Mini frezarka CNC

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
lehu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:13
Lokalizacja: Wrocław

Mini frezarka CNC

#1

Post napisał: lehu » 16 kwie 2007, 21:18

Witam Wszystkich :)
Od dłuższego czasu projektuje mini-frezarke CNC i czas najwyższy zabrać się ostro do roboty;) Mam nadzieje, ze ktoś się zainteresuje moim projektem, poda mi pomocną rękę i ewentualnie doradzi, skrytykuje lub pochwali :)

Przeznaczenie:

- grawerowanie – w laminatach oraz w metalach …ale w metalach na małe głębokości, czyli grawerowanie.
- frezowanie 2,5D – w woskach, czyli dość miękkie materiały ..taki mały przykładzik, model obrotowy:



powierzchnia robocza: hmmm...trudno ja mi trochę określić, bo przedmioty obrabiane nie będą dość dużej wielkości, ale z drugiej strony chciał bym wykorzystać parę uchwytów z mojej ręcznej grawerki, które przerastają obrabiane przedmioty:


- to jest dość ciekawy uchwyt, zamienia ruch posuwisty na obrotowy
Wstępnie przyjąłem ok 50x50x20 [cm] (SxDxW) ...ale to może ulec zmianie.

Dokładność ...tu będę miał parę pytań :) ...chciał bym żeby można było wykonywać modele takie jak wyżej przedstawiony model woskowy ...czy osiągnę taka dokładność stosując silnik krokowy 200 krokowy i śrubę trapezową np 10x3. Teoretycznie to powinno sie otrzymać dokładność 3mm/200 czyli 0,015 [mm]. Ale czy praktycznie wykonam taki model, chodzi mi o luzy itp ...prowadnice z łożysk liniowych, wspomniana śruba trapezowa (chciał bym uniknąć prowadnic liniowych i śrub kulkowych).

Konstrukcja nośna: profile aluminiowe …i parę rzeczy wykonanych indywidualnie

Prowadnice łożyska liniowe fi12 ...wystarczą? ...za duże?

Wrzeciono:
Myślałem o zakupie tego typu: - „Do głębokiego grawerowana frezem obrotowym na powierzchniach płaskich (metal,plastik, drewno etc.). Narzędziem grawerującym jest specjalny frez stalowy. Regulowana prędkość obrotowa od 10000 do 37000 obr./min. W skład zestawu wchodzą: uchwyty do montażu silnika, silnik, wałek giętki, prostnica oraz frez.”
Ale też rozważam inne, większe np. KRESSa

Silniki i sterownik wstępnie, o tym na razie nie myślę: krokowe, ze sklepu akcesoria.cnc FL57STH56-1006A ? STEROWNIK 3 OSIOWY - 3 x 1,5A

Moje pytania na tym etapie:
- jakiej firmy profile stosować? Słyszałem ze profile Bosch Rexroth są dość drogie, że lepiej stosować np. firmy ITEM …czy są może jeszcze inne tańsze i dobre firmy?
- jak łożyskować śrubę TR10 gdy średnica rdzenia wynosi ok 7mm ...a łożyska zaczynają sie od fi10 :neutral: ...gdzieś dostane takie małe łożyska, czy stosować jakieś rozwiązania konstrukcyjne?

A poniżej parę zrzutów z programu, jak już wspomniałem konstrukcja dość wstępna:
ObrazekObrazekObrazek

Jeśli cokolwiek się Komuś nie podoba, albo zrobił by inaczej, proszę pisać
Pozdrawiam
Piotrek



Tagi:


faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#2

Post napisał: faniron » 16 kwie 2007, 23:11

Jakim budżetem na ten projekt kolega dysponuje ?


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7587
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: pukury » 16 kwie 2007, 23:35

witam !! na moje wyczucie , śruby zastosuj raczej o skoku 2 mm / 4 mm - 3mm daje kłopotliwy podział ( było kiedyś na forum o tym ) . prowadnice fi 12 - chyba trochę mało ! . jak pole pracy 500 na 500 to prowadnica 500 plus szerokość ( długość , rozstaw ? ) zamocowania łożysk , a to do około 700 . takie długie prowadnice o fi 12 raczej będą mało sztywne . może tyle - na pewno rozwinie się jakaś dyskusja i co do innych spraw wypowiedzą się inni Kol . :lol: :lol: . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

x
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 243
Rejestracja: 29 mar 2006, 23:24
Lokalizacja: Laski, gm. Izabelin

Re: Mini frezarka CNC

#4

Post napisał: x » 16 kwie 2007, 23:50

lehu pisze:chciał bym wykorzystać parę uchwytów z mojej ręcznej grawerki, które przerastają obrabiane przedmioty:


- to jest dość ciekawy uchwyt, zamienia ruch posuwisty na obrotowy
Podzespoły od Elmy? To imadełko jest moim zdaniem zbyt tandetne. Mocowanie na klemie zaciskowej - przechyla się przy dokręcaniu. Szczęki też "chodzą".

Ten uchwyt do obrączek jest sprytny i bardzo fajny, nigdy nie zauważyłem luzów. Ma jedną poważną wadę: Przenoszenie rysunku jest proporcjonalne tylko dla przedmiotów o średnicy równej średnicy tulejki na której jest nakręcona linka. Będziesz musiał przeskalowywać jeden wymiar zawsze do długości obwodu tej tulejki.

