Frezarka CNC do wykonywania modeli 3D

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Szymonides11
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 06 sie 2012, 10:10
Lokalizacja: Szczecin

Frezarka CNC do wykonywania modeli 3D

#1

Post napisał: Szymonides11 » 06 sie 2012, 10:24

Witam wszystkich jako nowy użytkownik forum i pozdrawiam.

Poszukuje specjalistycznych informacji na temat wykonywania modeli 3D na frezarce numerycznej. Konkretnie mają być to modele polotów do odbiorników satelitarnych.

Po zagłębieniu się w temat wykonywania tego typu modeli oraz kosztów z tym związanych drukarki 3D całkowicie odpadają ze względu na cenę oraz koszt materiałów eksploatacyjnych.

Miałem ostatnio możliwość zakupu frezarki MEGAPLOT XMD 32. Przeczytałem kilka wątków na tym forum na jej temat oraz zasięgnąłem rad znajomych mi specjalistów.

I pojawia się moje zapytanie do użytkowników forum jako ludzi znających się na rzeczy: Czy ta frezarka nadaje się do takich prac? Czy będę musiał wymienić sterownik żeby to działało prawidłowo? Jaki pilot jest każdy wie, ale czy frezarka numeryczna nada się do wykonywania takich modeli? I jeśli ta frezarka nie da rady wykonać takiego modelu (podobno pracuje w 2.5d) to czy możecie mi pocić jakąś inną niedroga maszynę która będzie w stanie wykonać tego typu modele.

Materiał obrabiany: Polipropylen, Polioksymetylen, ew twarde drewno jeśli się nada.

A dodatkowo: czy na tego typu maszynie da się frezować płytki PCB, czy do tego potrzeba jakiejś bardziej specjalistycznej maszyny.

Pozdrawiam



Tagi:


friko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 281
Rejestracja: 23 lut 2012, 10:17

#2

Post napisał: friko » 06 sie 2012, 10:32

Po to kolega bartuss1 książkę wydał:
https://www.cnc.info.pl/topics58/ksiazka-vt38641.htm


Autor tematu
Szymonides11
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 06 sie 2012, 10:10
Lokalizacja: Szczecin

#3

Post napisał: Szymonides11 » 06 sie 2012, 15:24

Dobrze dziękuję. A teraz poprosiłbym o odpowiedź osobie która ma coś do powiedzenia w tej kwestii, bo może pracował ana tej maszynie albo ma ją. Natomiast osoby które chcą pokazać jakie to są mądre nie wprowadzając nic sensownego do tematu niech nie udzielają odpowiedzi. Generalnie człowiek logując się na forum szuka pomocy bo może: dostał sprzeczne informacje z różnych źródeł albo nie chce kupować czyjejś książki w której jak mniemam z powyższej wypowiedzenie jest katalog nowoczesnych frezarek wraz z ich możliwościami technicznymi, oraz opisem jakości oprogramowania, a zwłaszcza jest napisane jak wyfrezować pilota.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: diodas1 » 06 sie 2012, 19:45

Nie mam, nie pracowałem.

Pojęcia 2.5 D oraz 3D często się mieszają w różnych opisach. Jedni uważają że w wymiarach 2.5D pracuje na przykład ploter kreślący bo ma dwie osie pozycjonowane w drobnym rastrze o określonej gęstości i wymiarze a w trzeciej osi może co najwyżej opuszczać piórko na papier i podnosić. Inni, żeby nie popadać w konflikt z wymagającymi klientami także frezarki trójosiowe zaliczają do 2.5 D ponieważ taka maszyna nie jest w stanie z jednego zamocowania materiału obrobić go ze wszystkich stron.

Nawiasem mówiąc również więcej niż trójosiowa obrabiarka nie wykona pełnego 3D. Wyobraź sobie że potrzebujesz obrać dokładnie ziemniaka. Dłonie są zwrotne, działają w 3D. Mimo to choćbyś nie wiem jak się wyginał to i tak pozostanie skóra na ziemniaku pod palcami.

Wracając do tej frezarki trójosiowej, przykładowo wyrzeźbi wierzch pilota, natomiast jego spodem można się będzie zająć mocując obrobioną już jednostronnie kształtkę do góry nogami. Jeżeli takie utrudnienie nie dyskwalifikuje obrabiarki w Twoich oczach to ten ploter powinien zdać egzamin. Także z frezowaniem PCB poradzi sobie spokojnie. Cała tajemnica i diabeł siedzi w dobranym do zadania oprogramowaniu. Z tego co tu piszą na forum, wszystkie wątpliwości rozwiałaby Ci rozmowa lub osobisty kontakt z dostawcą/producentem maszyny. Pokazaliby na żywo jak to chodzi, co potrafi, doradzili w kwestii oprogramowania.

