Frezarka 220x400x150

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
snow
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2008, 09:51
Lokalizacja: Lublin

Frezarka 220x400x150

#1

Post napisał: snow » 12 kwie 2009, 10:49

Witam,

Po pół roku składania powstała moja druga frezarka. Tym razem konstrukcja metalowa. Pole robocze w założeniu miało pokryć A4, skok osi Z 150mm. Wałki fi16, łożyska zamknięte. Napęd stanowią silniki Vexta 5 fazowe o momencie 0,6Nm oraz śruba trapezowa Tr 10x2 i nakrętki mosiężne. Rama z profili 80x40. Maksymalne posuwy ustawcze jako udało mi się osiągnąć to 1500mm/min co myślę jest znośnie. Na razie maszyna się testuje i wprowadzane są poprawki z racji tego że to druga konstrukcja. Przeznaczeniem było wycinanie otworów w obudowach z abs i raczej małe ilości także prędkość obróbki nie jest specjalnie priorytetem. Poniżej zdjęcie:

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: pasierbo » 12 kwie 2009, 11:51

Trochę blisko od siebie te tulejki na każdym z wałków. Wydaje mi się że lekka siła skrawania i wszystko będzie się klinowało. Jak nie teraz to z czasem gdy tulejki się trochę wytrą.

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#3

Post napisał: gmaro » 12 kwie 2009, 18:00

Z czego zrobiłeś osłonę na oś Y?
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
snow
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2008, 09:51
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: snow » 12 kwie 2009, 18:06

Papieru ;-) Gdzieś znalazłem na forum (chyba, już dokładnie nie pamiętam) link do strony ze wzorem jak sobie taką wygiąć i odpowiednio przeskalowałem do rozstawu wałków. Później spray'em na czarno i jest.


nobile
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 38
Rejestracja: 30 kwie 2009, 20:43
Lokalizacja: chełm

#5

Post napisał: nobile » 01 maja 2009, 17:18

Wlasnie przymierzam sie do budowy frezarki roniez o powierzchni ok A4. I mam kilka pytan jako ze czytanie wszystkich postow na forum zajelo by mi wieki, jesli mozesz mi tez poradzic co do innych zeczy.. np. elektronika, puki co mam zamiar kupic plyte glowna i sterownik w sklepie od tego forum razem za 350 (sterowniki ssk z krokiem 1/8) lub za 380 (z krkiem 1/2 ale wiekszy prad wytrzymuja) nie wiem ile mi bedzie potrzebne bo nie wiem jakie tez silniki zastosowac do takiej wielkosci frezarki jak twoja. Czy moze jest tanszy sposob zdobycia elektroniki czy proponujesz zeby samemu zbudowac elektronike (co nie co sie znam bo chodze do tech elektronicznego) ale znajac doswiadczenie cos pewnei by nie dzialalo... Jakiej mocy silnik spokojnie wystarczy do takiej ferzarki? gdzie najtanij kupic terownik a moze samemu sie podjac budowy? jesli masz jeszcze jakies rady na temat budowy tego tupu frezarki to napisz.. Z gory dzieki za pomoc..

PS sorka za literowki itp.. ale spieszy mi sie i nie chce poprawiac.. ;]


Autor tematu
snow
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2008, 09:51
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: snow » 01 maja 2009, 22:33

Ja musiałem sam robić sterowniki z racji tej że dostałem silniki gratis. Jak na moje potrzeby są wystarczające ale jak masz chęć rozwijać większe prędkości to zapewne trzeba by mocniejsze. Wszystko zależy co chcesz obrabiać. Jak masz chęć się pobawić to rób elektronikę sam (chociaż wtedy nie łatwo uzyskać wszystkie parametry).


nobile
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 38
Rejestracja: 30 kwie 2009, 20:43
Lokalizacja: chełm

#7

Post napisał: nobile » 04 maja 2009, 19:22

Mozesz mi podpowiedziec czy takie silniki do frezarki A4 zeby byla wmiare szybka i precyzyjna (wykonanie bedzie bardzo precyzyjne) przedewszytskim do PCB ale i innych rzeczy.. ten Silnik krokowy 1.26Nm 2.1A z tej aukcji
http://allegro.pl/item622380982_silnik_ ... a_cnc.html

i ta elektronika sterujaca :

"Jest to kompletna elektronika do maszyny CNC

Płyta główna

* umożliwia podłączenie 3 opcjonalnie 4 sterowników bipolarnych
* ustawianie trybu pracy dla każdego sterownika
* wyłączniki krańcowe dla każdego z silników X,Y,Z
* dwa przekaźniki do urządzeń dodatkowych

Np.chłodzenie narzędzia , usuwanie resztek materiału

* Wyłącznik awaryjny STOP
* Zasilanie 12V

Trzy sterowniki bipolarne

* napięcie zasilania silnika max 30V
* prąd 2,5A / fazę
* czoper prądowy
* regulacja prądu uzwojenia
* Praca w trybie( 1/1,1/2,1/4,1/8 ) kroku"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”