Frezarka 3D

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
wekar
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 73
Rejestracja: 10 paź 2004, 12:42
Lokalizacja: LEGNICA

Frezarka 3D

#1

Post napisał: wekar » 10 maja 2005, 11:41

Witam.
No i jakoś dobiega końca moja zabawa z maszynką CNC. Oczywiście nie jest to mam nadzieje ostatnia taka maszynka, ale czas pokaże.
Obiecałem że pokaże jakieś fotki z tego co mam zrobione do tej pory. Wiem że jest wiele niedociągnięć i strasznie chaotycznie jest to wszystko poskładane ale tak to jest jak się buduje z części z demobilu, jak nie ma się wiertarki stołowej i wszystko trzeba robić ręcznie.
Przed budową następnej maszyny na pewno kupię taką wiertarkę.
Dodatkowo też nie miałem żadnego projektu maszyny, wszystko robiłem z bani co nie zawsze okazywało się słuszne bo wiele części trzeba było dorabiać czy wykonywać po kilka razy, bo to póki co pasowało a po jakimś czasie jak chciałem coś dołożyć to się okazywało że przeszkadza albo mogłoby spełniać kilka funkcji jednocześnie. Tak więc części które były już zamontowane w maszynce a które potem znalazły się w koszu było nie mało. Ale tak jak wspomniałem wcześniej co tu projektować skoro buduje się z tego co się ma.
Cena całości, czyli rzeczywiście wydanych pieniędzy, wyniosła mnie – sterowniki plus silniki czyli około 500PLN, jeszcze tylko zakup frezarki, mam na myśli coś jak dremel.
Oczywiście chciałem wszystkim podziekować za wszelką pomoc, bez Was i tego forum byłoby trudno...
Póki co pozdrawiam.
KW
Załączniki
CNC1.jpg
CNC1
CNC1.jpg (239.33 KiB) Przejrzano 7864 razy
CNC2.jpg
CNC2
CNC2.jpg (217.49 KiB) Przejrzano 7877 razy
CNC3.jpg
Sterowanie
CNC3.jpg (230.83 KiB) Przejrzano 7841 razy
CNC4.jpg
Naped osi X
CNC4.jpg (205.03 KiB) Przejrzano 7836 razy
CNC5.jpg
Widok osi X i Z
CNC5.jpg (210.48 KiB) Przejrzano 7819 razy
CNC6.jpg
WIdok z tyłu
CNC6.jpg (224.92 KiB) Przejrzano 7896 razy
CNC7.jpg
Napęd osi Z
CNC7.jpg (197.66 KiB) Przejrzano 7884 razy



Tagi:


AK
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2005, 13:18
Lokalizacja: Wa?brzych

#2

Post napisał: AK » 10 maja 2005, 13:35

Autor zaskakuje mnie tutaj swoja skromnością. Tak naprawde jest niezykle dumny ze swego dzieła i spędza przy nim każdą wolną chwilę. Szkoda że nie sfotografował się na tle tego cudu techniki..... zobaczylibyście tą dumę!

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#3

Post napisał: markcomp77 » 10 maja 2005, 15:04

gratulacje!

mnie jedynie zniechęca ta platanina kabli... dużo pracy trzeba włożyć aby jakoś rozsądnie doprowadzić kable ze sterownika do "ciagle ruszających" się silników :lol:

pytanie:

gdzie można kupić te osłony na kable widoczne na CNC5.jpg (takie czarne)?
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#4

Post napisał: anoda » 10 maja 2005, 15:37

Uważam,że jak na pierwsze przybliżenie jest OK! i autor ma prawo do dumy.
Pytanie - po co masz kupować wiertarkę stołową - masz już kompletny układ mechaniczny ze sterowaniem.
Zamocuj tylko uchwyt do zwykłej wiertarki ręcznej - pod warunkiem ,że jest dwubiegowa.
Otwory możesz wiercić przez powiercanie coraz większymi średnicami.

Jakie profile aluminiowe zastosowałeś do głównej konstrukcji ?

Do marcomp77 - mam dostać w tym tygodniu katalogi z IGUS-a.
Ma tam być rownież część dotycząca osłon kablowych. Na pewno osłony są w ofercie ELFY lub CONRADA - ale cena na pewno powali na glebę.


Pozdrawiam!! :shock: :roll:
Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#5

Post napisał: markcomp77 » 10 maja 2005, 15:42

anoda pisze:Do marcomp77 - mam dostać w tym tygodniu katalogi z IGUS-a.
Ma tam być rownież część dotycząca osłon kablowych. Na pewno osłony są w ofercie ELFY lub CONRADA - ale cena na pewno powali na glebę.
katalogi igusa mam- bo mam do nich bliźiutko... i szukam właśnie nieco mniej powalających cen... u IGUSa ten katalog nazywa się "Systemy Prowadzenia Przewodów"

ciekawe czy niema jakiegoś taniego systemu prowadzenia przewodów?

