego zaczac i z jakimi kosztami sie liczyc. Widzę że Pan
easy2002 ma doświadczenie co dobitnie potwierdza tu: https://www.cnc.info.pl/topics60/teraz- ... vt2281.htm
wiec jesli mozna prosic o pomoc (co gdzie i jak ) to bardzo prosze :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#7

Post napisał: Piotrjub » 17 cze 2007, 22:50

Kolego zanim zaczniesz cos pisac - poczytaj forum - moze zaczniesz od zastanowienia gdzie umieścić swój temat (jaki dział).


Marecki-MK
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 79
Rejestracja: 10 sty 2007, 01:05
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: Marecki-MK » 18 cze 2007, 09:31

GL4DI470R pisze: Chciałbym zbudować frezarke CNC. Mam na to jakieś 3000zł. Jeśli zajdzie taka potrzeba to wyłoże i 4000zł ale nie więcej

Konstrukcja miałaby być w całości z metalu z tym że nie mam pojęcia jak miałaby wygładać, jak i gdzie ją zamówić. Jedynymi dostępnymi dla mnie narzędziami jest wiertarka i znajomy spawacz :)

Witaj !

Pięć miesięcy temu z podobnym budżetem zaczynałem moją przygodę z cnc .
Mam trochę doświadczenia w domowym majsterkowaniu
i od początku zdawałem sobie sprawę że za ta kasę nie zbuduję Rolls-Royce'a
Będziesz musiał coś wybrać albo lepszy sterownik albo ciut lepsza maszynka .
Za te pieniądze i tak nie powstanie frezarka marzeń więc ja na początek zdecydowałem się na lepszy bardziej przyszłościowy sterownik,
a frezarkę zbudowałem sam za możliwie najtańsze pieniądze,
i tak wydatki na materiały przekroczyły już 1500 zł. i to tylko części na samą konstrukcję mechaniki .
Powstała stosunkowo prosta i moim zdaniem dość fajna maszynka
na której teraz uczę się obsługi, a w międzyczasie myślę nad nieco lepszą konstrukcją .

Wiertarka i znajomy spawacz to trochę za mało żeby tanio ukończyć budowę .
Będziesz potrzebował usług znajomego tokarza i frezera oraz wiele innych własnych drobnych narzędzi , choćby wiertła, gwintowniki itd...

Jeżeli jako nowicjusz mogę coś doradzić to posłuchaj porady Piotra i czytaj forum !!!
Przejrzyj kilka tematów z opisem budowy, poczytaj o problemach i nieudanych pomysłach .
Oglądaj zdjęcia wielu różnych konstrukcji , przyjrzyj się różnym drobnym detalom jak zostały wykonane ,
a na pewno znajdziesz natchnienie i wpadniesz na pomysły co i jak zbudować .
Nikt nie podsunie Tobie gotowej recepty na maszynkę tym bardziej
że sam nie określiłeś nawet minimalnych założeń co do konstrukcji . (nawet nie wiadomo jakie chciałbyś mieć pole robocze)
Jak podasz trochę więcej szczegółów to wtedy bardziej doświadczeni koledzy będą mogli Tobie coś podpowiedzieć i doradzić .

Z mojego skromnego doświadczenia mogę podpowiedzieć że przy tym budżecie nie stać Ciebie na błędy
więc zanim zaczniesz budowę dobrze przemyśl swój projekt !!!
Poprawki czasem są niemożliwe , a przynajmniej kosztowne .

GL4DI470R pisze: Nie ukrywam że chciałbym na niej coś zarobić, nie w przemyśle tylko w drobnych "podwórkowych" zamówieniach, maszyna pracowałaby głównie w miękkich materiach tj. plexi, drewno choć dobrze jakby radziła sobie również z metalem.
No, widzisz - pierwszy problem - jakim metalem ? (stal, metale kolorowe)
Nie napisałeś czy masz na myśli drobne grawerowanie czy głębokie frezowanie , a do tego będzie potrzebna naprawdę solidna konstrukcja .

GL4DI470R pisze: - Co do sterowników to myślę, że ten powinien być ok, SSK-B03 - 4.2A, 50V,1/128 kroku
-Co do silników to waham się pomiędzy dwoma, z momentem 1,89Nm 200zł i z momentem 3Nm 360zł cenowo różnica wynosi 480zł nie wiem, czy warto, więc zdam się na Was.
-Elektrowrzeciono, Kress 800W
Sterowniki = 1200 zł
Silniki = 600zł
Wrzeciono = 550 zł
Do sterowników będziesz jeszcze potrzebował kilka dodatkowych elementów takich jak płyta główna , zasilacz itd... (to podniesie koszty)
Sterowniki M542 i silniki 1,89 Nm można kupić znacznie taniej
ceny odpowiednio około 250 zł. i 140-150 zł.
Przejrzyj archiwum forum i Allegro .

Kress z dodatkową tulejką (fi 6 mm) która na pewno się przyda będzie kilkanaście złotych droższy .

GL4DI470R pisze: Co do reszty, ( śruby napędowe, wałki, sprzęgła, łożyska itd ) to byłbym bardzo wdzięczny żebyście znając budżet i przeznaczenie urządzenia zaproponowali co dalej.
Bez podstawowych danych o konstrukcji i wielkości frezarki nikt Tobie nie doradzi jakie wałki i śruby masz zastosować - byłoby to wróżenie z fusów .

Pozdrawiam i życzę powodzenia przy budowie - oczywiście będę śledził postępy !
Pozdrawiam
Marek

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#9

Post napisał: gmaro » 18 cze 2007, 10:01

A tak przyglądam się tym wypowiedziom i powiem że bez zapoznania sie z tematem oraz jego zrozumieniu nie jesteśmy w stanie zrobić maszyny (plotera,frezarki itp) który będzie sie nadawał do prac no może poza pisakiem którym można malować rys. :mrgreen: Warto też zadać sobie pytanie co ja będę robił i jakie stawiam jej wymagania bo to one zazwyczaj nadadzą tor i przebieg budowy maszyny a często jest tak że zobaczymy co wyjdzie :razz:

Tak więc bazując powiedzmy już na istniejących konstrukcjach ( tak jak wyżej kolega Marecki proponuje ) można zbudować dość ciekawe proste i funkcjonalne swoje pierwsze działające cnc czego przykładem jest jego konstrukcja :mrgreen: a na dodatek musze dodać że w jego wątku nie było chaosu w wypowiedziach i jak nie wiedział to pytał ale nie oczekiwał gotowca :wink:

Reasumując , jak co to pomożemy ale nie oczekuj gotowca :wink:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#10

Post napisał: kot1979 » 18 cze 2007, 14:18

ja tez durnie oszukiwalem sie ze wydam 3500 zl , teraz mam za soba juz ponad 6 tys a i + odciag 1 tys:) czyli juz jest 7 tys:) , zalozenia podobne do twoich. Za glupia rure do odciagu zaplacisz dobre stopare zl. A bez odciagu mozna zapomniec o powaznej pracy:(
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”