Materiał do toczenia ?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
lambers
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 10 maja 2006, 11:06
Lokalizacja: Darłowo

Materiał do toczenia ?

#1

Post napisał: lambers » 24 lis 2009, 23:25

Witam. Potrzebuje porady, myślę, że przede wszystkim przydadzą się opinie osób toczących "z ręki" w drewnie. Poszukuje drewna do toczenia elementów zbliżonych formą do walca. Średnica docelowa tych elementów ma wynosić od 60mm do (aż) 150mm. Jakie drewno będzie tu najlepsze, jaki gatunek? Myślę, że przy takich średnicach, w rachubę wchodzi jedynie drewno klejone. Ale gdzie takowe kupić. Już kilka dni szukam w sieci i nic nie mogę znaleźć :( Nie wiem nawet czego szukać, jak to nazwać? Belki, legary? Zależy mi na tym aby walce te nie popękały, więc drewno z tartaków przeznaczone do budowy dachów odpada, mimo, iż ma pożądane grubości. Co radzicie, panowie stolarze?



Tagi:

Awatar użytkownika

Rayford
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 846
Rejestracja: 03 paź 2006, 20:45
Lokalizacja: Gołdap

#2

Post napisał: Rayford » 25 lis 2009, 06:54

lambers pisze:Nie wiem nawet czego szukać, jak to nazwać? Belki, legary?
Wpisz w google klejonka. jeden link z wyników szukania


Autor tematu
lambers
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 10 maja 2006, 11:06
Lokalizacja: Darłowo

#3

Post napisał: lambers » 25 lis 2009, 13:08

Szukałem klejonek, ale zastanawiam się czy można znaleźć coś tańszego? No i te ogłoszenia które przeczytałem mają zasadniczą wadę - oferowane kantówki mają rozmiar maksymalnie 90x90mm, a ja potrzebuje nawet 160x160. W takim rozmiarze znalazłem tylko krawędziaki konstrukcyjne, a one pewnie będą pękać z uwagi na wilgotność, a jeśli znalazłbym suche, to pewnie w cenie po 100,- za mb ;( Jakieś jeszcze pomysły? W końcu ludzie z czegoś toczą tralki, nogi do stołów, ław... (sam mam taką z baryłkowatymi nogami o średnicy ponad 20cm)


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#4

Post napisał: koala.g » 25 lis 2009, 15:16

Nie dasz rady sam zrobić klejonki ?
Toczę elementy z drewna litego bukowego do 9cm średnicy z tym że długość jest max 4cm.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#5

Post napisał: Mariuszczs » 25 lis 2009, 20:34

Jak pracowałem u stolarza to sami kleiliśmy takie do 10cm na 10 cm i dawaliśmy do toczenia ( teraz już się dorobił tokarki ) - jeśli chcesz tanio to musisz sam kleić, a jak chcesz kupować to niestety musisz zapłacić za matriał z zarobkiem i za klejenie więc tanio nie będzie nigdy.


Autor tematu
lambers
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 10 maja 2006, 11:06
Lokalizacja: Darłowo

#6

Post napisał: lambers » 25 lis 2009, 23:53

Czy do "wykonania" takiej klejonki wystarczą ściski śrubowe stolarskie, będzie to trzymać? Bo wszędzie piszą, że wykorzystują do produkcji wysokociśnieniowe prasy. Przy amatorskim wykonaniu jaki klej najlepiej zastosować? "Zwykły" wikol będzie chyba za słaby. Jakie drewno do tego wykorzystać? Rozumiem, że suche, strugane na grubościówce, aby był jak najlepszy kontakt klejonych powierzchni. Będę wdzięczny za wszelkie rady.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#7

Post napisał: koala.g » 26 lis 2009, 00:01

Drewno twarde.
Klej rakol może inny ja używam GX-3.
Kantówka na wyrówniarkę potem do grubościówki.
Skleić ze sobą tyle ile potrzeba .
Ściski porządne nie badziewie które się wygina.

Awatar użytkownika

Rayford
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 846
Rejestracja: 03 paź 2006, 20:45
Lokalizacja: Gołdap

#8

Post napisał: Rayford » 26 lis 2009, 07:14

lambers pisze:Czy do "wykonania" takiej klejonki wystarczą ściski śrubowe stolarskie,
Wystarczą jak najbardziej, tylko musi być ich odpowiednia ilość, żeby ci nie przyszło do głowy ściskać desek szerokości 160 dwoma ściskami np: na 1mb, zależy to jeszcze jakie grubości sklejasz jak grubsze to możne być tych ścisków mniej, jak ja kleiłem to używałem wszystkich ścisków ile tam miałem...

Możesz sobie zrobić praskę do klejonek, kiedyś kilka takich pras zrobiłem dla stolarzy działają do dziś, spisują się dobrze. Nie są to jakieś wielkie pieniądze trzeba kupić kilka małych lewarków i kilka profili stalowych.

Najprościej to trzeba wspawać kilka ramek, myślę, że 4 szt na 1mb klejonki starczy, ustawiasz ranki jedna za drugą, wkładasz do nich swoją klejonkę, ustawiasz lewarki na klejonkę w ramkach i pompujesz ... i masz prasę kilku tonową, w zależności jakie lewarki kupisz taką prasę będziesz miał (Widziałem stolarze używają lewarków 2T). Ramek możesz sobie zrobić więcej i wedle uznania i potrzeby ustawić gęściej. Rameczki trzeba zrobić trochę wyższe aby można było skleić coś grubszego a jak będzie cienkie klejenie to zawsze można podłożyć jakieś klocki pod lewarki lub jedną długą deskę lub jakiś stalowy kształtownik...


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#9

Post napisał: Mariuszczs » 26 lis 2009, 09:02

Tak mi się przypomniało że wszędzie do klejonek urzywają ścisków, a u jednego stolarza widziałem ramki stalowe w które układało się listwy do klejenie i docisk był realizowany za pomoca klinów ( drewnianych ). Po prostu wbijał kliny młotkiem i doscisk zrealizowany.


piotr3
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 167
Rejestracja: 17 lis 2009, 23:10
Lokalizacja: zielona góra

#10

Post napisał: piotr3 » 26 lis 2009, 09:28

Z ręki to wg mnie najlepiej toczy się dąb. Klejąc kilka warstw zadbaj o odpowiednie ułożenie w nich słojów (ach ci suszarnicy). W kilku zdaniach raczej Ci nie wytłumaczę jak ale radzę nieco zgłębić temat. Będzie potem mniej niespodzianek szczególnie przy drewnie suszonym próżniowo.
sukcesów

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”