Klawiatura drewniana

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
djoaza
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 29
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:39
Lokalizacja: Gdańsk

Klawiatura drewniana

#1

Post napisał: djoaza » 26 wrz 2011, 18:42

Witam
Chciałbym zrobić klawiaturę drewniana, znaczy się okleić ją.
Jaki materiał polecacie fornir czy balsa czy może coś innego musi być to cienkie około 1mm.
Jeszcze jedno czy to kleić ?



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 26 wrz 2011, 22:09

Chcesz okleić klawisze ?

Nie wiem czy nie lepiej by to było oddać do zakładu robiącego okleinowane fronty drewniane.
Ne będzie to naturalne drewno ale pewnie wyjdzie szybciej i taniej.


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#3

Post napisał: STELMI » 27 wrz 2011, 07:15

albo daj do hydrografiki, będzie wyglądać jak drewno, a kształt i funkcjonalność się nie zmieni


Autor tematu
djoaza
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 29
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:39
Lokalizacja: Gdańsk

#4

Post napisał: djoaza » 27 wrz 2011, 08:47

Ja bym wolał właśnie samemu zrobić. Link niżej jest efekt jaki można uzyskać za pomocą balsy


Pawel Pawlicki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 225
Rejestracja: 13 maja 2006, 20:20
Lokalizacja: Różnie

#5

Post napisał: Pawel Pawlicki » 27 wrz 2011, 10:25

Balsa jest bardzo miękka i łapie brud w tempie ekspresowym, poza tym obłóg czy fornir z balsy musi być grubszy niż z twardego drewna, co zajmuje cenne miejsce między klawiszami (mogą się blokować). Widziałem gotowe naklejki na klawiaturę od mac;a (działa też na windows). Coś takiego tylko z płaską powierzchnią:
http://www.tumblr.com/tagged/michael+roopenian
Firma hacoa produkuje takie klawiatury (klawisze nie oklajane tylko lite):

http://www.hacoa.com/hacoa_eng/images/p ... yboard.pdf
http://rgadget.com/2007/10/wooden-keybo ... rom-hacoa/

też twarde drewno
kup jak najcieńszy fornir, rozmiękcz pod parą, i oklejaj na gorąco - ale to robota na długie zimowe wieczory i poparzone palce bo w rękawiczkach raczej trudno. Może łatwiej byłoby zrobić nowe, drewniane klawisze niż oklejać plastikowe?
Wszyscy jesteśmy bardzo dojrzali dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej.


Autor tematu
djoaza
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 29
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:39
Lokalizacja: Gdańsk

#6

Post napisał: djoaza » 27 wrz 2011, 13:56

Wiem że ta klawiatura była robiona balsą i potem malowana. Klawisze można wyszlifować papierem wodnym do 0,5mm albo mniej. Gdzie można kupić fornir albo tak jak kolega wyżej pisał jak i z czego by było można zrobić jednolite drewniane klawisze ?


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#7

Post napisał: kak » 27 wrz 2011, 18:20

Klawisze z jakiegos nie za miekkiego drewna. Mozna zrobic taki dlugi klocek o kwadratowym przekroju i z jednej strony na calej dlugosci klocka zrobic zaokraglone wglebienie papierem sciernym przyklejonym do czegos o podobnym ksztalcie - to jest miejsce na literki. Potem mozna klocek w kostke pociac i bedzie duzo klawiszy.


Autor tematu
djoaza
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 29
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:39
Lokalizacja: Gdańsk

#8

Post napisał: djoaza » 27 wrz 2011, 22:01

Tak tylko skąd te drewno mam wziąć. Ja żaden stolarz nie jestem, nie mam żadnych specjalistycznych narzędzi


Pawel Pawlicki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 225
Rejestracja: 13 maja 2006, 20:20
Lokalizacja: Różnie

#9

Post napisał: Pawel Pawlicki » 28 wrz 2011, 09:28

djoaza pisze:Tak tylko skąd te drewno mam wziąć. Ja żaden stolarz nie jestem, nie mam żadnych specjalistycznych narzędzi
To będzie Ci trudno bo do takiej pracy jest potrzebne trochę wiedzy stolarskiej. Drewno w Gdańsku kupisz w DLH na pewno, ale lepiej poszukać innego miejsca, zaopatrzenia gdzie kupują stolarze naprawiający antyki. Fornir egzotyczny i twarde drewno (dębina, heban, palisander) Nie wiem gdzie takie coś jest w Gdańsku i google w tym przypadku nie bardzo pomogą bo takie składziki się niekoniecznie w sieci ogłaszają, najlepiej zapytać gdzieś gdzie naprawiają stare meble. Jeśli zdecydujesz się na fornir to możesz ciąć go ostrożnie dobrym nożykiem (takim z ułamywanymi ostrzami) o ile są to względnie proste linie cięcia. Żeby nie pękał dobrze jest podkleić go papierową taśmą malarską (samoprzylepną). Najlepiej ciąć fornir piłką włosową ale to wymaga już pewnych umiejętności. Fornir egzotyczny jest zazwyczaj nieco cieńszy niż 1 mm (1.5 mm to już raczej obłóg). Poprzycinane (z lekkim naddatkiem) kawałki forniru poddajesz działaniu pary przez kilka minut - na przykład na sitko do odcedzania makaronu, sitko do dużego garnka a w garnku gotująca się woda i to wszystko pod przykrywką. Klej to osobna sprawa, ponieważ fornir będzie miał sporo wody w sobie, klej powinien być wodorozcieńczalny - wtedy dobrze zwiąże drewno, ale że oklejasz klawiaturę klej musi mieć dobrą przyczepność do tworzywa z jakiego jest zrobiona (często jakiś polistyren). Oklejasz gorącym fornirem klawisze (owijasz dookoła klawisza) obwiązujesz gumą i czekasz przepisowy czas do wyschnięcia. Dużo klawiszy dużo oklejania. Potem zeszlifowujesz nadmiar okleiny z górnej części klawiszy na specjalnym kopycie które odzwierciedla krzywiznę klawisza u góry (wgłębienie na palec) - chyba że masz płaskie klawisze, wtedy na płasko - i przyklejasz górne części okleiny - dociskasz nie wiem czym, może też gumą jakąś obwiązujesz i niech schnie. Dużo klawiszy. Prościej jest zrobić nowe z drewna.
Wszyscy jesteśmy bardzo dojrzali dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej.


Autor tematu
djoaza
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 29
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:39
Lokalizacja: Gdańsk

#10

Post napisał: djoaza » 28 wrz 2011, 14:55

Oki dzięki za pomoc jeszcze się zastanowię jak co zrobić. Jak będę miał pytania to napiszę jeszcze. Dzieki wszystkim za pomoc

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”