Frezarka 5-osiowa by Kimla

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 19

Frezarka 5-osiowa by Kimla

#1

Post napisał: www.kimla.pl » 12 paź 2010, 00:38

Tyle się narobiło wokoło maszyny 5-cio osiowej, że kilka spraw trzeba wyjaśnić.

Po pierwsze, wykonanie maszyny 5 axis jest nieporównywalnie trudniejsze niż 3 axis.
Abu uzyskać jakiekolwiek, podkreślam jakiekolwiek, a nie zadawalające rezultaty, dokładności prostoliniowości i równoległości poszczególnych osi muszą być na poziomie o rząd wyższym niż wymagała by tego maszyna 3 osiowa. Jest tak dlatego, że długi Z nie wybacza najmniejszych błędów i aby osiągnąć taką sama pozycję części roboczej narzędzia w przestrzeni dla różnych ustawień osi geometria maszyny musi być idealna.

Maszyna taka nie może przekroczyć pewnej granicy rozsądku w ograniczaniu kosztów, jeśli ma nadawać się do zastosowań profesjonalczych -czytaj do zarabiania pieniędzy.

Aby można było zrobić maszynę profesjonalną trzeba mieć czym, kim i za co. Pierwsza moja maszyna pięcioosiowa ważyła 4 tony i była zdecydowanie za lekka, za mało sztywna więc egzemplaże produkcyjne wykonane zostały już w wersji znacznie cięższej i dopiero jak maszyna zaczęła ważyć 7 ton, byłem zadowolony z jej sztywności. Ale to były maszyny do modeli. W przypadku maszyn do aluminium lub kamienia musiałem tą masę jeszcze zwiększyć do 12 ton aby obróbka przebiegała stabilnie.

Podkreślam, że nie jest moją intencją komentować maszynę Bartusa, znam tą historię z trochę innej perespektywy ponieważ jego klient zwracał się do mnie o pomoc, a tu omawiacie koledzy tylko fragment całej sprawy.

Jeśli ktoś chciałby skożystać z moich doświadczeń w budowie maszyn pięcioosiowych w miarę możliwości służę pomocą.



Poniżej zaślubiny głowicy z maszyną.

Obrazek
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#2

Post napisał: kostner » 12 paź 2010, 01:31

A ma kolega jakies fotki glowicy 2 osiowej po zdjeciu oslon - chodzi mi o rozwiazanie konstrukcyjne Zapraszam do mojego tematu o maszynie 5 osiowej z prosba o komentarz. Jestem ciekaw kolegi zdania.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#3

Post napisał: kamar » 12 paź 2010, 07:25

Witam.
Rzadko zgadzam sie z sugestiami kol. kimla choć rozumiem jego marketingowe posunięcia.
(próba przeniesienia dynamicznego wątku pastwienia się nad kol. Bartusem na swój , 5+)
Z jednym jednak nie sposób się nie zgodzić - podstawą każdej maszyny jest PODSTAWA.
Najlepiej pospawane, użebrowane i wyżarzone profile nie dadzą wymaganej sztywności.
Można oczywiście , znając ograniczenia, zrobić coś takiego na własne potrzeby, ale wychodzenie z tym do klijenta - mocno ryzykowne.

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#4

Post napisał: gmaro » 12 paź 2010, 07:39

www.kimla.pl pisze:Podkreślam, że nie jest moją intencją komentować maszynę Bartusa, znam tą historię z trochę innej perespektywy ponieważ jego klient zwracał się do mnie o pomoc, a tu omawiacie koledzy tylko fragment całej sprawy.
Domyślam się też , że ten klient za nim trafił do bartusa była na pewno w firmie KIMLA .
Przecież klient widzi jakim parkiem dysponujemy , warunkami ,kadrą , nasze poprzednie maszyny itp... więc chyba powiedzenie chytry 2 razy traci tutaj się kłania :wink:

Temat samej budowy jest dość ciekawy choć to głęboka woda ...
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Frezarka 5-osiowa by Kimla

#5

Post napisał: pitsa » 12 paź 2010, 08:04

Dla zapewnienia dłużej sztywności główny element głowicy to odlew?