Awatar użytkownika

MAAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 409
Rejestracja: 10 wrz 2004, 09:40
Lokalizacja: Kielce

#5

Post napisał: MAAK » 17 kwie 2007, 07:52

Robiłem taką maszynkę do wosku 150 x 150 mm + oś obrotowa na dwie obrączki mocowane na tulejki zaciskowe
Zdjęcia w mojej galerii

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#6

Post napisał: gaspar » 17 kwie 2007, 15:17

Witaj! :)
Prowadnice łożyska liniowe fi12 ...wystarczą? ...za duże?
Stanowczo za mała średnica (chyba, że będą podpierane). Jeśli nie to radzę zacząć od fi 18-20.
lehu pisze:silnik krokowy 200 krokowy i śrubę trapezową np 10x3.
Tak jak kolega pukury napisał, podział x 3 jest kłopotliwy.
lehu pisze:…ale w metalach na małe głębokości, czyli grawerowanie.
To już stanowczo prowadnice podparte i najlepiej fi 16, inaczej będzie mocno telepało całą maszynką.
lehu pisze:Myślałem o zakupie tego typu: -
Jeśli dobrze widzę to jest PROXON. Ludzie ponoć chwalą to wrzeciono, ale ja wybrałbym kressa.
lehu pisze:Silniki i sterownik wstępnie, o tym na razie nie myślę: krokowe, ze sklepu akcesoria.cnc FL57STH56-1006A ? STEROWNIK 3 OSIOWY - 3 x 1,5A
Jeśli maszyna ma zarabiać to powinieneś pomyśleć o sterownikach z mikrokrokiem, bo niestety podział kroku maksymalnie x 2 nie będzie zadowalający. Miałem podobne kiedyś i szybko je sprzedałem na korzyść tych z mikrokrokiem: M542.
lehu pisze:jakiej firmy profile stosować? Słyszałem ze profile Bosch Rexroth są dość drogie, że lepiej stosować np. firmy ITEM …czy są może jeszcze inne tańsze i dobre firmy?
Praktycznie sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie. :)
lehu pisze:jak łożyskować śrubę TR10 gdy średnica rdzenia wynosi ok 7mm ...a łożyska zaczynają sie od fi10
Kilka osób na tym forum umieszczało łożysko na gwincie śruby, ale ja odradzam ten pomysł. Ewentualnie można go delikatnie stoczyć pod średnicę piasty.

PS. TR 10 to troszkę skromna śruba, dobra do czegoś co nie ma kontaktu z materiałem podczas obróbki, szybko się przekonasz, że jak już montować to od 18x4 w górę.

POWODZENIA i zadawaj wiele konkretnych pytań, tutaj jest wiele entuzjastów/fachowców którzy tylko czekają by pomagać :)
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

Autor tematu
lehu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:13
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: lehu » 18 kwie 2007, 22:54

Na wstępie bardzo dziękuje za ta parę uwag, nie pokusiłem sie kliknąć pare razy "pomógł" :)
faniron pisze:Jakim budżetem na ten projekt kolega dysponuje ?
Hmmm ...konkretnej kwoty nie mam ustalonej ...powiedzmy, że chce żeby spełniała swoje zadanie;) Nie będzie to bardzo eksploatowana obrabiarka, wiec nie chce sie pchać w droższe części.
x pisze:
lehu pisze:chciał bym wykorzystać parę uchwytów z mojej ręcznej grawerki, które przerastają obrabiane przedmioty:


- to jest dość ciekawy uchwyt, zamienia ruch posuwisty na obrotowy
Podzespoły od Elmy?
Dokładnie:) Przyznam tu od razu racje ze uchwyt/imadełko jest dość tandetny :]
gaspar pisze:
lehu pisze:Myślałem o zakupie tego typu: -
Jeśli dobrze widzę to jest PROXON. Ludzie ponoć chwalą to wrzeciono, ale ja wybrałbym kressa.
To wrzeciono (zestaw) to także część do Elmy, spodobało mi sie że do osi Z można przymocować prostownice, a sam silnik gdzieś do nieruchomej części, dzięki czemu znacznie sie zmniejszy ciężar/bezwładność ...co za tym idzie mniej obciążone prowadnice, a to powinno wpływać na dokładność :)...taki KRESS np waży aż (?) 1,4kg...chodź z drugiej strony, można KRESSa także przymocować zamiast tamtego silnika, skombinować wąż gumowy i prostownice :| ...ale nie wiem czy to ma sens :]

I jeszcze pytanko:)
Zastosowałem w projekcie profile 30x60 ...teraz sie zastanawiam, czy nie są zbyt małych przekroi:| ...czy może lepiej 40x80?

Pozdrowienia
Piotrek

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#8

Post napisał: gmaro » 19 kwie 2007, 07:16

To i ja wtrącę słowo:

zmniejszył bym odległość wałków w osi Y od siebie , umieszczone są prawie na końcach stołu teowego, dodatkowo zastosuj wałki min. fi 20 a jeśli śruby trapezowe to nakrętkę zrób dzieloną by można było skorygować luzy ... co do profilu to oczywiście konstrukcja stanie sie na pewno sztywniejsza , stabilniejsza stosując większe profile
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”