Sękowniki

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
nodnod
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 88
Rejestracja: 26 mar 2008, 00:00
Lokalizacja: Wielkopolska

Sękowniki

#1

Post napisał: nodnod » 26 maja 2008, 21:32

Potrzebuje sękowniki do drewna powyżej 35mm, ale w żadnym sklepie ani w internecie nie mogę znaleźć. Prawdę mówiąc nie muszą to być obowiązkowo sękowniki. Kiedyś w pewnym warsztacie widziałem takie "blaszki", które bardzo dobrze sprawdzały się w robieniu otworów. Proszę o poradę lub link do sklepu gdzie mogę takie coś kupić.




ptoki
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 22 paź 2007, 14:46
Lokalizacja: Slask

#2

Post napisał: ptoki » 26 maja 2008, 22:13

Takie "blaszki" w uchwycie mozna kupic w prawie kazdym sklepie typu praktiker czy castorama nawet widzialem je w realu i tesco. Pytanie do czego ci taki wycinak potrzebny?
Bo jak do wyciecia duzej dziury to mozna wieloma metodami wycinac. np. frezarka z cyrklem do niej lub wyrzynarka rowniez z cyrklem. Ma to te zalete ze mozesz wycinac dowolne rozmiary a nie tylko tyle ile ma uchwyt na blaszke.
Kiedys widzialem takie fajne urzadzenie do wiertarki skladajace sie z wiertla na ktorym zamocowane bylo ostrze na wysiegniku. Bylo to uzywane do wycinania dziur na puszki elektryczne w gazobetonie. Pewnie nadal to moza dostac w marketach budowlanych.


Autor tematu
nodnod
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 88
Rejestracja: 26 mar 2008, 00:00
Lokalizacja: Wielkopolska

#3

Post napisał: nodnod » 26 maja 2008, 22:38

Chyba źle sprecyzowałem "blaszki". Chodzi mi o "blaszkę" być może frez prostokątny ze szpikulcem, bo zapewne masz na myśli frez, wiertło koronowe ?, które w moim przypadku nie zdaje egzaminu.
Potrzebuje wywiercić otwór w drewnie o średnicy powyżej 35mm ale tak aby nie przewiercić się przez drewno, tzn. drewno ma 10cm grubości, a ja chce zrobić otwór do głębokości 5cm.
Mogę to zrobić na ploterze frezującym ale zajmuje to za dużo czasu.


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#4

Post napisał: mike217 » 27 maja 2008, 04:22

Zwykłe wiertło piórowe załatwi problem, jakośc otworu bedzie dobra i głebokośc 5cm bez problemu. Super sa wiertła Tivoly pakowane pojedyńczo, te drozsze.

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#5

Post napisał: mumin » 27 maja 2008, 09:28

Poszukaj np. PROMA Sękownik fi35 cena 33zł - nr katalogowy A 06045014
nie jestem pewien ale wiertła pod zawiasy powinny się nadać są różne średnice dostępne w każdym hipermarkecie za przysłowiowe grosze.

JG

Jeszcze www.narzedziowy.pl poszukaj pod hasłem sednik są 35mm tylko coś około 60zł

JG


ptoki
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 22 paź 2007, 14:46
Lokalizacja: Slask

#6

Post napisał: ptoki » 27 maja 2008, 16:11

Czy dopuszczasz mozliwosc ze na dnie tego duzego otworu bedzie otwor po wiertle?

Sprobuj wyfrezowac tylko brzeg i wydłutuj środek a nastepnie wyrównaj dno frezem czołowym albo tym którym frezowałbyś ten brzeg. Tak chyba jest najszybciej. Na ploterze frezujacym jesli masz mozliwosc zrobienia kilku obiegów z zbieraniem mniejszej grubości naraz będzie dosyć szybko i relatywnie precyzyjnie.

jesli masz dostep do dobrego warsztatu to sugeruje wykonać sobie taki przyrząd jak opisałem wcześniej (ten do puszek). Wyglada on tak jak w zalaczniku.
Jesli masz wiertarke stolowa to bedzie dzialal dosyc skutecznie ale i tak bedzie na środku dziura po pilocie.

[ Dodano: 2008-05-27, 16:24 ]
tu masz takie cos:
http://www.allegro.pl/item365782880_wyc ... nkcji.html

10zl a pewnie jak poszukasz to znajdziesz porzadniejsze. Ale dziura na dnie bedzie i tak :(.
Załączniki
cudak.gif
zz
cudak.gif (2.04 KiB) Przejrzano 3319 razy


Autor tematu
nodnod
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 88
Rejestracja: 26 mar 2008, 00:00
Lokalizacja: Wielkopolska

#7

Post napisał: nodnod » 27 maja 2008, 18:06

Wielkie dzięki za komentarze... Już znalazłem... Są to wiertła płaskie do drewna. Robią stosunkowo mniejsze otwory po wierceniu niż w przypadku wierteł koronowych.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”