jak zrobić takie wcięcie?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
krzaqx
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 147
Rejestracja: 08 cze 2007, 21:36
Lokalizacja: Jaworzno

jak zrobić takie wcięcie?

#1

Post napisał: krzaqx » 15 sie 2007, 12:04

Obrazek
Widzicie to wcięcie w korpusie po prawej?
Jak je zrobić? Ręcznym strugiem elektrycznym raczej nie da rady, prawda?



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 15 sie 2007, 12:57

Hmm, przypomniały mi się moje młode czasy, gdy robiłem gitary własnoręcznie. Takie wcięcia najłatwiej wychodzą ręcznie: tarnikiem, a potem szlifowanie. Polecam ręczne, bo to wychodzi najlepiej. Zawsze na koniec można posłużyć się szlifierką taśmową - ręczną.

Ale ponieważ jest to forum CNC to podpowiem Ci, jak to zrobić maszyną - musisz kształy tego wcięcia wymodelować w jakimś programie 3D (polecam Rhino), następnie przepuścić przez jakiegoś CAMa i potem frezować. Z tym, że najpierw zrobiłbym to wybranie (sfrezowanie), a następnie wycięcie kształtu gitary.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: clipper7 » 15 sie 2007, 15:49

Ja kiedyś robiłem coś podobnego (ale nie w gitarze ) za pomocą obracającego się walca z papierem ściernym. Walec był wykonany z grubej blachy, miał nacięcie na boku, w którym klinowało się końce paska papieru ściernego. Całość napędzana była silnikiem a przedmiot trzymałem w ręce i wykonywałem "odpowiednie ruchy". Powstaję mnóstwo pyłu...
Wykańczanie gąbką ścierną lub papierkiem, co kto lubi :lol:
Próbowałem ręczną szlifierką oscylacyjną i "czołgiem", ale miałem kłopoty ze zbyt dużym promieniem powstających krzywizn.
Jeżeli zależy Ci na dokładniejszch niż "od ręki" kształtach, to możesz kontrolować postęp prac odp. szablonem. Można też wyznaczyć szereg linii wzdłuż wybrania i nawiercić blisko siebie otwory na zadaną głębokość. Potem wybiera się materiał do dna otworów.
No, albo CNC :mrgreen:
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 15 sie 2007, 19:04

a moze kawałek plotera i kawałek Mastercama ? np powierzchnia prostokreslna okreslona dwoma krzywymi przestrzennymi i obróbka po tworzących :D
kod NC sam sie wygeneruje przez postprocesor ... potem programik wrzucamy do macha i jazda :D
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Piotr Rakowski » 15 sie 2007, 19:31

Kol. Bartuss1 - chyba nie wierzysz w to co piszesz! Mastercama? Chcesz namawiać twórcę tematu do kradzieży (pracy na nielegalnej kopii), czy do zakupu programu - czyli małe wcięcie za 15 tys. zł? Ta gitara nie jest tego warta...

Przemysłowo robi się to frezarką dolnowrzecionową z płaską głowicą frezarską oraz specjalnym kopiałem z imakiem, w którym przytrzymywany jest materiał. Wizytowałem niegdyś sławną polską wytwórnię gitar i innych instrumentów muzycznych DEFIL w Legnicy (nieistniejąca już niestety). Tak tam takie rzeczy robiono...
Ostatnio zmieniony 15 sie 2007, 19:40 przez Piotr Rakowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: clipper7 » 15 sie 2007, 19:33

A może to musi być "ręczna robota" a nie jakiś automat ?
W końcu to instrument muzyczny, musi mieć duszę !
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 17 sie 2007, 18:44

Piotr Rakowski pisze:Chcesz namawiać twórcę tematu do kradzieży (pracy na nielegalnej kopii), czy do zakupu programu
zawsze mozna komuś zlecic wykonanie symulacji i wrzucenie tego na postprocesor
na polibudach tez mozna spróbowac sobie taki programik wykonac a potem na ploter, a dusza czy nie dusza, ale nie chciało by mi sie skrobac pol dnia jakiegos wcięcia :D
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#8

Post napisał: gaspar » 17 sie 2007, 22:54

i uważasz, że załatwisz to w mniej czasu niż pół dnia? Oj bartuss cudaku ;)
W tym wypadku tylko ręczna robota, tak jak koledzy piszą. Takie przedmioty muszą mieć duszę.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


zahoryzontem
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 27 lip 2007, 11:50
Lokalizacja: Łódź

#9

Post napisał: zahoryzontem » 18 sie 2007, 23:14

Też stawiam na ręczną robotę - najpierw z grubsza ociosać siekierką :wink: , potem tarnik, potem papier... ostatecznie można kupić tarnik obrotowy na wiertarkę, widziałem dość znacznej średnicy i 'pojechać' takim tarnikiem na wiertarce.. zależy od ilości, jedną sztukę na pewno najprostszymi narzędziami..

Awatar użytkownika

kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#10

Post napisał: kot1979 » 19 sie 2007, 11:06

z grubsza polecam wyrzynarka z dlugim brzeszczotem. Ustawiasz stopke wyrzynarki pod katem ostrym odpowiednim do krzywizny i wycinasz na oko. Oczywiscie szkicujesz sobie granice wycinania , na elemencie obrabinym.
Potem pozostaje gruby papier scierny i rura na ktorej owiniesz papier tak by wykonywac owalne ksztalty. Inaczej mowiac zabawa w wiekszosci reczna:) , no i tez bardzo pomocna bedzie szlifierka tasmowa reczna , ona ma taki walek gumowy na poczatku , ktorym mozesz w wiekszosci wykonac dany ksztalt.
a i gruby papier uzywasz tylko do wykonania danego ksztalty , pozniej schodzisz z papierem coraz nizej az do gladkiej powierzchni:)
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”