Kilka Pytań od Początkującego :)

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Klyzon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 15 lut 2008, 00:01
Lokalizacja: Radomsko

Kilka Pytań od Początkującego :)

#1

Post napisał: Klyzon » 15 lut 2008, 00:13

Witam. Chciałbym zbudować mała frezarke CNC do obróbki drewna.I w związku z tym mam kilka pytań.Z założenia koszt budowy całej frezarki chciałbym zamknąć w kwocie ok.1000 zł ,przy czym posiadam dostęp do dużego zakładu obróbki metalu i dużo częsi mogę mieć zrobione po kosztach.Głownie interesuje mnie to jakich użych silników krokowych,sterowników oraz śrub i prowadnic.Frezarka ta ma slużyć do obrubki drobnych elementów.W grę wchodzi tylko frezarka bramowa z powodu frezowania płaskorzeżb na długich elementach bez tak dużych gabarytów.Glowica frezująca posiadam.Prosze o pomoc w budowie tej frezarki :)


PS.
Gdyby ktoś potrzebował pomocy w dziedzienie automatów i półautomatów tokarskich ,głównie hempel służe pomoca.Nie jeden juz wprowadziłem do produkcji.Ostanio po pożarze hali :)



Tagi:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#2

Post napisał: gmaro » 15 lut 2008, 06:37

Klyzon pisze:Chciałbym zbudować mała frezarke CNC do obróbki drewna.
Jak wielkie pole robocze planujesz ?

A kwota 1000 zł hmm będzie ciężko :wink:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: bubels » 15 lut 2008, 07:30

Musisz przejrzeć konkretnie forum i posegregować sobie dostępne rozwiązania na te które są wstanie sprostać zadaniom a następnie wyselekcjonować te najekonomiczniejsze.

Ponieważ nie podałeś konkretnego obszaru obróbki trudno jest doradzać ("mała" - to dość subiektywne odczucie).

Ale jeśli priorytetem są koszty to pole manewru zawęża się do walków precyzyjnych szlifowanych o niskiej chropowatości hartowane powierzchniowo. Tym samym pozostałe elementy posuwów to klasyczne łożyska liniowe.

Co do śrub w grę wchodzą tylko gwinty trapezowe i nakrętki z brązu.

Mimo wszystko obawiam się że kwota rzędu 1000zł z trudem starczy na elementy posuwu (prowadnice) a drugie tyle przeznaczysz na sterownik, silniki, sprzęgła, śruby pociągowe i nakrętki.


Pozdrawiam.


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#4

Post napisał: rchobby » 15 lut 2008, 07:49

Klyzon pisze:zamknąć w kwocie ok.1000 zł
Wersja metalowa. Zakres roboczy frezarki XYZ ok. 400x300x70mm, zakres X można zwiekszyć bez większych problemów, dokumentacja do celów niekomercyjnych www.zoltar.nl.
Części wycięte laserem z blachy stalowej 3mm nie powinno być więcej jak 300-350zł, silniki krokowe (zalecana moc ponad 1Nm) allegro nowe 80-130zł/szt co x3 daje 240-390zł, sterowniki najtaniej zrobić samemu 30-50zł/szt więc x3 = 150zł, dodatkowe elementy ślizgi teflonowe ???zł, śruby napędowe np. Tr12x3 lub Tr14x4 1.5mb x 23-29zł ~50zł, nakrętki z brązu 31-34zł/szt ~100zł, inne ok. 100-150zł.
Łącznie minimum 940zł ale radzę wziąć poprawkę plus 200-300zł.

Wersja 'drewniana'. Dokumentacja dostępna na www.cnczone.com a filmowy opis montażu buildyourcnc.com wg. autora koszt mechaniki 160USD czyli ~400zł. Elektronika jak wyżej.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2008, 09:46 przez rchobby, łącznie zmieniany 1 raz.


