Frezarka TS 7025 FG - mocowanie frezów.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Czyngis-chan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 30 lis 2013, 10:10
Lokalizacja: wielkopolskie

Frezarka TS 7025 FG - mocowanie frezów.

#1

Post napisał: Czyngis-chan » 21 gru 2013, 09:58

Witam, za tydzień jadę po ww. frezarkę, a w temacie jestem niemal "zielony". Wiem że frezy mocuje się za pomocą specjalnych głowic ze stożkiem i tulei zaciskowych, lub bezpośrednio frezów ze stożkiem poprzez dokręcenie ich od góry przez wrzeciono za pomocą specjalnej śruby. Właśnie chodzi mi o to, czy z racji "niezwykłości" ta śruba/y powinna być w komplecie z frezarką, czy też stosuje się jakieś śruby ze zwykłym standardowym gwintem (lub kilka rozmiarów śrub, w zależności od wielkości frezu)? Ruszam z produkcją drobnych akcesoriów wędkarskich (dokładnie nie wymieniam co by nie posądzono mnie o kryptoreklamę, a będzie to jedyny taki produkt w Polsce i chyba na świecie). Jeszcze raz proszę o zrozumienie z racji mojej niewiedzy.

Pozdrawiam, z góry dziękuję za pomoc.



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 21 gru 2013, 10:13

Ta frezarka ma gniazdo wrzeciona Morse'a 3 (zwane też Mk3, MT3)
i frezy z takim chwytem (Mk3) powinny być.
Obrazek

Lub uniwersalna (i bardzo wszechstronna i potrzebna) do frezów palcowych z chwytem cylindrycznym, oprawka Mk3 tulejek ER, np ER32 (zakres ø3 do ø20mm) ER40 (zakres ø3 do ø25mm) itd..
Obrazek Obrazek Obrazek

która służy też do mocowania innych narzędzi, np pomiarowych: centrowników, czujników krawędziowych elektronicznych, mechanicznych, diatestów
ObrazekObrazek
Obrazek Obrazek
[youtube][/youtube]

to samo (chwyt Mk3) dotyczy głowic frezarskich (np do planowania)
Obrazek

frezów składanych
Obrazek

trzpieni do frezów piłkowych, tarczowych, i innych,
ObrazekObrazek

wytaczadeł
Obrazek
i wielu innych
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Czyngis-chan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 30 lis 2013, 10:10
Lokalizacja: wielkopolskie

#3

Post napisał: Czyngis-chan » 21 gru 2013, 12:44

Ok. Serdeczne dzięki. A jak się ma sprawa z ww śrubami do mocowania osprzętu- wystarczą zwykłe ze sklepu żelaznego?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 21 gru 2013, 14:05

Na tym zdjęciu widać przed silnikiem taką czarną tubkę(plastikową), pod nią jest śruba do mocowania (dociągania do gniazda) chwytu narzędzia. Jest to część frezarki, niczego nie musisz dokładać.
Na rysunku oprawki który zamieściłem wyżej jest zaznaczony wymiar "M", to jest właśnie gwint (M12 dla Mk3 - każdy Mk ma przypisany wymiar M) służący do mocowania.

Obrazek

Tu widać te śrubę na przekroju wrzeciona innej frezarki,
Obrazek

a u mnie wygląda to tak, widać podfrezowania do kluczy we wrzecionie i śrubie
Obrazek

Tylko nie dociągaj za mocno, z czuciem, bo potem jak się stożek narzędzia zakleszczy, to ciężko zluzować.
Śruba powinna być hartowana, więc kręcąc ją w druga stronę powinna w którymś momencie "odbić" chwyt od gniazda. Gdyby się chwyt narzędzia mocno zakleszczył i nie chciał puścić, to można z góry puknąć w śrubę mosiężnym młotkiem (czy poprzez kolorową blaszkę by nie pozbijać). Ale z umiarem by łożysk wrzeciona nie naruszyć. zazwyczaj wystarczy lekkie ale zdecydowane pukniecie.
http://www.mini-lathe.com/Mini_mill/Fea ... atures.htm
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Czyngis-chan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 30 lis 2013, 10:10
Lokalizacja: wielkopolskie

#5

Post napisał: Czyngis-chan » 21 gru 2013, 18:29

Wielkie dzięki. Jest to jednak śruba specjalną i powinna być w standardowym wyposażeniu. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”