Rover a 3.30 czy piłka może uszkodzić wszystkie wrzeciona???

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
emrafo
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 10 wrz 2012, 23:59
Lokalizacja: Wieruszów

Rover a 3.30 czy piłka może uszkodzić wszystkie wrzeciona???

#1

Post napisał: emrafo » 25 cze 2013, 22:47

Witam. Mam pytanie otóż czy piłka która znajduje się na wrzecionach może uszkodzić je wszystkie i z tego powodu moge mieć luzy na innych wiertłach. Pytam się ponieważ mam luzy każde wiertło przelotowe mi wyrywa potrzebny jest remont a brat który kiedyś pracował na rover 23 powiedział mi że zajechali właśnie maszyne w ten sposób. Dodam że tą piłką pracuje naprawde dużo naprzykład serie 120 szaf na pilście itp?????



Tagi:


tommur
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 84
Rejestracja: 01 gru 2011, 17:31
Lokalizacja: Szczecin

#2

Post napisał: tommur » 26 cze 2013, 08:46

Ogólnie te osprzęty dodatkowe maja narzucone maksymalne długości np u mnie wiertło max dł to 57mm.
Przekraczałes dopuszczelne posuwy i obroty nas pile ?
Jeli tłuczecie tyle meblówki to nie lepeiej było korzystac z piły i kołków mocowanych na głownym wrzecionie?
Każde wiertło pionowe ma swoje mocowanie na wysięgniku pneumatycznym. Jeśli maja luzy poprzecznie to raczej tylko remont.
A pytanie z drugiej strony. Cały osprzęt głowicy wiercącej nie ma smarowania pneumatycznego tylko kalamitki (specjalny smar - przynajmniej w masterwood). Kiedy ostatnio je smarowałeś? Pneumatycznie smarowane są tylko prowadnice główne łoża i osi Z.
CNC Masterwood Project 310L V4
Zaprawdę powiadam wam "Dbajcie o czystość stożka każdej obrabiarki CNC" :D


Autor tematu
emrafo
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 10 wrz 2012, 23:59
Lokalizacja: Wieruszów

#3

Post napisał: emrafo » 28 cze 2013, 18:31

No z długością wiertła mam podobnie ale max długość nie wiem ile mogę ustawić wiecej niż 60 mi nie jest potrzebne ale jak mam za kródkie wiertło to jest czasami problem nie chce wiercić za głęboko musze wymienić na długie wiertło. z tego co na piłce to nie nie pamietam jaką mam prędkość obrotowa na piłce ale roboczą mam na 8000. Czyli potrzebny by byl agregat na elektro wrzeciono z piłką tak? a z tym smarowaniem to moge tylko powiedzieć o ku*** bo myślałem że pneumatyczne smarowanie jest na całą maszyne a nie smarowałem odkad tam pracuje czyli jakieś 1.5 roku jutro zaraz posamruje. A co do pracy tą piłką to nie pracować nią?


tommur
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 84
Rejestracja: 01 gru 2011, 17:31
Lokalizacja: Szczecin

#4

Post napisał: tommur » 29 cze 2013, 11:36

Wystarczy zerknąć na system mocowania tej piłki aby wiedzieć że nie wygląda ono na za sztywne.
Ta piła ma chyba max 80 mm i jeśli ciąłeś nią płyty meblowe to porażka. Ona się nadaje tylko do wykonywania podcięć pod pilśnie na tyle szafek. do niczego więcej.
A cięcie płyt to raczej agregat np. Atemag http://www.hoechsmann.com/index.php?mod ... 40&lang=pl
W meblówce nie siedzę, ale chyba nesting płyt chłopaki robi się frezami diamentowym.

