Amatorska Frezarko-grawerka 500x500x200

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 27
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Amatorska Frezarko-grawerka 500x500x200

#1

Post napisał: Blady » 05 sty 2017, 23:25

Witam.
Na wstępie chciał bym zaznaczyć że wszystko co robię opieram na wiedzy którą przyswoiłem jedynie z przeglądania tego forum. Chciał bym też podziękować wszystkim którzy odważyli się tutaj opisywać swoje poczynania związane z tematem CNC. Między innymi to zainspirowało mnie i skłoniło do budowy własnej frezarko-grawerki. Frezarka którą składam ma służyć jako rozszerzenie możliwości mojego skromnego warsztatu. Przeznaczenie to obróbka małych nieskomplikowanych detali głównie z tworzyw i metali kolorowych. Założenia są takie, w miarę dokładna, w miarę sztywna i taka abym nie musiał jej za chwilę modyfikować, niech zarobi na siebie. Dlaczego "w miarę". A no jak to u amatora który porwał się z motyką na słońce. Wyjdzie w praniu...

Do rzeczy. Budowę zacząłem jeszcze zanim zakupiłem pierwszą część. Sporo czytałem, koncepcje były różne od płyty traserskiej przez drewniaka i stanęło na tradycyjnej spawanej z grubościennych profili zamkniętych konstrukcji stalowej. Planowane pole robocze to około 500x500x200. W zasadzie nie jest mi ono potrzebne do tego co robię, ale chciał bym mieć na stole dwa imadła uchwyt tokarski i jeszcze kawałeczek miejsca. Tak aby można było ułatwić sobie pracę i nie myśleć za każdym razem o nowym mocowaniu detalu... Większość części była kupiona okazyjnie gdzieś tam, chwilę trwało to zbieractwo. I tym sposobem udało mi się nabyć.
-Kompletną spawaną ramę, wyżarzoną i "zabieloną"
-Prowadnice liniowe i wózki w rozmiarze 25 do wszystkich osi
-Wrzeciono ELTE 2kW er16 18000r z falownikiem IS 2.2kW
-Śruby kulowe z blokami (chińskie) 16x05 i 20x05
-Silniki krokowe 4,2A 4,2NM
-Sterowniki M542 (w planach zmiana na mocniejsze) na razie do testów muszą wystarczyć
-Trafo 600Va
-Sterowanie Piko CNC

Trochę nieszczęśliwie się składa bo ciągle brakuje mi czasu na ukończenie tej maszynki, ale mam nadzieje ukończyć ją w tym roku. Została jeszcze kupa czasu. Temat zakładam bo chciał bym konsultować tutaj moje dalsze poczynania. W okresie międzyświątecznym udało mi się przykręcić prowadnice do ramy i ustawić geometrie. Czy dobrze, to wyjdzie w praniu. Prowadnice niestety nie mają krawędzi oporowej w ramie i trochę się obawiam, czy aby się nie przesuną. Ale z założenia maszynka nie ma być do "orania" a raczej do delikatnych prac. Wydaje się że konkretnie dokręcone śrubami 12.9 nie powinno pływać. w razie czego może wałeczki po bokach prowadnic, jak myślicie ? Będę myślał o krawędziach ustalających w wózkach. Rozstaw szyn na stole to 30cm na bramie 14cm. Dalszy plan to zakup formatki alu pod podstawę stolika teowego i założenie napędu dla tej osi.

W tej chwili tak to wygląda...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam !!!


Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...

Tagi:


borufka
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 03 sty 2017, 13:54
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

Re: Amatorska Frezarko-grawerka 500x500x200

#2

Post napisał: borufka » 06 sty 2017, 09:08

Blady pisze:Witam.
Na wstępie chciał bym zaznaczyć że wszystko co robię opieram na wiedzy którą przyswoiłem jedynie z przeglądania tego forum. Chciał bym też podziękować wszystkim którzy odważyli się tutaj opisywać swoje poczynania związane z tematem CNC. Między innymi to zainspirowało mnie i skłoniło do budowy własnej frezarko-grawerki. Frezarka którą składam ma służyć jako rozszerzenie możliwości mojego skromnego warsztatu. Przeznaczenie to obróbka małych nieskomplikowanych detali głównie z tworzyw i metali kolorowych. Założenia są takie, w miarę dokładna, w miarę sztywna i taka abym nie musiał jej za chwilę modyfikować, niech zarobi na siebie. Dlaczego "w miarę". A no jak to u amatora który porwał się z motyką na słońce. Wyjdzie w praniu...