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 19

#6

Post napisał: www.kimla.pl » 12 paź 2010, 08:26

To że podstawa maszyny to podstawa to kwestia podstawowa. :grin:

Maszyna oprócz poprawnego działania musi być również technologiczna. Podczas projektowania należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty budowy takiej maszyny z możliwością obróbki jej elementów włącznie. Korpus takiego urządzenia musi się przede wszystkim dać obrobić, więc podczas projektowania maszyny muszę jednocześnie opracowywać technologię wytwarzania danych części. Najważniejszy powód dla którego maszyny się różnią między sobą dotyczy parku maszynowego dostępnego do obróbki komponentów. W moim przypadku mogę sobie pozwolić na dość dużą swobodę, jednak nie mogę wykonać wielkiej ramy w kształcie klatki przestrzennej i pospawać ją jako jeden element ponieważ nawet posiadając dużą bramówkę było by to bardzo trudne a może wręcz niemożliwe z powodu bardzo małej sztywności tak przestrzennych elementów składających się z delikatnych profili. Po prostu cała rama zaczęła by drżeć i od razu wysypały by się płytki z głowicy nie mówiąc już o jakości takiej obróbki i osiągniętych dokładnościach. Moja konstrukcja bazuje na rozwiązaniu kilkukrotnie cięższym a zarazem niższym co pozwoliło skoncentrować się na sztywności i obniżeniu środka ciężkości. Ramę mogę obrobić w jednym zamocowaniu co pozwala na osiągnięcie doskonałej prostoliniowości i równoległości napędów zabezpieczając maszynę przed niepotrzebnymi naprężeniami.

Obrazek


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#7

Post napisał: kamar » 12 paź 2010, 16:45

www.kimla.pl pisze:To że podstawa maszyny to podstawa to kwestia podstawowa. :grin:

Ramę mogę obrobić w jednym zamocowaniu co pozwala na osiągnięcie doskonałej prostoliniowości i równoległości napędów zabezpieczając maszynę przed niepotrzebnymi naprężeniami.
I to włśnie podstawowa, oczywista oczywistość :)


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#8

Post napisał: Leoo » 12 paź 2010, 21:17

Jaką sztywność udało się osiągnąć?
Mam na myśli maksymalnie opuszczoną oś Z, stojąca w połowie szerokości bramy, na którą działamy siłą np. +/- 100N w osi X i Y. W osi Z też można sprawdzić.


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 19

#9

Post napisał: www.kimla.pl » 12 paź 2010, 22:44

X 0.02 Y 0.03 na maszynie 7 Ton
X 0.01 Y 0.02 na maszynie 12 Ton

Parę lat temu w prototypie o masie 3 tony X0.05 Y0.08

osi Z nie mierzyłem.

Jak widać przyrost sztywności jest w miarę proporcjonalny do masy.

Ale w maszynie o masie 50 ton mam w tych warunkach 0.002mm ale na 1000N Tyle że jest ona z ruchomym stołem więc sama brama waży nie 1.5 -2 tony tylko 25 ton.

Prowadnik osi Y
Obrazek

Chłodziarka do wrzeciona
Obrazek

Ulżenie osi Z
Obrazek

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#10

Post napisał: kostner » 12 paź 2010, 23:02

To ja pozwole sobie ponowic pytanie.

Czy ma kolega jakies fotki na ktorych widac rozwiazanie konstrukcyjne glowicy 2 osiowej ??
Chodzi mi glownie o:
- typ zastosowanych przekladni (producent i model)
- przelozenie na pasie silnik-przekladnia
- jakiej mocy sa silniki
- jakie predkosci osiagaja osie obrotowe
- wage calej glowicy
Na zdjeciach wyzej widac przkladnie pasowa i nad nia jeszcze jedna - domyslam sie ze do enkodera, ktory podaje aktualna pozycje osi - mam racje ??

Bylbym bardzo wdzieczny za powyzsze informacje.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”