otwór pod zawieszkę.. czym zrobić

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

otwór pod zawieszkę.. czym zrobić

#1

Post napisał: pascalPL » 19 lis 2012, 20:57

Witam.

Poszukuje domowej metody na wykonanie otworów na zawieszki w kawałku sklejki. Próbuje zrobić dzieciakom wieszak na ubrania i stanąłem przed tym trywialnym problemem.

Znalazłem frez http://www.profitechnik.pl/product/frez ... eszek.html do tego typu otworów, ale na razie nie biorę go poważnie pod uwagę.

Mam ze sklejki 6.3mm wycięte coś takiego:

Obrazek

Myślałem nad wycięciem 2 małych kwadracików 35x35mm, wybrać np. 3mm materiału zaznaczonego na zielono a potem zrobić profilowanie wew. kształku zaznaczonego na niebiesko.
Taki kwadracik nakleić od tyłu. Ale może istnieje jakaś prostsza metoda. Nie ukrywam że nie chcę we froncie robić dziurki na wylot.

Obrazek

Brak mi doświadczenia, więc jestem otwarty na wszelkie wieszakowe propozycje. Chciałbym nie dokładać zbyt grubego materiału od tyłu.



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 19 lis 2012, 21:07

To głupie ale sprawdź czy ten frez ma możliwość wiercenia. Możliwe ze jest to frez do rowków Teowych .,

Kupiłem jednego takiego i ostrza nie były po całej długości na środku była pusta przestrzeń :/ Nie schodziły się tak żeby można było wiercić. A do tego to ma służyć.

Było zrobione jak tu
Obrazek

Prościej może byłoby kupić zawieszkę i ją przybić ?


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#3

Post napisał: rynio_di » 19 lis 2012, 21:22

Zadzwoń 504-127-661 jutro do 11.30 lub przyjedź . Będę w warsztacie poszukamy frezu


pit
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 311
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:02
Lokalizacja: wawa

#4

Post napisał: pit » 19 lis 2012, 21:32

A nie łatwiej zastosować gotowe zawieszki z marketu trzeba tyko nawiercić otworek na pół grubości sklejki żeby się schował łeb śruby.


Andrzej_kw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 265
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:33
Lokalizacja: Gdansk
Kontakt:

#5

Post napisał: Andrzej_kw » 19 lis 2012, 21:55

kol. pascalPL
Kiedyś takie otwory wykonywano frezami "zamkowymi". Jest to szczególny rodzaj freza do rowków teowych. Dziś zapytanie o "frez zamkowy" naraża pytającego na dziwny uśmieszek handlowca. Technika mocowania jest dość popularna za oceanem i tam można takie frezy nabyć bez problemu.
Masz dwie możliwości. Jedna, to odfrezować frezem palcowym gniazdo i blaszka tak jak radzi kolega pit.
Druga - jeżeli chcesz na kilka otworów, mogę Ci taki frez pożyczyć. Mogę wysłać jutro kurierem. Oddasz przy okazji jakiś targów np W-wa lub Poznań. Na Śląsku, w Krakowie i Kielcach nie bywam - zero ekonomii podróży. Nie ma jednak pośpiechu z oddaniem, byle nie na święty nigdy. Twój koszt to kurier
BTW - frez z linku nie jest frezem którego poszukujesz. Wystarczy w wujku gogle wpisać keyhole bit i obejrzysz rysunki

pozdrowienia
Andrzej


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#6

Post napisał: koala.g » 19 lis 2012, 22:09

Albo prościej wiertło puszkowe fi 25 i nakładka wciskana plastikowa.
Tylko nie wiem gdzie taką dostać.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: pascalPL » 20 lis 2012, 00:06

Dziękuje za propozycje pomocy, które wyszły od RYNIO_DI i Andrzej_kw. Nie spodziewałem się czegoś takiego. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

Rzecz jest na tyle trywialna, że szkoda waszego zachodu. Ale dziękuje za wskazanie kierunku.

Zgodnie z wskazówkami szybko znalazłem odpowiedni frez w ofercie dremela http://www.dremel.com/en-us/Tools/Pages ... px?pid=655 , jest dostępny na allegro za 14zł z przesyłką.
pit pisze:zawieszki z marketu
przez chwilę myślałem na ten temat. Ale pomyślałem, że cena takiego wieszaka przewyższa o 1000% jego fizyczną wartość. Pomimo wszystko wolę kupić narzędzie, które da mi większe możliwości w przyszłości jak taką gotową metalową zawieszkę i małe gwoździe.


pit
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 311
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:02
Lokalizacja: wawa

#8

Post napisał: pit » 20 lis 2012, 10:30

Jest jeszcze jeden problem mianowicie grubość sklejki, wydaje się że w tej grubości trudno będzie takie coś wyfrezować aby się nie przefrezować na drugą stronę.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#9

Post napisał: pascalPL » 26 lis 2012, 00:30

Biorę to pod uwagę. Jeżeli na próbnych kawałkach nie uda mi się zrobić tego w tej grubości, to najwyżej dokleje jakieś 2-3mm albo wytnę całość z czegoś grubszego.

Frezik przyszedł i bez większych problemów wykonał odpowiedni "wzór" w sklejce 6.3mm

Obrazek

Ostatnie przymiarki :)
Obrazek

Jeszcze raz dziękuje wszystkim za podpowiedzi...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”