Modernizacja frezarki

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
utopia.
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 41
Rejestracja: 17 kwie 2009, 19:12
Lokalizacja: warszawa

Modernizacja frezarki

#1

Post napisał: utopia. » 03 sie 2012, 07:53

witam,

zacznę od tego że chodziła za mną frezarka cnc :) tzn jej wykonanie jako ,że na allegro w nie dużej cenie trafiła sie mała frezarka http://allegro.pl/mala-frezarka-cnc-plo ... 42269.html

Ploter ma tylko byc do nauki macha3 ,ale też bym chciał nia od czasu do czasu coś wyfrezowac zależy mi głównie na mdf i aluminium,

I tu moje pytanie czy opłaca sie ja modernizowac ? bo i tak za jakiś czas bede chciał zbudować CNC



Tagi:


premorepa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 201
Rejestracja: 02 kwie 2007, 17:13
Lokalizacja: Gorzów

#2

Post napisał: premorepa » 03 sie 2012, 08:22

to ciezko frezarka nazwac...

do nauki jak najbardziej, przynajmniej za niewielkie pieniadza mozna pobawic sie machem,
ale o czymkolwiek wiecej zapomnij, MDF to moze i liźnie, ale allu to juz tylko posmyra ;-)


Autor tematu
utopia.
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 41
Rejestracja: 17 kwie 2009, 19:12
Lokalizacja: warszawa

#3

Post napisał: utopia. » 03 sie 2012, 08:30

wiem wrzeciona jak to można tym nazwac jest za słabe

ale mam w domu kressa i wymienieł bym oś Z i dał mocniejszy silnik do ośZ bo taki mam w domu tzn

http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=1033


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: Raven » 03 sie 2012, 08:55

A ta konstrukcja dźwignie KRESS'a bez uginania się i problemów z ruchem?

Nie bez powodu w oryginalnym projekcie jest wałek elastyczny... porównując masę końcówki elastycznej i KRESS'a niestety różnica jest znacząca.


Autor tematu
utopia.
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 41
Rejestracja: 17 kwie 2009, 19:12
Lokalizacja: warszawa

#5

Post napisał: utopia. » 03 sie 2012, 08:59

Raven pisze:A ta konstrukcja dźwignie KRESS'a bez uginania się i problemów z ruchem?

Nie bez powodu w oryginalnym projekcie jest wałek elastyczny... porównując masę końcówki elastycznej i KRESS'a niestety różnica jest znacząca.
To pierwsze co sprawdziłem

konstrukcja naprawdę sztywna już "jeździłem" kresem na tej maszynce wszystko stabilnie nic się nie gięło :)


Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#6

Post napisał: Skrzydlaty » 03 sie 2012, 09:53

Kolego, nie wiem po co to kupiłeś ale nauka to jak dla mnie zbyt mało żeby wydać 1000zł. Było gdzieś, chyba przyklejone, przestroga przed kupowaniem czegoś takiego (btw. za 1k zł to u mnie na uczelni jest kurs Heidenhain'a)
Problemem nie jest dźwiganie kresa tylko sztywność tego wszystkiego. W aukcji można zauważyć po tym co wyfrezowane - jedna oś jest znacząco mniej sztywna od prostopadłej - nawet w drewnie sobie konstrukcja nie może poradzić.
Niedawno było o gościu co wiózł tone kradzionego cementu Fiatem Uno bodajże - jechać się wprawdzie da.... nie wiadomo jak długo.
Dziwi mnie że ktoś takie coś zrobił - konstrukcja jest, elektronika jest, tylko sztywność tego...jakby to było chociaż na zwykłych profilach. Ale widać że ktoś miał możliwość łatwo zrobić to to białe co trzyma wszystko w całości. I teraz taka konstrukcja wędruje po Polsce :mrgreen:

Awatar użytkownika

AOLEK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 376
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:27
Lokalizacja: Świdnica

#7

Post napisał: AOLEK » 03 sie 2012, 12:18

Jak to mówią najlepiej się uczyć na błędach w tym przypadku 103 000 groszy :shock:
SPRZEDAM dwie nakrętki kulowe 20x5 więcej w dziale GIEŁDA !


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#8

Post napisał: jacek-1210 » 03 sie 2012, 12:31

Nie załamujcie kolegi :wink: . Jakby tak dobrze policzyć, to sterownik z zasilaczem, trapezówki z nakrętkami, od biedy płyta na blat i trochę innego drobiazgu to będzie z 500-600zł. Reszta to nauka, a co zostanie do kosza. To co najbardziej podoba mi się w aukcji, to co najmniej dwukrotne użycie słowa "genialny" :smile:

[ Dodano: 2012-08-03, 12:34 ]
Do prostych, podstawowych prac to co jest, a jeśli modernizacja, to nowe wałki, obudowa, silniki itp. Tyle że to co trzebaby włożyć będzie kosztować od kolejnego tysiąca w górę
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#9

Post napisał: Zbych07 » 03 sie 2012, 12:40

Nie ma co wylewać łez. Nauka kosztuje.
Parafrazując stare powiedzenie " kliknęło się klawisz kup - frezarka u płota"
Do nauki macha lub wielu innych programów wystarczy.
Modernizacja TEGO raczej nie ma sensu. Modernizacja zawsze narzuca ograniczenia,
bo patrzysz przez pryzmat tego co już masz. Lepiej zaprojektować i zbudować od podstaw.
Modernizować warto gdy to co mamy stanowi solidną, stabilną podstawę a TO takie nie jest.
Gdy ta maszynka spełni już swoje zadanie edukacyjne możesz j odsprzedać z pewną "stratą",
właśnie jako maszynkę edukacyjną. "Strata" to będzie w istocie opłata za "wynajem" maszynki na czas jej wykorzystania do nauki, czyli de facto straty nie będzie.

Straty się zaczną gdy zaczniesz ją modernizować bo większość oddzielonych od niej detali będzie się nadawała dokładnie do ... niczego.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: 251mz » 03 sie 2012, 13:05

Gdy ta maszynka spełni już swoje zadanie edukacyjne możesz j odsprzedać z pewną "stratą",
A ja myślę ,że jeśli kolega by robił na niej sobie płaskorzeźby albo np zainstalował głowicę do rylcowania to by dała radę.
Można przecież dużo rzeczy robić na takiej maszynce.

Grawerowanie pcb, rylcowanie szkła , płaskorzeźby ,tabliczki znamionowe itp.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”