Co to za maszyna (frezarka pionowa WMW, stary model)

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
krybacki
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 82
Rejestracja: 12 sty 2011, 14:02
Lokalizacja: Kraków

Co to za maszyna (frezarka pionowa WMW, stary model)

#1

Post napisał: krybacki » 06 cze 2011, 10:33

Niedawno stałem się posiadaczem tej oto maszyny. Pytanie co to za model i czy miałby ktoś DTR?

Przy okazji - znacie może kogoś, kto byłby w stanie przeszlifować support i stół od tej frezarki? Najlepiej płd.-wsch. Polska, chociaż nie jest to konieczny warunek (maszyna stoi pod Tarnowem).
Załączniki
1624124154.jpeg
1624124154.jpeg (56.14 KiB) Przejrzano 1820 razy
1624124154_1.jpeg
1624124154_1.jpeg (55.93 KiB) Przejrzano 1810 razy



Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16236
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#2

Post napisał: kamar » 06 cze 2011, 10:59

Mam takową, tylko już trochę inaczej wygląda :)

Obrazek


DTR nie mam i oznaczen też nie widzę. Chyba jakaś produkcja DDR bo tabliczki po rosyjsku.


creative1agh
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, 21:11
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: creative1agh » 07 cze 2011, 00:05

Robiliśmy to w Andrychowie, tam się jeszcze z tym bawią. Maszyna była większa niż ta ze zdjęcia ( MAS FV 2A ) i tanio to nie wyszło, ale zrobili pięknie. Co prawda jednego klina na suporcie wzdłużnym przejechali na prosto ale dało się to przeżyć - obecnie w tym miejscu klin nie jest wkręcany na śrubie wzdłuż ale dociskany bodaj 4 śrubami w poprzek.


Autor tematu
krybacki
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 82
Rejestracja: 12 sty 2011, 14:02
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: krybacki » 07 cze 2011, 15:37

@creative1agh

A pamiętasz może jaki byłby to koszt (widzę, że wymiary stołu byłyby podobne więc i cena pewnie nie różniłaby się za dużo)? Przypuszczam, że tania impreza to nie będzie ale chciałbym wiedzieć na jaki rząd wielkości wymaganej kwoty się nastawić. Jeżeli wolisz, napisz na PM.

@kamar

U Ciebie jak widzę z oryginalnej maszyny ostał się sam korpus :) Też mam w planach przeróbkę na CNC ale to w dalszej przyszłości - na razie chcę to co jest doprowadzić do stanu względnej używalności. Naprawy wymagają posuwy/przesuw supportu - luzów nie sprawdzałem ale raczej już z góry zakładam, że trzeba będzie przeszlifować. Kiedyś pewnie dojdą krokówki na posuw wzdłużny/poprzeczny/pinolę i być może falownik silnika - z tym, że oryginalną przekładnię chciałbym zostawić (chodzi cicho).

Napisy na tabliczkach oczywiście w jedynym słusznym swego czasu języku ale i tak bardziej to do mnie przemawia niż mowa teutonów (bo produkcja rzeczywiście DDR).

Jak wrażenia z eksploatacji tego sprzęta (a właściwie tego co z niego zostało :) )?

Swoją drogą nie wiesz może do jakiego poziomu przekładnia napędu wrzeciona powinna być zalana olejem? Mam okienko rewizyjne i parę klapek uszczelnionych silikonem, więc stąd wnioskuję, że trochę tego oleju tam powinno być - ale skrzynia jest sucha.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16236
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#5

Post napisał: kamar » 07 cze 2011, 18:11

Szlifowałem stół i suport od 4FYA (stół 2m) w Pruszkowie w ubiegłym roku, chyba 1300 brutto. Co do przekładni to nie pomogę, zostały tylko zedeklowane dziury. Sama maszynka
dość dokładna i cicha a i uchylna pinola się przydaje. U mnie w pełnym obłożeniu jako jedna z podstawowych maszyn.Popatrz w moim wątku jak jej robiłem centralne smarowanie :)

https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... 20,100.htm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”