MINI Grawerka

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
djbit
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 11 paź 2008, 12:36
Lokalizacja: Knurów

MINI Grawerka

#1

Post napisał: djbit » 11 paź 2008, 12:41

Cześć, możecie mi powiedzieć ile taka mała grawerka może kosztować:
Mini grawerka

lub ile by kosztowało jej wykonanie i czy ktoś nie mający pojęcia da rade to wykonać:)

Dodatkowo zapytam się czy macie jakieś linki do stron, które by mi trochę pomogły w zrozumieniu tego tematu:). Bo tutaj na forum nie ma informacji dla zielonych, tylko znających już trochę temat.



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 11 paź 2008, 15:24

u nich pewnie kosztuje z dwie dychy
na srubkach trapezowych powiedzmy Tr10x2 i prowadnicach trapezowych razem z robocizna mozna zatrzymać się koło dyszki, 150x50 to prawde powiedziawszy żadne pole robocze
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: diodas1 » 11 paź 2008, 17:18

Kolego djbit, Większość użytkowników tego forum na początku też nie miało pojęcia więc i Ty dałbyś sobie radę jeżeli masz silną motywację i dość wytrwałości do działania długofalowego. Tak naprawdę właśnie to forum jest prawdziwą kopalnią wiedzy dla początkujących o ograniczonych funduszach finansowych. Wystarczy poświęcić na początek trochę czasu na przestudiowanie najwcześniejszych wątków w poszczególnych działach tematycznych. Grawerka którą pokazałeś jako motyw przewodni jest instalowana do komputera jako drukarka. W większości przypadków urządzeń budowanych przez forumowiczów używane jest nieco inne oprogramowanie sterujące dlatego i z działem dotyczącym programów sterujących też trzeba się z grubsza zapoznać. Nie znaczy to oczywiście że koniecznie musisz nauczyć się programowania. Są gotowe do użycia aplkacje, w tym też darmowe lub naprawdę niedrogie ale w pełni funkcjonalne. Cena jaką trzeba przewidzieć na koszty samodzielnej budowy jest w bardzo szerokich widełkach, zależnie od drogi którą wybierzesz. Stąd wstępna lektura jest tak potrzebna bo pomoże w celniejszym wyborze. Wiele zależy od tego w jakiej dziedzinie czujesz się choć odrobinę lepiej. Czy jest to elektronika (elektryczność) czy może mechanika. Może znasz się trochę na tworzywach sztucznych , żywicach utwardzalnych. Nawet stolarstwo może się przydać bo wielu swoje maszynki zbudowało z drewna. Pytasz o adresy stron które pomogłyby w zrozumieniu tematu. Nie wiadomo tylko jakiego tematu. Może to na początek http://www.ottop.republika.pl/start.shtml i jak powiedziałem wyżej najwcześniejsze wątki w dziale Elektronika CNC https://www.cnc.info.pl/elektronika-cnc-vf12,870.htm To pomoże Ci zrozumieć do czego i jak użyć silników krokowych, czym się od nich różnią silniczki serwo, jak to wszystko połączyć z komputerem i jak namówić do kontrolowanego obrotu. Potem pierwsze próby już z silnikami które kupisz, na początek mogą być nieduże, nawet z demobilu za przysłowiowe grosze a kiedy już oswoisz się z tym całym gąszczem kabelków plączących się na biurku a silniki zaczną być Ci w pełni posłuszne, będzie czas na konstrukcję mechaniczną. W ten sposób koszty rozłożą się w czasie a efekt ostateczny wynagrodzi włożoną pracę własną.
Co do kosztów to wiedząc już czego szukać (rodzaj silników napędzających osie XYZ grawerki, układy sterujące dla nich, elementy mechaniki jak łożyska, prowadnice, śruby napędowe lub inne mechanizmy składowe przekładni, oprogramowanie ) to możesz na bieżąco posługiwać się zgrubną kalkulacją na podstawie cen na przykład w http://www.akcesoria.cnc.info.pl/ , w Allegro i u innych dostawców do których namiary często przewijają się przy różnych okazjach na forum.


Autor tematu
djbit
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 11 paź 2008, 12:36
Lokalizacja: Knurów

#4

Post napisał: djbit » 12 paź 2008, 10:57

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Z elektroniką raczej będą najgorsze problemy, jednak z konstrukcją myślę, że będzie łatwiej.
Poczytałem trochę forum i już coś wiem:)

Zastanawiam się czy takie sterowanie silnikami krokowymi wraz z płytą główną umożliwiającą podłączenie do komputera może być i jaki program by to obsłużył?
Sterowniki wraz z płytą główną

To jest już cały komplecik więc jeden problem był by już z głowy:)

Głównie chodzi mi o zrobienie grawerki, żeby można było grawerować w laminatach grawerskich itp. Minimalne pole robocze, które potrzebuje to ok 200*200*? Nie wiem jaki skok w osi Z potrzebny będzie tylko do grawerowania.

