Aby uniknąc wyżarzania....

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
rudzik6
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 376
Rejestracja: 16 paź 2006, 22:52
Lokalizacja: pod Olsztynem
Kontakt:

Aby uniknąc wyżarzania....

#1

Post napisał: rudzik6 » 27 gru 2006, 14:16

Witam, czytam sobie o waszych konstrukcjach, też bym chciał taką fajną maszynkę...ale przez najbliższe 2 lata myslę, ze nie bedę miał czasu. Jednak mógłbym dla rozrywki pospawac z profili konstrukcje bramową ze stałą bramą i cały stół postawic w kąt np. na rok lub dłużej...chyba bym miał załatwioną sprawę odprężenia konstrukcji po spawaniu, ale gdybym to wszystko razem zespawał to byłoby tak wielkie i ciężkie (załózmy pole pracy 1000x500) że jak to potem wyfrezowac. frezarka powinna byc dosyc mocna i ciężka chciałbym frezowac elementy równiez stalowe. Nie żałowałbym wzmocnień i kilogramów;)
A może ta frezarka sama by potem wyfrezowała płaszczyznę pod prowadnice stolika, potem samą powierzchnię stolika i T-rowki?

Wybaczcie pewnie mało fachowe przemyślenia...jestem amatorem-entuzjastą;)

pozdrawiam

Wiesiek


próbuję budowac rower 750W, skuterek 2kW, samochodzik 2x10kW DC ETEK RT) http://ev.arbiter.pl/galeria/e-samochodzik
http://ev.arbiter.pl/galeria/e-skuterek


PETERS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 249
Rejestracja: 21 lut 2005, 12:12
Lokalizacja: CNC

#2

Post napisał: PETERS » 27 gru 2006, 15:20

Dlaczego mało fachowe :roll: Od pewnego czasu mam podobny pomysł...profile mam, pomysł na konstrukcje też. Widzę tu kilka problemów, nawet niechodzi o $$$ bo na jednym da się oszczędzić a na innym niema co, ale w moim mieście i w pobliżu praktycznie niema gdzie obrobić wykonanych detali. Jest mase zakładów, ale dużych gdzie, żeby coś załatwić trzeba wszystko legalnie i w dużych partiach - pojedynczych sztuk nie wykonują :???:

I też sobie pomyślałem, żeby jakoś zrobić tą frezareczke a potem ona sama by sobie mogła dorobić/obrobić części. Tylko tak...
-Jak pospawać w warunkach domowych, żeby nie posciągało?!? - sciski chyba nie wystarczą - ale czy ma to takie znaczenie, jeżeli newralgiczne punkty maszynki i tak się bedzie frezowało/szlifowało ??
-wyżarzaniem bym sie nie przejmował. W sumie dobrze by było, ale (przynajmniej u mnie) raczej nie do wykonania.
-frezowanie/wyrównywanie/ szlifowanie czy jak kto tam chce - tego co trzeba. Jeśli udało by mi się to zrobić to była by podstawa do tego, żeby maszyna działała a raczej, że można by było mówić o jakiejś dokładności.

Na tej konstrukcji, po zamocowaniu prowadnic, srub, silników - złożył bym jakąś prowizorkę osi... MDF, stal, gotowe kształtki aluminiowe. I zabrałbym się delikatnie za wykonanie jakichś konkretnych elementów do frezarki głównie z aluminium. Ale czy to ma sens.... sam niewiem... i chyba się niedowiem dopóki nie zacznę robić frezareczki.


Mex
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 146
Rejestracja: 07 mar 2006, 14:44
Lokalizacja: Mysłowice

#3

Post napisał: Mex » 27 gru 2006, 17:48

Uniknąć wyżarzania można w bardzo prosty i tani sposób poprzez
Stabilizacje wibracyjną metodę tą stosuje się w przypadku
konstrukcji spawanych i odlewach maszyn
usługi w zakresie stabilizacji wibracyjnej również u klienta
świadczy Instytut Spawalnictwa w Gliwicach
wystarczy się umówić trwa to kilka minut
ADRES:
44-100 GLIWICE (POLAND)
ul. Błogosławionego Czesława 16/18
tel. (032) 231-00-11, fax (032) 231-46-52

http://www.is.gliwice.pl/pl/indexpl.html
Załączniki
stabilizacja_pl.pdf
(1.48 MiB) Pobrany 595 razy

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#4

Post napisał: skoti » 27 gru 2006, 22:35

Ciekawe jaki jest koszt takiej usługi ? Może sie orientujesz ?


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#5

Post napisał: olo_3 » 27 gru 2006, 23:12

Kolega Piotr_jub cos sprawdzał w tym kierunku
kiedyś ten temat byl opisywany
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”