A DTR od maszyny czytałeś zanim ją zacząłeś ujeżdżać !! To mpodstawa.
Przecież to podstawa. Masz tam wpisany rodzaj oleju do prowadnicy maszyny (nie dowolny). Rodzaj smaru do całej głowicy wiercącej. co ile i jak sprawdzać luz na prowadnicach maszyny (w nowej jest plastikowy przyrządzik do wymiany tych łożysk itp).
Zadzwoń do Biesse w Polsce i ściągnij DTR maszyny.
Jeśli nie smarowałeś to nawet nie pytam w jakim stanie sa filtry od pompy próżniowej.
Załączniki
PROJECT_310_PL-smarowanie.pdf
Ja mam np takie punkty smarowania w Masterwood
(226.68 KiB) Pobrany 245 razy
CNC Masterwood Project 310L V4
Zaprawdę powiadam wam "Dbajcie o czystość stożka każdej obrabiarki CNC" :D


Autor tematu
emrafo
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 10 wrz 2012, 23:59
Lokalizacja: Wieruszów

#5

Post napisał: emrafo » 29 cze 2013, 13:11

Wiesz jestem takim lipnym operatorem. Zostałem tam wrzucony po zawodowce i starałem sie wszystko ogarnac. Poprzednik tak kantowal, ze nie bylo ani jednej plyty od maszyny zeby nawet wgrac wszystko od nowa. Jak servis przyjechal musial sciagac wszystko z servera od nowa i konfigurowac. To ze trzeba tam smarowac to pytałem się naszego mechanika zakładowego, który przy tej maszynie grzebie od samego początku. Mówił, że wszędzie jest smarowanie pneumatyczne. Widzę, że on też się tak na tym zna jak ja. Filtry od pompy próżniowej akurat czyszcze co tydzień albo dwa, nawet raz je wymieniałem.


tommur
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 84
Rejestracja: 01 gru 2011, 17:31
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: tommur » 01 lip 2013, 09:41

Jaka msz pompe Beckera?
Jak ci siądzie to w polsce masz producenta Becxker i wysyłaja ci zamienna a Twoja naprawiają.


A DTR to sobie lepiej ściągnij i poczytaj. Tam masz opisana podstawową obsługę.
Do głównego wrzeciona jest specjalny smar (blokowanie oprawki po pobraniu narzędzia). Należałoby tez raz na jakis czas je przemyć (NIE DMUCHAC W NIE SPRĘZONYM POWIETRZEM !)
CNC Masterwood Project 310L V4
Zaprawdę powiadam wam "Dbajcie o czystość stożka każdej obrabiarki CNC" :D


Autor tematu
emrafo
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 10 wrz 2012, 23:59
Lokalizacja: Wieruszów

#7

Post napisał: emrafo » 02 lip 2013, 21:11

tak pompe mam Backera i własnie ostatnio siadła ale dzisiaj mi ją naprawił mechanik zakładowy, do wymiany były łożyska. Znalazłem kalamitki do wrzecion, posmarowałem tam smarem do wysokich temperatur, wcisłem jakies 5 pompnięc za jakis czas mam zamiar jeszcze raz tak posmarowac bo dawno nie było smarowane, ale nie chce za duzo smarowac bo dawno nie było smarowane i nie wiem czy to nie zaszkodzi tak dużo na raz, nie pamietam nazwy tego smaru ale dostałem go od naszego mechanika, jak chcesz to mogę się dowiedzieć jak się nazywa. Z tym DTR to przydało by się napewno bym przeczytał tylko jest tak że ja sobie sam tego chyba nie załatwie bo ja na tej maszynie tylko pracuje, nie wiem czy jeżeli sam zadzonię to mi to wyślą czy musze jeszcze im coś podać ?


tommur
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 84
Rejestracja: 01 gru 2011, 17:31
Lokalizacja: Szczecin

#8

Post napisał: tommur » 03 lip 2013, 10:24

Widzę robisz dalej po swojemu metoda "złotej rączki". Gratuluje. Wciskasz coś tam co dał mechanik itg. Najlepiej jak był to smar ŁT to gratulacje :lol: . Naprawdę ktoś u ciebie nie umie w google wklepać Biesse? Dla ułatwienia http://www.teknika.pl/
Ja mam wpisany tylko i wyłącznie jeden smar do głowic wiercących i innego nie mozna uzyć. Może masz łozyska zuzyte na prowadnicach (wystarczy je wymienić) . Nie jest to koszt kosmiczny.
Tak info dla ciebie. Smar w kalamitkę wciska sie do momentu aż wypłynie spod uszczelnienia odpowiedniej prowadnicy. I zobacz czy znalazłeś wszystkie kalamitki (u mnie piłka ma swoje 2 szt) i niekktóre masz pochowane. U mnie w instrukcji 2szt nie były nawet zaznaczone. A sprawdzałes zuzycie łopatek pompy? Zadzwoń do beckera I ŚCIĄGNIJ DTR od pompy, bo mimo, że bezolejowa to wymaga obsługi.