Dodatkowo nie wiem jakie silniki krokowe wybrać, żeby w miarę spełniały swoje zadanie, a nie kosztowały zbyt wiele:). Dajmy, żeby podpasowały do w/w zestawu.

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: namemartin » 12 paź 2008, 11:07

Sterowniki się nadają. Silniki krokowe 1,26 Nm dadzą już sobie radę z grawerką.
W Zetce dla wygody dałbym 50mm.
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: ARGUS » 12 paź 2008, 11:13

https://www.cnc.info.pl/topics17/sprzed ... 363c#83067

Te powinny być dobre
tylko czy jeszcze aktualne


situ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 307
Rejestracja: 05 sty 2008, 12:13
Lokalizacja: Garwolin

#7

Post napisał: situ » 12 paź 2008, 11:23

djbit pisze:Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.



Zastanawiam się czy takie sterowanie silnikami krokowymi wraz z płytą główną umożliwiającą podłączenie do komputera może być i jaki program by to obsłużył?
Sterowniki wraz z płytą główną

Dodatkowo nie wiem jakie silniki krokowe wybrać, żeby w miarę spełniały swoje zadanie, a nie kosztowały zbyt wiele:). Dajmy, żeby podpasowały do w/w zestawu.
Kolego, ja mam 6amperowe sterowniki od tego człowieka co pokazałeś, spisują sie bardzo dobrze, mysle ze to bardzo dobre rozwiązanie po przystępnej cenie.
Człowiek tez oferuje zasilacze 46V, nabyłem taki i mam spokój.

Powodzenia :mrgreen:

[ Dodano: 2008-10-12, 11:24 ]
Tylko musisz tam wymysleć jakieś chłodzenie na te radiatory.
Moje cholernie sie grzały po minucie pracy, załozyłem na kazdy wentylator od procesora, do tego jeden duzy wyciągowy na szafie i sterowniki są zimne :idea:


Autor tematu
djbit
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 11 paź 2008, 12:36
Lokalizacja: Knurów

#8

Post napisał: djbit » 12 paź 2008, 13:02

A czy nie będzie żadnego problemu z obsługą tych sterowników przez PC, jakim programem??

[ Dodano: 2008-10-12, 15:09 ]
Jeszcze jedno co mnie interesuje, a czego na forum nie spotkałem:

w jaki sposób to jest rozwiązane, że dajmy w osi "Z" frez jest np. 50mm od powierzchni grawerowanej i wie, ile ma się zniżyć aby grawerować i po pracy do jakiego punktu ma powrócić.

To samo jak to się ma w innych osiach X i Y.

To się jakoś kalibruje? (ustawia punkt zerowy i obszar w którym ma pracować), żeby dajmy w osi X silnik krokowy wiedział jakie jest jego pole robocze, dajmy 200mm i że dalej jechać nie może i po skończonej robocie powrócił do punktu 0.

Nie wiem czy dość jasno sprecyzowałem moje pytanie, ale jak ktoś wie o co mi chodzi proszę o odpowiedź:)


situ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 307
Rejestracja: 05 sty 2008, 12:13
Lokalizacja: Garwolin

#9

Post napisał: situ » 12 paź 2008, 15:23

Jak sie ustawia punkt zerowy:
Powoli dojeżdzasz frezem do materiału, jak juz jestes bardzo blisko to robisz skoki co setkę, jak frez "zazgrzyta" o materiał wtedy zerujesz współrzędną.

Nie wiem jak zazgrzyta mały frezik grawerski, ale zapewne usłyszysz:)

Jesli chodzi o program to step2cnc lub mach. Oba sa platne, ale bez tego nie pojedziesz :mrgreen:

[ Dodano: 2008-10-12, 15:28 ]
Obszar roboczy masz ograniczony krancówkami, jesli któraś z osi dojedzie na krancówke to sie wyłączy maszyna (o ile dobrze podłączyłeś krancówke).

Polecam powoli studiowac konstrukcjue powstałe na forum, lektury masz w cholere, poznasz kupe ciekawych i mniej ciekawych rozwiązań.
Zamieszczaj rysunki, pomysły to zawsze pomozemy :mrgreen:

Awatar użytkownika

frezowacze
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 224
Rejestracja: 19 lut 2008, 00:55
Lokalizacja: Krak

#10

Post napisał: frezowacze » 12 paź 2008, 21:34

gdy frez grawerski "zazgrzyta" , szczególnie o małej stopce(np 0.3-0.2mm)i o małym kącie połówkowym (np 9-7 st) to trzeba frezika robić od nowa. Niestety!!!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”