Do rzeczy. Budowę zacząłem jeszcze zanim zakupiłem pierwszą część. Sporo czytałem, koncepcje były różne od płyty traserskiej przez drewniaka i stanęło na tradycyjnej spawanej z grubościennych profili zamkniętych konstrukcji stalowej. Planowane pole robocze to około 500x500x200. W zasadzie nie jest mi ono potrzebne do tego co robię, ale chciał bym mieć na stole dwa imadła uchwyt tokarski i jeszcze kawałeczek miejsca. Tak aby można było ułatwić sobie pracę i nie myśleć za każdym razem o nowym mocowaniu detalu... Większość części była kupiona okazyjnie gdzieś tam, chwilę trwało to zbieractwo. I tym sposobem udało mi się nabyć.
-Kompletną spawaną ramę, wyżarzoną i "zabieloną"
-Prowadnice liniowe i wózki w rozmiarze 25 do wszystkich osi
-Wrzeciono ELTE 2kW er16 18000r z falownikiem IS 2.2kW
-Śruby kulowe z blokami (chińskie) 16x05 i 20x05
-Silniki krokowe 4,2A 4,2NM
-Sterowniki M542 (w planach zmiana na mocniejsze) na razie do testów muszą wystarczyć
-Trafo 600Va
-Sterowanie Piko CNC

Trochę nieszczęśliwie się składa bo ciągle brakuje mi czasu na ukończenie tej maszynki, ale mam nadzieje ukończyć ją w tym roku. Została jeszcze kupa czasu. Temat zakładam bo chciał bym konsultować tutaj moje dalsze poczynania. W okresie międzyświątecznym udało mi się przykręcić prowadnice do ramy i ustawić geometrie. Czy dobrze, to wyjdzie w praniu. Prowadnice niestety nie mają krawędzi oporowej w ramie i trochę się obawiam, czy aby się nie przesuną. Ale z założenia maszynka nie ma być do "orania" a raczej do delikatnych prac. Wydaje się że konkretnie dokręcone śrubami 12.9 nie powinno pływać. w razie czego może wałeczki po bokach prowadnic, jak myślicie ? Będę myślał o krawędziach ustalających w wózkach. Rozstaw szyn na stole to 30cm na bramie 14cm. Dalszy plan to zakup formatki alu pod podstawę stolika teowego i założenie napędu dla tej osi.

W tej chwili tak to wygląda...







Pozdrawiam !!!
No i super! Rama kupiona gotowa, czy zlecałeś komuś robotę według pomysłu?


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#3

Post napisał: Avalyah » 06 sty 2017, 10:36

Jeśli dobrze pamiętam, to była u nas na giełdzie na forum w całkiem dobrej cenie.


Autor tematu
Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 27
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

#4

Post napisał: Blady » 06 sty 2017, 10:41

Generalnie na początku kupione były profile grubościenne z których miałem sam spawać bramę dla płyty traserskiej. Ale pojawiła się na naszym bazarku oferta z tą właśnie ramą, gotową. I po przemyśleniu wszystkich za i przeciw zdecydowałem się na nią. Jak to mówią czas to pieniądz, więc można powiedzieć że zaoszczędziłem. Gdyby ktoś był zainteresowany to mam do opchnięcia 3 odcinki grubościennych profili bodajże 100x100x10 dł ok 800. Ale na 100% musiał bym sprawdzić dokładne wymiary.

