Pytanie o frezarkę

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
ella196
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 12 wrz 2008, 22:32
Lokalizacja: podkarpackie

Pytanie o frezarkę

#1

Post napisał: ella196 » 12 wrz 2008, 22:58

Witam
Mam nadzieję i liczę na fachową pomoc w prawidłowym doborze frezarki górnowrzecionowej.
Zamierzam wycinać kółka w sklejce o grubości 3-10mm , ale głównie potrzebuję jej do wycinania rowków w pudełku o szerokości nieco większej niż grubość 3mm sklejki, w które to rowki ta sklejka jest wsuwana.
Mam też pytanie czy frezarką można wycinać inne kształty. Mam wyrzynarkę Proxxona ale brzeszczoty idą jak woda, a może źle się nią posługuję.
Na jakie parametry mam zwracać uwagę przy wyborze frezarki do takich podstawowych celów jak tu przedstawiłam. Jak do tej pory udało mi się kupić parę drobiazgów jeśli chodzi o taki ręczny sprzęt zbierając na necie wiadomości na ten temat samodzielnie.
Tym razem utknęłam na dobre i nawet nie wiem czy ma być ze stołem czy nie. Chociaż wiem do czego ma mi służyć, to raczej dane techniczne niewiele mi mówią.
I jeszcze jedno pytanie. Mam małą pilarkę stołową, jaką mam zastosować tarczę do sklejki i jak przypatencić sobie stół, abym mogła wycinać równo. Może są w sprzedaży jakieś przystawki, a jeśli nie jak sobie samemu to przygotować. Bo na razie to jest droga przez mękę, aby cokolwiek prosto uciać.
Pozdrawiam Elka



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 12 wrz 2008, 23:18

witam.
podstawowe pytanie brzmi - czy to ma być produkcja ?
jeżeli tak to w jakiej skali .
frezarkę lepiej kup sobie przynajmniej ze średniej półki - makita czy coś podobnego .
te tanie z allegro to nie są sprzęty " zbyt dobre " .
co do cięcia równo piłką ( tarczową ) to po pierwsze - ostra widia ( tylko do sklejki - żadne mdf itp ) .
może jakaś fotka pilarki by coś rozjaśniła - było by wiadomo o czym piszemy .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: clipper7 » 13 wrz 2008, 09:29

ella196 pisze:głównie potrzebuję jej do wycinania rowków
Jeżeli rowki są "na przelot", tzn. nie kończą się pionową krawędzią, to polecam piłę, jest znacznie szybciej niż frezarką. Stary, stolarski patent polega na mocowaniu tarczy piły pod kątem wzgl. osi, wielkość "bicia" decyduje o szerokości rowka. Można frezować rowki frezarką, ale jest wolniej i nie można głęboko za jednym przejściem.
ella196 pisze:czy frezarką można wycinać inne kształty
Można, ale z zastrzeżeniami jw. Frezarką dobrze wykańcza się powierzchnie boczne kształtów wstępnie wyciętych np. wyrzynarką lub taśmówką.
ella196 pisze:abym mogła wycinać równo
Przyczyny zwykle są dwie : brak sztywności piły i odkształcenia tarczy piły w wyniku nagrzewania się. Równe cięcie wymaga mocnej, stabilnej konstrukcji, solidnej przykładnicy, równego stołu, ostrej tarczy, zapasu mocy silnika. Pamiętać należy, żeby piła nie wystawała za bardzo ponad materiał. Gruby materiał można też ciąć "na raty".
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
ella196
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 12 wrz 2008, 22:32
Lokalizacja: podkarpackie

Dziękuję za pierwsze podpowiedzi.

#4

Post napisał: ella196 » 14 wrz 2008, 19:02

Przymiarzam się do produkcji opakowań ze sklejki z wsuwaną przykrywką. Sama produkcja ma charakter sezonowy, dwa - trzy miesiące w roku. Ilość kilkaset szt. i to nie wiem, to dość uboczna część działalności, w tym roku głównie chcę poeksperymentować.

Co do piły podsyłam zdjęcie. Ta moja ma kilkanaście już lat jest takiej samej konstrukcji, jest fabryczna, z tym że jest tylko stół, bez tej listwy po której można prowadzić materiał, dla mnie do cięcia sklejki z arkusza 1,5 x 0,75m jest niewygodna siłą rzeczy. Może taką listwę przymocować? wolałabym jednak coś takiego kupić, ponieważ wszystko opiera się na wymiarach więc chciałabym coś ze skalą.

Co do rowków wykonywanych przez frezarkę to będą one głębokości np. 3mm szer. 3-4mm. Wszystko w sklejce
Czy do frezarki potrzebny byłby stół, czy może są prowadnice.
Załączniki
pilarka stołowa.jpg
moja pilarka ma już kilkanaście lat, ale to ten sam typ
pilarka stołowa.jpg (27.43 KiB) Przejrzano 1452 razy

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: clipper7 » 14 wrz 2008, 19:08

ella196 pisze:Przymiarzam się do produkcji opakowań ze sklejki z wsuwaną przykrywką
Może jakieś zdjęcie lub szkic ? I przybliżone wymiary...
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
ella196
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 12 wrz 2008, 22:32
Lokalizacja: podkarpackie

zdjęcie pudełka

#6

Post napisał: ella196 » 14 wrz 2008, 19:24

Przykładowe zdjęcie pudełka i wielkości rowka w ściance.
Załączniki
pudełko ze sklejki.jpg
pudełko ze sklejki.jpg (24.76 KiB) Przejrzano 1448 razy

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: clipper7 » 15 wrz 2008, 08:04

Na moje oko, to pudełko jest z litego drewna, a nie ze sklejki, ze sklejki jest tylko przykrywka. Rowek jest przelotowy, co upraszcza sprawę. Proponuję nacinać rowek frezem tarczowym lub piłą tarczową o odp. grubości, przy przykładnicy. Będzie szybciej i prościej niż frezem palcowym. Resztę ciąć w pakietach zabezpieczonych od strony "lewej" np. twardą pilśnią, co da ładne krawędzie, inaczej sklejka łatwo się zadziera w warstwach poprzecznych. Po cięciu pakiet można dod. wyrównać na heblarce lub (gorsza wersja) na szlifierce taśmowej.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”