Sorki, ale ogólnie widze, że Twój szef ma podejście do cnc jak do koparki. Długo to ona nie podziała. Na dzień dzisiejszy konieczna jest u Was wizyta serwisanta kumatego od biesse. bo może okaże się, że naprawa nie będzie aż taka droga (uszczelnienia prowadnic oraz łozyska prowadnic sam możesz zamówić).

A właściciela firmy to masz tam jakiegoś? Nie zależy mu na sprawnej maszynie? On nie może zadzwonić? Przecież wymogiem BHP jest aby pracownik miał przy sobie instrukcję konserwacji maszyny, a kierownik produkcji DTR.

Powodzenia.
CNC Masterwood Project 310L V4
Zaprawdę powiadam wam "Dbajcie o czystość stożka każdej obrabiarki CNC" :D


Autor tematu
emrafo
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 10 wrz 2012, 23:59
Lokalizacja: Wieruszów

#9

Post napisał: emrafo » 03 lip 2013, 23:22

u nas to tak własnie jest, kazda maszyna która znajduje się na tym zakładzie potrzebuje naprawy, przedemna było jeszcze paru operatorów mojej maszyny ale raczej od łopaty odciagnietych co nic nie kumali ja staram sie zapoznac z maszyna interesuje mnie to i caly czas truje szefostfu ze potrzebuje to dzieje sie to trzeba naprawic ale oni nie zabardzo sie za to kwapia bo moje zdanie dla nich jest malo wazne ciezko jest przekonac ich na to by wezwac serwis i doprowadzic ta maszyne do porzadku ponieważ szkoda im pieniedzy nie wiem jak mam ich do tego sprytnie zmusić bo jak tak dalej będzie to nie będe miał niedługo na czym robić i nawet ja to zaóważam :). Ze smarem to dowiem się jaki to był i postaram się napisać. Poszukam dokładnie jeszcze kalamitek. tak łopatki wymieniłem na nowe :D , co jakiś czas je wymieniam bo wiem że się ścierają :) .


tommur
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 84
Rejestracja: 01 gru 2011, 17:31
Lokalizacja: Szczecin

#10

Post napisał: tommur » 04 lip 2013, 00:18

Ze strony Beckera ściągniesz jaki mają minimalny wymiar. gorsze, że ten filtr któy vjest w środku - do wyłapywania grafitu tak szybko się zapycha . /u mnie co max 3tyg. i po 2 przedmuchaniach trzeba go wymieniać. do pompy Bekera jest też specjalny smar. do tego łożyska, które jest od przodu pompy. smarowanie co chyba 500h.
Tu masz instrukcje obsługi pompy Picchio 2200 (ma w sumie 3 filtry, które się wymienia) http://www.becker-polska.com/DATA/pliki ... 1.2010.pdf
A tu listę części http://www.becker-polska.com/DATA/pliki ... 4.2010.pdf
Adres serwisu też masz od razu powyżej. Minimalny wyniar szczowek to 31mm, a numer smaru masz pod n. kosztuje chyba koło 20zł za tubkę.

Widzę szefostwo wydało kase na zakup i teraz chcą polatać 100tys godzin.
Spytaj czy w samochodzi też jeźdzą aż coś się zepsuje, czy jednak zmieniają olej i klocki i inne rzeczy exploatacyjne.
A piły w agregacie to ci raczej nie kupią, bo to koszt od 2-3tys euro.
CNC Masterwood Project 310L V4
Zaprawdę powiadam wam "Dbajcie o czystość stożka każdej obrabiarki CNC" :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”