Moja druga aluminiowa frezarka

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
mazaq
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 66
Rejestracja: 25 lis 2010, 18:45
Lokalizacja: Kraków

Moja druga aluminiowa frezarka

#1

Post napisał: mazaq » 01 lip 2012, 16:12

Witam

Wreszcie po wielu miesiącach ciszy i powolnej pracy w czasie wolnym powstała druga maszyna. Skorzystałem sporo z doświadczenia w budowie i używaniu starej maszyny - jest sporo poprawek. Poza tym teraz mogłem frezować sobie dowolne części ;). No więc ok...czas się pochwalić ;D.

Do rzeczy więc. Oto 2 zdjęcia. Robiłem lustrzanką i mają 10Mpix, więc można je sobie sporo powiększać.
Obrazek
Obrazek

Teraz nieco technicznych parametrów:

1. Rama sprawana i 2 częściowa. Oczywiście aluminiowa głównie z profili 50x100x4. Pod prowadnice przyspawane płaskowniki 60x10. Powierzchnie pod prowadnice frezowane (niestety stara maszyna była za mała, musiałem oddać to profesjonalistom ;)). Rama waży ok 40kg i pasuje do założeń maszyny (lekka, zastosowania raczej amatorskie, głównie aluminium). Rama żeby ją jednak w końcowej fazie nieco dociążyć została zasypana piaskiem - wytłumiło to skutecznie drgania.

2. Prowadnice wszystkie to 16 podparte. Może wydawać się to mało, ale korzyści z tego też pewne są. Na przykład wrzeciono jest dużo bliżej bramy, co z uwagi na efekt dźwigni poprawia sztywność całości. Tzw. krzyżak (nie znam lepszej nazwy) jest elementem w całości wyfrezowanym, składa się z płaskowników 40x60, skręconych i sklejonych. Powstał bardzo zwarty element z osadzonymi 4 łożyskami liniowymi. Dzięki niemu odległość między prowadnicami X i Z jest już chyba zminimalizowana jak tylko się da ;). Aluminium PA6 i kasowanie luzów łożysk oczywiście jest. Wyszło lepiej wg. mnie niż z gotowymi oprawkami do łożysk przykręcanymi do blachy, a na pewno bardziej kompaktowo :D.

3. Zastosowałem bardzo szybkie śruby o skoku 20mm. Dzięki temu maszyna potrafi osiągnąć 12000mm/min posuwu w dojazdach (choć ja daję ok 6000 - przy dużych szybkościach strach że zgubi krok). Śruby zdobyłem chyba z 2 lata temu na Allegro z demontażu jakiejś maszyny. Nakrętki z tworzywa mają automatyczne kasowanie luzu - są 5 wchodowe. Śruba do Z analogiczna, ale 10mm skoku. Mają 10mm średnicy - zdaję sobię sprawę, że to trochę mało, ale na razie dają radę - jakby co wymiana na tapezówki to 2 dni roboty :). A te zauroczyły mnie szybkością - jak na amatorski sprzęt to błyskawice :).

4. Sterowanie w pudełeczku za maszyną. W starej maszynie mam M542, tutaj spróbowałem chińskiego sterownika 3-osiowego (czerwony). Daje radę, choć widać, że M542 to zupełnie inna kultura pracy :D. Silniki nówki 2Nm.

5. Stolik, z którego jestem bardzo zadowolony jest z blachy PA6 o wymiarach 300x350x25 - oddałem go potem do wyfrezowania 4 rowków teowych. Prezentuje się fajnie. Oprawy pod stolikiem też frezowane jak w przypadku krzyżaka. Dzięki temu mam pewność równoległości sąsiednich łożysk. No i zaoczędziłem kasę na gotowe oprawki ;).

6. Łożyska na śruby to skośne dwurzędowe, niestety nie mam pojęcia gdzie kupić takie łożyska dobrej jakości. W pewnej krakowskiej firmie, gdzie się zaopatruję luz takich łożysk to 0,04mm - w sumie za taką cenę ciężko się spodziewać czegoś lepszego, ale poszukuję jakiegoś namiaru na dobre łożyska. Tak że jakby ktoś miał jakieś źródło to proszę o info. Jakby miały luz 0,01 to już będę zadowolony.

Tyle gadania może. Czas na trochę filmów.

- tu filmik pokazujący całe frezowanie (na początku skończyła się karta pamięci - stąd przeskok). Ogólnie szło bez problemów, ale chyba przesadziłem z prędkością - 2000mm/min na obróbkę. Trzeba było zrobić jeszcze ostatni przebieg 4 razy wolniej. No ale to tylko testy. W przyszłości dodam jeszcze kilka filmów w miarę jak będę coś nowego robił.

- tu nie ukrywam też zawaliłem kilka rzeczy, ale to pierwsza moja płaskorzeźba w drewnie. Drewno to lipa, głębokość obrazu 15mm. Pierwszy przebieg frez 8mm płaski z prędkością 5000mm/min i przybieraniem bocznym 4mm, drugi to 4mm kulisty chyba 3000mm/min i przybieraniem bocznym 1mm, ostatni przebieg to frez grawerski z przybieraniem bocznym 0,2mm - zupełnie niepotrzebny przebieg bo tylko postrzępił powierzchnię i zajął sporo czasu.