Frodo
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 72
Rejestracja: 20 paź 2006, 23:52
Lokalizacja: lubelskie

#5

Post napisał: Frodo » 15 lut 2008, 09:06

Witam!
Czy dokładność rzędu 0,2mm ( bo chyba przy podanych założeniach można się takiej dokładności spodziewać ) jest wystarczająca do zadowalającego frezowania płaskorzeźb?
Pozdrawiam.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami.


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#6

Post napisał: rchobby » 15 lut 2008, 10:02

Frodo pisze:Czy dokładność rzędu 0,2mm ( bo chyba przy podanych założeniach można się takiej dokładności spodziewać ) jest wystarczająca do zadowalającego frezowania płaskorzeźb?
Na jakiej podstawie Kolega sądzi że dokładność będzie ok. 0.2mm?
Używam frezarki metalowej zbudowanej na podstawie pomysłu Zoltar'a ponad 5 lat i nie mam problemów z frezowaniem w drewnie, tworzywach, miękkich metalach czy pcb. Kwadrat 100x100mm można zrobić z dokładnością 0.05mm (suwmiarka).


Frodo
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 72
Rejestracja: 20 paź 2006, 23:52
Lokalizacja: lubelskie

#7

Post napisał: Frodo » 15 lut 2008, 10:51

Witam!
Miałem na myśli np śruby trapezowe które z upływem czasu sie zużywają i wymagają kasowania luzu ( dwie nakrętki lub jakaś inna metoda= koszt ), łożyska liniowe realizowane poprzez tulejki teflonowe, silniki krokowe które mogą gubić krok ( nie muszą ale mogą ), ugięcia korpusu ( warto byłoby zobaczyć projekt maszyny ) itp.
Moim zdaniem ciężko wykonać frezarkę do drewna która przez dłuższy czas będzie pracować z dokładnością uzyskana na początku ( potrzebne byłyby jeszcze jakieś urządzenia do odsysania pyłów lub szczelne osłony) za założona sumę.
Oczywiście można zbudować maszynę i ulepszać ją w trakcie uzytkowania ( zarabiania;)) jednak trzeba przemyśleć taka konstrukcje zaczynajac od etapu projektowania.
Pozdrawaim.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami.


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: bubels » 15 lut 2008, 11:02

Powiem szczerze że dokładność rzędu 0,05mm to naprawdę bardzo dobry wynik.

Tylko że mowa tu o frezowaniu 2D. Prze frezowaniu 3D dochodzi coś takiego jak ugięcie wałków spowodowane samym obciążeniem bramy. I tu jak sadze ugięcie osiągnie około0,2mm
powiększone o ewentualne luzy i nie doskonałości.

Druga strona medalu to to że frezowanie płaskorzeźby to jest kilka tysięcy linijek kodu do przebrnięcia. Duża dokładność przy małych posuwach owszem ale wtedy obróbka płaskorzeźby może trwać bardzo długo.

Mimo wszystko uważam jednak że jest to ciekawy projekt godny uwagi a błąd rzędu nawet 0,5mm to w warunkach amatorskich (modelarskich) można pominąć bo na długości 100mm jest wręcz niezauważalny gołym okiem.


Autor tematu
Klyzon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 15 lut 2008, 00:01
Lokalizacja: Radomsko

#9

Post napisał: Klyzon » 15 lut 2008, 12:51

Takie pole robocze by mi w zupełności wystarczyło.400x300x70mm
Cena jeszcze ulegnie zmnianie ponieważ prowadnice i śruby będą wykonane przez znajomego w fabryce części samochodowych. :) Proszę o dalsze sugestie i dziękuje za te już zamieszczone


olesiak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 25 sty 2008, 21:17
Lokalizacja: nowy sącz

#10

Post napisał: olesiak » 02 mar 2008, 16:18

A ja mam pytanie czy da się w domowych warunkach zrobić jedną oś frezarki (ta co jeździ od tyłu do przodu frezarki na której się kładzie deski) aby ona się kręciła w kółko abym mógł wrezować na okrągłych klockach drewnianych.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”