Frezarka do płytek drukowanych (PCB) by NELIK

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
nelik1987
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 196
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Frezarka do płytek drukowanych (PCB) by NELIK

#1

Post napisał: nelik1987 » 16 sty 2009, 13:09

Oto mój plan na frezarkę CNC do płytek drukowanych, narazie zdążyłem zaprojektować tylko stół z prowadnicami ale projektuję dalej, proszę o ocenę i ewentualne sugestie poprawki

Obrazek

elementy :
-niebieskie to stal (rura stalowa o przekorju kwadratowym i prostokątnym 80x80mm i 40x80mm grubość 5mm)

-siwe to aluminium grubości 20mm

-żółte wałki prowadnic nie podpartych

-czerwone łożyska liniowe

-zielone stół z aluminium 20mm

dodaję również projekt w AutoCAD 2007
Załączniki
final project.rar
(95.2 KiB) Pobrany 399 razy



Tagi:


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#2

Post napisał: deflection » 16 sty 2009, 18:56

Wałki jakiej długości i grubości?
Profile stalowe i aluminiowe blachy na końcach jakoś mi nie pasują, ani to razem spawać ani skręcać bez dospawanych nagwintowanych elementów... obniżyłbym blat by był bliżej łożysk

Awatar użytkownika

Autor tematu
nelik1987
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 196
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#3

Post napisał: nelik1987 » 17 sty 2009, 23:20

wałki fi 20 długość 500mm i zaznaczam ze to będzie frezarka do płytek drukowanych ewentualnie frezowanie otworów w obudowach z plastyku, więc żadnych znaczny obciążeń nie będzie


sasii
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 24 lip 2005, 16:10
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

#4

Post napisał: sasii » 18 sty 2009, 00:43

tak wszyscy mowia a potem a przydalo by sie w alu cos zrobic ;)

Awatar użytkownika

Autor tematu
nelik1987
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 196
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#5

Post napisał: nelik1987 » 18 sty 2009, 01:53

nie nie, ja naprawdę potrzebuję frezarkę tylko do płytek bo mnie krew zalewa jak wydaję majątek na zamówione płytki w firmie a tak wykonywał bym je sam, no i obudowy wyglądały by profesjonalnie jak by były frezowane a nie wycinane piłka i pilnikiem :)

a nawet gdym musiał już coś w alu zrobić to z bardzo małym posuwem myślę ze jest też to do zrobienia przy założeniach mojej frezarki

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#6

Post napisał: gmaro » 18 sty 2009, 10:28

Tak a propos to jakie dajesz silniki i śruby ? taka maszyna do PCB powinna mieć spore prędkości i dość dobre wrzeciono aby pcb wyglądało w miarę dobrze a ścieżki nie były poszarpane od frezowania. W miarę gdy pcb jest dość rozbudowane o dużym zagęszczeniu czas nam się niestety wydłuży a wtedy nas może krew zalać . :wink: przy produkcji pcb większej ilości .
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: pukury » 18 sty 2009, 11:24

witam.
myślę że do robienia pcb taniej i lepiej by było opanować problematykę sita .
wbrew pozorom technologia nie jest skomplikowana a efekt bardzo dobry .
pewnie że dochodzi chemia i miejsce - ale jak w piwniczce by było trochę miejsca to - kto wie ? albo zainwestować w dobrą drukarkę laserową odpowiedni laminator .
co innego wiercenie i wyrabianie front-paneli to tak .
nie jestem pewien czy chciałbym czekać kilka godzin na frezowaną płytkę ( zależy jaka duża oczywiście ) .
poza tym jakie by ciche nie byłó wrzeciono to i tak " da swoje " - czy rodzina wytrzyma ?
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Autor tematu
nelik1987
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 196
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#8

Post napisał: nelik1987 » 18 sty 2009, 11:56

rodzina wytrzyma w zupełności, bo postawię maszynkę w piwnicy i nikt nie będzie jej słyszał, a co do trawienia płytek to ma zawsze minusy bo czasami podtrawia płytki czasami niedotrawiona, a frezarka jak wytnie to musi być OK, poza tym jest doskonała powtarzalność płytek no i łatwość wykonania, przesyłam plik z programu do projektowania płytek wrzucam laminat do maszynki STAR i po jakimś czasie płytka gotowa nawet jak to będą 2-3 godziny.

tyle samo czasu zajmuje mi wykonanie jej tradycyjną metodą a musze prawie ciągle dogladać procesu a w frezarce włącze i przychodzę po określonym czasie.

poza tym tak jak już mówiłem możliwość wykonywania płytki o dowolnych kształtach, automatyczne wiercenie, no i frezowanie obudów plastykowych, no i jeszcze jedno zawsze chciałem mieć własną frezarkę :P


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 18 sty 2009, 13:22

witam.
sprawa się chyba aż tak różowo nie przedstawia .
do wiercenia musisz założyć wiertło - więc zachowanie czujności jest konieczne .
a jak się wiertło złamie - to skąd będziesz wiedział że musisz nowe założyć ?
wiertła muszą być widiowe - inaczej będzie kicha .
a są " dość " kruche .
i z tym " wrzucaniem " programu do frezarki też nie będzie aż tak prosto .
w jakim programie masz zamiar robić projekty ?
chodzi i o korekcję wymiaru narzędzia i o samą ścieżkę .
myślę że kluczowy argument jest taki że zawsze chciałeś mieć frezarkę - i to jest całkowicie zrozumiałe :lol:
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Autor tematu
nelik1987
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 196
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#10

Post napisał: nelik1987 » 18 sty 2009, 18:57

tak mi się tylko powiedziało że będzie mozna to zostawić, ale wystarczy powiedzmy patrzeć jak maszyna pracuje a nie babrać się w kwasie odczynnikach itp.

sterowanie maszynką to jak na razie najmniejszy problem ponieważ nawet nie mam ramy zbudowanej, ja na razie pytam czy konstrukcja mechaniczna jest OK? a Wy się wywodzicie co rodzina na to albo ze wiertła się łamią...

ja się pytam na przykład czy delikatnie mozna ścisnąć łożyska liniowe w takim uchwycie jaki zaprojektowałem, niestety nie stać mnie na kupno uchwytów do łożysk gdzie za sprawą pierścieni osadczych łożyska liniowe są przytrzymywane w uchwycie i o ogólną krytyką która pomoże mi udoskonalić maszynkę bo jak na razie to jest projekt a nie chciał bym zamówić wiercenia gwintowania i frezowania w aluminium po to żeby później okazało się że trzeba coś zmienić.

Liczę na was bo macie większą wiedzę odemnie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”