[ Dodano: 2012-08-06, 19:57 ]
Nawiasem mówiąc do prototypów wystarczyłaby taka maszynka http://www.ebay.com/itm/CNC-3040-ROUTER ... 3cba589019

Chociaż do szybszego działania (śruby kulowe) i bardziej wymyślnych zadań (Użycie czwartej osi) ciekawsza byłaby taka http://www.ebay.com/itm/4-Axis-CNC-3020 ... 321wt_1022 Podaję linka do zagranicznego źródła bo u nas też można to kupić ale sporo drożej.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Frezarka CNC do wykonywania modeli 3D

#5

Post napisał: oprawcafotografii » 07 sie 2012, 06:40

Szymonides11 pisze:...
A dodatkowo: czy na tego typu maszynie da się frezować płytki PCB, czy do tego potrzeba jakiejś bardziej specjalistycznej maszyny.
Biorac pod uwage ile placi sie za profesjonalne wykonanie plytki PCB
jest to pomysl kompletnie bez sensu.

Co do modeli "polotow" ;) XMD pewnie sie nada, niemniej do wszystkich
prac 2.5D (plaskorzezby) potrzebujesz bardzo szybkiej, dynamicznej maszyny
inaczej mozesz nie doczekac konca frezowania ;)

Ja bym szedl w cos malego - max 20x30cm za to z duza dynamika.

Diodas - zlituj sie i nie polecaj badziewia, ktorego na oczy nie widziales.

q


Autor tematu
Szymonides11
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 06 sie 2012, 10:10
Lokalizacja: Szczecin

Re: Frezarka CNC do wykonywania modeli 3D

#6

Post napisał: Szymonides11 » 07 sie 2012, 09:23

oprawcafotografii pisze: Biorąc pod uwage ile płaci się za profesjonalne wykonanie płytki PCB
jest to pomysł kompletnie bez sensu.
Tu się zgodzę w kwestii ceny ale w dużych ilościach. Gdy potrzebuje 2 płytki "na jutro" to żadna płatkarnia nie zrobi mi tego za rozsądne pieniądze.

Dostałem polecenie na frezarkę ROLAND MDX-40A. Prezentuje się dobrze ale czy może ktoś miał dostęp do tego typu maszyny?

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#7

Post napisał: ursus_arctos » 07 sie 2012, 11:25

Frezowanie płytek jest bez sensu - trwa tzw. ruski miesiąc, a płytka jeszcze potem ma wyczuwalne rowki. Lepiej zrobić naświetlanie i wytrawić, a na maszynie tylko otwory pod elementy przewlekane zrobić, zrobić ew. wycięcia w płytce no i nadać jej ostateczny kształt.
Cytat ze strony producenta plotera
To say it sharply to the point, isolation milling is a slow, expensive, almost 30 years old attempt to be different by someone who had a paranoia against chemical etching. This technique indeed created strong public interest (and a hand full of competing suppliers), but has never reached industrial acceptance.
źródło

Jeżeli producent plotera frezującego mówi, że frezowanie płytek jest głupie, to należy się poważnie nad tym zastanowić.


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#8

Post napisał: bh91 » 07 sie 2012, 11:57

A co tam mówicie. Jak maszyna ma stać to niech robi płytkę - naświetlarka i fotochemia to też nie jest pewnik, tak samo jak metoda żelazkowa. Robienie ścieżek 7 mils jest BARDZO ciężkie, ale możliwe, za którąś próbą - o ile ich nie podtrawi ;) osobiście wole frezarkę. Może to takie lenistwo bo już nawet proste kwadraciki z pcv wycinam na CNC :wink:
Jest robota - jest pinonc :wink:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7609
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 07 sie 2012, 12:26

witam.
do płytek prototypowych - dlaczego nie ?
do produkcji - bez sensu faktycznie .
no i nie ma chemii , smrodu , itp.
co do szybkości - niby tak - ale..
musisz wydrukować , prasować , odmoczyć , trawić , myć i wiercić .
a tak to projektujesz i zamiast print - frezowanie .
podkreślam - do prototypowych płytek.
tylko ten dźwięk - to boli.
już dawno bym sobie zrobił coś do frezowania - tylko cenię ciszę .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
Szymonides11
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 06 sie 2012, 10:10
Lokalizacja: Szczecin

#10

Post napisał: Szymonides11 » 07 sie 2012, 13:23

Dobrze rozumie frezowanie płytek jest be. Chodzi o możliwość frezowania, mnie hałas nie rusza bo maszynę wstawiam na produkcji a sam siedzę w biurze. Dodatkowo frezowanie płytek zyskuje popularność w kwestiach prototypowych. Żeby firma trzymała chemie do wywoływania i trawienia to zaraz trzeba mieć specjalny magazyn i kardy charakterystyki preparatu a po co się w to babrać jak płytkę można frezować. No ale nie o tym mowa. Pytałem tylko o możliwość a nie zasadność frezowania czy generalnie płytki frezować się da.

Czy ktoś może mi coś powiedzieć o frezarce DMX 40a firmy ROLAND, lub o podobnych konstrukcjach? czy ta obrotowa os to jest faktyczne jakiś mega wypas, czy bez znaczenia.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”