[ Dodano: 2005-05-10, 15:59 ]
jaka jest strona ELFA... bo te oczywiste dotyczącegoś niezwiązanego z cnc
w CONDRAdzie niemogę tego znaleść...

ale

na tme.pl znalazłem w "akcesoria do kabli pozostałe"
SR300A025040 Prowadnica łańcuchowa
Ilość: 1+ Cena: 99.90 PLN | Ilość: 5+ Cena: 89.90 PLN | Ilość: 10+ Cena: 84.90 PLN
imożliwe iż wygląda to tak:
Obrazek
http://images.mercateo.com/pdf/RS_Compo ... 024011.pdf

ale TO jest drogo :evil: :lol: :cry:
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
wekar
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 73
Rejestracja: 10 paź 2004, 12:42
Lokalizacja: LEGNICA

#6

Post napisał: wekar » 10 maja 2005, 18:14

Witam.
Niestety niemam pojecia gdzie można kupić takie osłony. Ja je dostałem.
Co do profili aluminiowych to są to profile Bosch'a. Jesli dobrze pamiętam 45x45mm.
Czy da się na tej maszynce wiercić dużą wiertarką i np w stali, szczerze wątpięchoć takich prób jeszcze nie przeprowadzałem, ale nie omieszkam.


priv
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 67
Rejestracja: 14 sty 2005, 16:53
Lokalizacja: dolnoslaskie

#7

Post napisał: priv » 10 maja 2005, 20:12

Witam - wekar
jezeli prowadnice osi X zdobyles na demobilu, to daj cynk gdzie, a wszyscy tam POLECIMY!! Sterowniki wygladaja mi na te z strony glownej / L297 + L298 - 1/2 kroku /
napisz jak sie sprawuja!!, sam kombinuje grawerke, mechanika nie stanowi dla mnie problemu, narazie studiuje programy, bo to jest moj problem / absolutnie sie na tym nie znam, a maszynka bez prog. to ZŁOM, - duzo czytam, bo mam nadzieje ze opanuje T-CNC, wydaje mi sie najprostszy????, / . Gratulacje za JUZ, i podeslij wiecej wiadomosci jak juz cos wyfrezujesz.
Pozdrawiam - priv :shock:
Krzysztof


Autor tematu
wekar
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 73
Rejestracja: 10 paź 2004, 12:42
Lokalizacja: LEGNICA

#8

Post napisał: wekar » 11 maja 2005, 09:59

Witam.
Prowadnice (2sztuki) są z demobilu. Wiem że są niezłe. Poprostu mam wejscie do dużej fabryki gdzie czasem wyrzucane są różne maszyny czy stanowiska na złom, w takich molochach nikt się nie bawi w odzysk, starsze maszyny często w całości z silnikami, sterownikami jadą na złom, a ja wiem o tym wczesniej i jesli jakaś część może mnie zainteresować to każe ją wykręcić. Tak było z tymi prowadnicami, pracowały wczesniej w jakimś stanowisku montarzowym. Wszystkie osie nie tylko X są zrealizowane na tego typu prowadnicach.
Wiem że na złomie raczej niema szans na znalezienie czegoś takiego.
Sterowniki (reklama-główna strona forum) jak na razie spisują się bardzo dobrze, pracują w półkroku. Oczywiście temperatura przy dłuższej pracy podnosi dość znacznie, ale już niedługo w górnej częsci obudowy zamontuje wentylator więc powinno być lepiej.
pozdrawiam


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#9

Post napisał: anoda » 11 maja 2005, 11:00

Witam!


Jeżeli użyłeś profili Boscha to powinno udać się wiercić wiertarką . Konstrukcja wygląda na dość dużą a więc nie powinno być problemów z montażem. Tym sposobem masz wiertarkę współrzędnościową i będiesz mógł sprawdzić jej sztywność. Dla stali siła wzdłużna może być za mała - ale to trzeba sprawdzić.

Osłony przewodów w katalogach widziałem bardo dawno temu i nie pamietam w jakim.
A może stoasować przewody taśmowe jak w starych drukarkach stosowane do głowic. Przewód jest z metra -problem zarobienie końcówek . Prawdopodnie możliwe żródło - producenci klawiatur foliowych np QWERTY z Łodzi. Mają technologię wykonywania złącz końcowych do tych przewodów.
Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.


Autor tematu
wekar
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 73
Rejestracja: 10 paź 2004, 12:42
Lokalizacja: LEGNICA

#10

Post napisał: wekar » 11 maja 2005, 14:48

Witam.
Owszem taki płaski przewód byłby odpowiedni, ale jeśli jest stosowany w klawiaturze czy innej elektronice to raczej przepływająprzez nie niewielkie prądy. A w naszych konstrukcjach trzeba się spodziewać pródów zancznie większych. W końcu jeden silnik to około 1,5A, nie wiem czy przekroje tych przewodów sąw stanie wytrzymać takie obciążenia
Pzdr

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”