Jeszcze pytanie co do maszynki. Czy dokręcając do ramy blok bk15 wymaga on dodatkowego kołkowania w miejscu montażu, czy wystarczy tylko dokręcenie go na 4śruby ? Myślałem aby dać mu od spodu ze dwa kołki ustalające już po montażu i sprawdzeniu wszystkiego, ale czy jest sens ?
Czy wie ktoś z was gdzie kupić kalamitki do wózków thk hsr25 ? W opakowaniu miałem tylko po dwie zaślepki. I jakim smarem najlepiej smarować same wózki ?
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


Autor tematu
Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 27
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: Blady » 22 maja 2017, 23:21

Hejka
Temat na szczęście nie umarł. Prace ruszyły do przodu, dzięki kilku kolegom z forum... W krótce postaram się to lepiej udokumentować ;) Obrazek
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


numell
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 93
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:32
Lokalizacja: małopolska

#6

Post napisał: numell » 23 maja 2017, 10:25

ta wkrętarka ma enkoder ? :mrgreen:


Autor tematu
Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 27
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

#7

Post napisał: Blady » 10 wrz 2017, 23:15

Koledzy. Takie pytanko bo mechanikę frezarki mam już praktycznie na ukończeniu brakuje tylko paska do napędu stołu... Z elektroniki podstawy mam skompletowane sterowanie PIKO. Brakuje mi trochę pierdół i tutaj pytanie. Chcę kupić krańcówki i nie wiem czy dawać tylko 3 sztuki do bazowania osi czy robić aż 9 na limity osi ?? Piko ma softlimity i jakoś mi się nie widzi dawać więcej niż 3. Nawet jak by coś się usrało to przy silnikach 4.2Nm i tak solidnej konstrukcji nie narobi mi to bałaganu chyba że zetka wyjedzie z nakrętki i kulki siè wysypią. To noja pierwsza maszynka i tak szczerze mówiąc nie mam nawet doświadczenia w pracy na innych nie swoich dlatego nie wiem jak to dobrze rozgryźć... Nie oczekuje prowadzenia za rączke ale prosił bym o rady bardziej doświadczonych jak rozgryźć temat krańcówek w tej frezarce i ewentualnie jakie najlepiej zakupić żeby za chwilę nie zmieniać na coś innego. W tej chwili maszynka wygląda tak ObrazekObrazekObrazek
Jeszcze elektronika jakaś obudowa i czas na naukę programowania... :)
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


Maniek^^
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 50
Rejestracja: 18 paź 2007, 19:55
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

#8

Post napisał: Maniek^^ » 10 wrz 2017, 23:43

Nie musisz robić 9szt, wystarczy 6 szt. Po 2 na każdą oś, w tym że jedna będzie robić jako limit i home. Jutro podeślę Ci jak to zrobić w PLC. Odnosnie silników, 4Nm potrafią narobić bigosu :)

//==============================================================================
// HOME_X,Y,Z jako limity osi (+). Krańcówka limit(-) wspólna.
//==============================================================================
#IF_OPTION 10 = 4
#NAME_I 7 = LIM_COM
#SET_TIMER 4 = 1.0

<< REF_0
OR REF_1
OR REF_3
>> T4_S

<< T4
IF_FALSE_BEGIN
<< HOME_0
>> LIMIT_R0

<< HOME_1
>> LIMIT_R1

<< HOME_2
>> LIMIT_R2
ENDIF

<< IN LIM_COM
>> LIMIT_L0
>> LIMIT_L1
>> LIMIT_L2

#END_OPTION
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2017, 06:54 przez Maniek^^, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 27
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

#9

Post napisał: Blady » 11 wrz 2017, 00:48

Wielkie dzięki. Czyli można w piko jakoś zapisać limit i baze jako jedno, na ten moment to jestem zielony skupiałem się do tej pory na mechanice bo w tym jako tako się czuje :)

Jeszcze jedna rzecz mnie trapi. Jest jakaś uniwersalna smarowniczka z giętkim wężem która spasowała by do różnych kalamitek ? Póki co nabiłem sobie smar strzykawą ale na dłuższą mete to dosyć druciarskie rozwiązanie...
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


Autor tematu
Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 27
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

#10

Post napisał: Blady » 15 wrz 2017, 23:16

Powolutku do przodu... Mechanika już skończona zabrałem się za układanie kabelków. I dalej nie wiem jakie krańcówki zamówić do tej maszyny co sprawdzi się najlepiej... przewody już podciągnięte ale póki co będę ruszał wszystkim bez nich... Jakoś martwy ten temat nikt nie chwali nikt nie krytykuje... ;)

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam :)
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”