maszynka typowo do płytek drukowanych, jakie parametry?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
nelik1987
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 196
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

maszynka typowo do płytek drukowanych, jakie parametry?

#1

Post napisał: nelik1987 » 02 sty 2009, 00:17

Witam przeglądam to forum już od bardzo dawna , czytam czytam i czytam, poza tym oglądam tysiące konstrukcji i zawsze zazdroszczę że macie takie cacka na własność.

postanowiłem już na 100%, że buduje frezarkę tylko mam milion niewiadomych

Założenia:
Frezarka do PCB (płytki drukowane), ewentualnie metale miękkie, obudowy plastykowe
pole pracy około wielkości kartki A4 czyli coś koło 200mm x 300mm no i Z 80-150mm
konstrukcja stalowa spawana, brama stała
jak największa dokładność za jak najkorzystniejsza cenę

Rama:

Jakich wymiarów powinny być profile stalowe? chce zastosować profile o przekroju kwadratowym 40x40mm ale nie wiem jaka grubość blachy jest najbardziej odpowiednia?
profile zastosować ze wszystkich stron ramy czy można zrobić to tak jak tutaj na fotce?

Obrazek

jakiej grubości powinny być wtedy te płaskowniki? (łatwiej w nich umocować łożyska i osadzić wałki)

czy w takim płaskowniku otwory wielkości 20-25 mm można wywiercić normalnie wiertłem na wiertarce stołowej czy wymagane są inne sposoby? (niestety nie mam żadnej innej frezarki do wykonywania elementów)

Czy warto robić odkręcana bramę po to by ja ewentualnie podnieść do większych elementów?

Jak dobrać wielkość ramy bo jakoś nie mogę tego policzyć bo jeżeli łożyska liniowe dać by na samym końcu stołu roboczego to rama (wymiar wewnętrzny) musi być minimum 2 razy większa od wielkości stołu ale jeżeli dać by łożyska już w w pewnym odstępie od krawędzi stołu roboczego można by zrobić większą ramę a stół by po prostu wyjeżdżał poza nią, jak dobrać odpowiednie proporcje, by łożyska liniowe nie były zbyt blisko siebie ale tez by rama nie była wielka i żeby zrobić jak najkrótsze wałki prowadnic bo będzie taniej i mniej się będą uginać

jak wymierzyć gdzie zamontować bramę bo jeszcze niestety nie wiem jak dużo miejsca zajmie prowadnica Y i Z no i jakie duże będzie wrzeciono wiec nie wiem gdzie ma być zamocowana brama na ramie tak by wrzeciono wypadało na środku stołu roboczego

Jakie narzędzia będę ewentualnie potrzebował by zespawać dokładnie elementy i żeby się na koniec nie okazało że frezarka frezuje krzywo albo stół nie jest równoległy z przesuwającym się frezem

aha no i najważniejsze czy zacząć prace od podstawy czyli rany czy zacząć od najmniejszej cześci mechanicznej frezarki czyli od osi Z potem oś Y a dopiero na końcu oś X?? ale chyba nie bardzo bo słabo mi pewnie wyjdzie spawanie wszystkiego nie mając solidnej podstawy, prawda?

wiem, że to bardzo dużo pytań, ale nie są to pytania nieprzemyślane ani nie są to pytania na które można znaleźć jednoznaczną odpowiedz w starszych tematach, więc proszę o wyrozumiałość i podzielenie się własną nabytą i bardzo cenna wiedzą jak i doświadczeniem



Tagi:

Awatar użytkownika

tanifon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 631
Rejestracja: 22 lis 2008, 13:59
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

#2

Post napisał: tanifon » 04 sty 2009, 14:13

To powinno sie przydać... OCEŃ SAM :)

Obrazek

" Modelarska Frezarka Komputerowa CNC - Budowa dla zaawansowanych "

http://www.rcclub.pl/2008/07/15/modelar ... nsowanych/

.


situ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 307
Rejestracja: 05 sty 2008, 12:13
Lokalizacja: Garwolin

Re: maszynka typowo do płytek drukowanych, jakie parametry?

#3

Post napisał: situ » 04 sty 2009, 15:03

Kolego, odpowiedz z jaką dokładnością chcesz pracować, i jaką sume zamierzasz przeznaczyc na maszynę, bo moge Ci doradzić takie podzespoły ze dobrego mercedesa byś wyjął za to :mrgreen:

Jesli chodzi o konstrukcje spawaną to profile 40x40 to zapomnij. Przy spawaniu sie powygina.
Warto dać coś około 80x80 scianka 5mm.
Pytałeś o bramę odkręcaną - chyba to jest wskazane przy takiej konstrukcji, Dobrze zeby brama miała mozliwośc pewnej korekcji połozenia, przed zakołkowaniem sobie ustawisz geometrie względem szyn stolika.

Łozyska w stoliku - ja mam stolik 1200x600, a łozyska mam w rozstawie 600x400. Stolik z kazdej strony wychodzi 10cm poza obrys maszyny, i na metrowych wałkach mam 600mm posuwu roboczego stołu.
Mysle ze do Twoich zastosowan mozesz dać małe rozstawy łozysk na stoliku w celu zmniejszenia gabarytów.

Ostatnie pytanie - masz dostęp do parku maszynowego?? Dokładnosc z mniejszym stopniu zalezy od podzespołów, a w większym od technologii, dokładnosci maszyn obrabiających i metod montażu.
Co z tego ze szyna ma dokładność 0,01 jak przykręcisz je do elementów które mijają się w równoległości o dychę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”