Z frezowania aluminium na razie filmików nie mam. Wieczorem wrzucę jeszcze filmik z frezowania rękojeści do wiatrówki. Wyszło dużo lepiej niż filmik powyżej i całe frezowanie trwało 15 minut.

To tyle. Jak coś sobie przypomnę albo dodam filmik na YT to pozwolę sobie wrzucać do tego tematu. Pozdrawiam.


Pozdr, Piotrek
zapraszam do oglądania moich silniczków:
www.stirling.fc.pl !

Tagi:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#2

Post napisał: gmaro » 01 lip 2012, 16:39

No no no , widać kolega dużo przeglądał forum i wyciągnął wnioski a teraz może wyciągnąć przyzwoite parametry podczas pracy ... Co do łożyska skośnego dwurzędowego zamień o ile jest to możliwe na 2 pojedyncze skośne problem luzu zniknie.
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


fjk
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 29 lut 2012, 13:21
Lokalizacja: oktant

Re: Moja druga aluminiowa frezarka

#3

Post napisał: fjk » 01 lip 2012, 17:55

mazaq pisze:po wielu miesiącach ciszy ... Robiłem lustrzanką i mają 10Mpix, więc można ...
Nooo ...a jaka to lustrzanka?


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#4

Post napisał: kak » 01 lip 2012, 18:36

Fajnie śmiga. Na jakich obrotach był Kress przy grawerce brązu?

Awatar użytkownika

Autor tematu
mazaq
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 66
Rejestracja: 25 lis 2010, 18:45
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: mazaq » 02 lip 2012, 09:25

kak pisze: Fajnie śmiga. Na jakich obrotach był Kress przy grawerce brązu?
Nie za wysokich... Z tego co pamiętam "3". Swoją drogą nigdy jeszcze przez 1,5 roku nie włączałem Kressa na max obroty podczas frezowania - zazwyczaj 1-3 i to wystarcza.
fjk pisze:Nooo ...a jaka to lustrzanka?
Oj najtańsza Canona (1000D) kupiona 3 lata temu jak dolar był tani. Mimo wszsytko polecam :)


Jest to praca na zlecenie, więc nie wiem do jakiej wiatrówki to rękojeść, ale mogę się dowiedzieć ;). Ogólnie zadanie było karkołomne, bo musiałem to odrysować na ArtCamie w godzinę dysponując tylko suwmiarką ;). Film przedstawia całe frezowanie - bez cięcia ujęć.

EDIT: Chyba znalazłem: http://www.militaria.pl/crosman/wiatrow ... _p2754.xml - to ten pistolet, tak mi się na oko wydaje ;)
Pozdr, Piotrek
zapraszam do oglądania moich silniczków:
www.stirling.fc.pl !

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#6

Post napisał: MlKl » 02 lip 2012, 09:57

Rękojeść była od Crosmana 2240 albo podobnego - wiatrówki z tej serii są ze sobą wzajemnie kompatybilne, można poskładać 2260 z rękojeścią od 2240, choć pierwsze to karabinek, a drugie pistolet.

Obrazek

Na fotce właśnie taka hybryda :)

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#7

Post napisał: pitsa » 05 sie 2012, 19:35

zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

Autor tematu
mazaq
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 66
Rejestracja: 25 lis 2010, 18:45
Lokalizacja: Kraków

#8

Post napisał: mazaq » 06 sie 2012, 01:24

widzę, że aktywnych wykopowiczów można znaleźć wszędzie ;). miałem sam dodać tutaj nowe filmy, ale nie zdążyłem. pod jakimi nickami można kolegów z tego forum znaleźć na Wykopie?
Pozdr, Piotrek
zapraszam do oglądania moich silniczków:
www.stirling.fc.pl !

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#9

Post napisał: pitsa » 06 sie 2012, 14:56

Na wykopie dodałem info o chińskiej technologii budowy domów - na przykładzie filmów firmy BSB można pokazać jak szybko optymalizowana jest technologia montażu, przygotowania detali do składania itp. Wystarczy porównać ilość śrub przykręcanych na budowie: .


Do części filmów z wykopu linki już są podane wyżej. Nowe filmy możesz teraz dodać bezpośrednio do oglądania. :)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


owein
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 16 wrz 2012, 22:23
Lokalizacja: Poznań

#10

Post napisał: owein » 19 wrz 2012, 22:05

mazaq, Twoja konstrukcja przypadła mi bardzo do gustu. Patent z piaskiem zamierzam wypróbować u siebie. Mam jednak dwa pytania:

1. ze zdjęć wynika, że brama umocowana jest na skraju całej konstrukcji. Z moich wyliczeń wynika, że powinna być odsunięta o ok. 10-12 cm. Czy zastosowane przez Ciebie rozwiązanie nie ogranicza Ci pola roboczego?

2. Czy przy frezowaniu otwarte łożyska zastosowane na bramie nie wykazują luzu? Bądź co bądź frezując w twardym materiale wytwarzasz sporą dźwignię. Na dobrą sprawę, aby zniwelować działanie dźwigni należałoby zastosować podwójną bramę, tyle że to sporo kosztuje. Jak dokładna jest maszyna? Pytam, bo błędy jak wiadomo kosztują.

Tak czy owak, gratuluję konstrukcji i pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”