Frez do cięcia sklejki

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
nodnod
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 88
Rejestracja: 26 mar 2008, 00:00
Lokalizacja: Wielkopolska

Frez do cięcia sklejki

#1

Post napisał: nodnod » 30 kwie 2008, 21:58

Witam... potrzebuję frez do cięcia sklejki. Kupiłem jednopiórowy ale okazało się, że coś jest nie tak (przy cięciu, występuje bardzo wysoki dźwięk...pisk). Proszę o poradę jaki będzie najlepszy do takiej obróbki ? Pozdrawiam



Tagi:


kura999
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 73
Rejestracja: 10 kwie 2005, 20:45
Lokalizacja: poznan

#2

Post napisał: kura999 » 30 kwie 2008, 22:16

do sklejki to moim zdaniem taki jak do litego drewna ja używam z prostymi nakładkami z węglika i wszystko jest ok mimo że frezy z najniższej półki, co prawda frezuje na amatorskiej maszynie ale jakość i cały proces jest ok

pozdrawiam


sasii
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 336
Rejestracja: 24 lip 2005, 16:10
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

#3

Post napisał: sasii » 01 maja 2008, 00:35

do sklejki na amatorskiej maszynce uzywalem takich
http://www.allegro.pl/item355200863_pro ... _4mm_.html


kura999
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 73
Rejestracja: 10 kwie 2005, 20:45
Lokalizacja: poznan

#4

Post napisał: kura999 » 01 maja 2008, 11:27

nie paliło Ci materiały przy frezowaniu tym z allegro? jakie były parametry obróbki? ja używam takich:

cena 6zł za sztukę a są całkiem przyzwoite
posuwy około 1m/min obroty wrzeciona trudno zmierzyć (maksymalne w górnowrzecionowej ręcznej frezarce do drewna) przeciwbieżnie i powierzchnia obróbki jest idealna

pozdrawiam


sasii
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 336
Rejestracja: 24 lip 2005, 16:10
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

#5

Post napisał: sasii » 01 maja 2008, 12:28

kura999 pisze:nie paliło Ci materiały przy frezowaniu tym z allegro? jakie były parametry obróbki? ja używam takich:
nie nie palilo co doparametrow to nie wiem jakie byly ale posow nie jest duzy jako wrzeciono mam zwykla frezarke reczna obroty ustawione na oko
teraz wycinam takim
Obrazek


Autor tematu
nodnod
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 88
Rejestracja: 26 mar 2008, 00:00
Lokalizacja: Wielkopolska

#6

Post napisał: nodnod » 01 maja 2008, 22:17

Obroty mojego wrzeciona to max 30tyś. Frez jednopiórowy był z węglików spiekanych, dlatego myślałem, że będzie wszystko ok. Będę musiał sprawdzić ten frez z dedry ale jak widzę cenę 6 zł to nie chce mi się wierzyć, że będzie dobry, ale zawsze warto spróbować.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Frez do cięcia sklejki

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 02 maja 2008, 09:14

nodnod pisze:Witam... potrzebuję frez do cięcia sklejki. Kupiłem jednopiórowy ale okazało się, że coś jest nie tak (przy cięciu, występuje bardzo wysoki dźwięk...pisk). Proszę o poradę jaki będzie najlepszy do takiej obróbki ? Pozdrawiam
Frez jest jak najbardziej prawidłowy. Pisk najprawdopodobniej jest spowodowany drganiem freza. Sprawdź jego wysunięcie w stosunku do wys. skrawania. Jeśli np. stosujesz frez 3 mm o długości cięcia 20 mm, a część wysunięta (nieuchwycona) ma ponad 30 mm to frez będzie wpadał w bardzo wysokie "C". Sprawdź to na frezarce ręcznej, jeśli nie wierzysz.

Dodatkowo bardzo ważnym parametrem w skrawaniu drewna jest parametr zwany "posuw na ząb". Dla frezów jednopiórowych z ostrzem prostopadłym ten parametr ma zasadnicze znaczenie, gdy chodzi o wibracje narzędzia.

Zagłębienie ostrza w materiale także ma wpływ. Z pewnością zauważyłeś, że im mniej zagłębiasz, tym mniejsze wibracje i tym niższe "C" jest słyszane podczas skrawania.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”