CNC i Drewniane elementy

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
RobertSQ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2017, 21:06
Lokalizacja: Doncaster

CNC i Drewniane elementy

#1

Post napisał: RobertSQ » 16 maja 2017, 21:22

Witam wszystkich to na początek.

Mam pytanie zupełnie zielonego gościa. Bo choć wiele lat pracuje jako stolarz, także na maszynach CNC i ostatnio Nesting system, to nigdy nie obrabiałem drewnianych elementów na CNC. Zawsze to było tradycyjnie, frezarka, tokarka itp.
Chodzi mi o prostą podstawową sprawę. Przykładowo: mam prosty drewniany element któremu chce nadać profil na krawędziach. Obu długich krawędziach. Wiadomo że potrzebne specjalne chwytaki a nie zwykłe "przyssawki" I tu mam pytanie: jak umiejscowić , gdzie , na obszarze roboczym maszyny. To duża maszyna CNC. Tak aby było najprościej do napisania programu. Ogladałem troche filmów na YT i widziałem że elementy były ustawione w różnych miejscach. A skoro mozna w dowolnym miejscu stołu to jak liczyć w osi x i y.
Może ktoś mi to wytłumaczyć mozliwie najprościej.
Dziekuję.

Ze swojej strony służe pomoca w systemie Nesting firmy Busellato. Elementy meblowe, mfc,mdf itp.



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: CNC i Drewniane elementy

#2

Post napisał: lajosz » 17 maja 2017, 08:03

RobertSQ pisze: Przykładowo: mam prosty drewniany element któremu chce nadać profil na krawędziach. Obu długich krawędziach _____ Może ktoś mi to wytłumaczyć mozliwie najprościej.
Witamy nowego kolegę na forum.

No tak prosto wytłumaczyć się po prostu nie da, bo co maszyna + oprogramowanie do niej, to inne bazowanie materiału i w ogóle filozofia pracy.
Inaczej pisząc, dla jednych maszyn bazowanie możesz realizować z poziomu CAM-a i z pulpitu maszyny, a dla innych tylko z CAM-a lub tylko z pulpitu.

Jak zaczniesz pracować na tej maszynie, to bardzo szybko ogarniesz jak najlepiej sobie z tym poradzić.

Jednak zastanawia mnie jedno, a mianowicie PO CO na maszynie CNC profilować długi prosty element ?
Przecież to robota wręcz idealna dla profilarek tudzież zwykłej frezarki stołowej, bo nie dość, że będzie szybciej, to jeszcze dodatkowo ZDECYDOWANIE taniej i po prostu ładniej.

Owszem, profilowanie długich elementów na maszynie CNC ma jak najbardziej sens, ale ... łukowych, a nie prostych.

Frezowanie na CNC prostych krawędzi ma (od biedy) sens również wtedy, kiedy zakładamy na maszynę np. całe poskładane skrzydło drzwiowe i za jednym zamachem profilujemy dookoła + wiercimy otwory pod klamki i kieszenie pod zamki i zawiasy.

W ogóle uważam, że CNC przy stolarce, to albo (jak pisałeś) nesting, albo elementy łukowe + nieregularne kształty, albo nietypowe pojedyncze zmówienia, gdzie np. mamy do wykonania szereg okien, a każde z innymi wymiarami, profilem, grubością i do tego z elementami łukowymi.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#3

Post napisał: dance1 » 17 maja 2017, 09:21

RobertSQ Witam
w centrach obróbczych masz przeważnie backstop-y do których dosuwasz materiał, a pozycje ich ustawiasz w oprogramowaniu maszyny, dedykowanym camie.
I don't like principles, I prefer prejudices


Bartosz29
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2016, 15:39
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#4

Post napisał: Bartosz29 » 17 maja 2017, 11:35

Obrazek

Ja nie wiem czy dance1 ma na myśli bloki podciśnieniowe, takie do obróki drewna. Masz centrum obróbcze, zalezy jakie, mocujesz bloki podciśnieniowe i przyssawki i wtedy element możesz obrabiać z każdej strony. Sprawdź sobie na stronie chociażby Schmalz. U kumpla w zakładzie jest tego cała masa, a te gumy mają faktycznie wytrzymałe.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 17 maja 2017, 18:40

coś takiego jak na początku filmu
oczywiście systemy są różne od składanych, wysuwanych, przykręcane itd
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
RobertSQ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2017, 21:06
Lokalizacja: Doncaster

#6

Post napisał: RobertSQ » 17 maja 2017, 22:20

Dziękuję za szybkie odpowiedź.
Długi prosty element to tylko przykład.
Pozdrawiam


Bartosz29
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2016, 15:39
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#7

Post napisał: Bartosz29 » 19 maja 2017, 15:38

Nie wiem czy to coś Ci pomoże, ale zobacz na te przykłady, bo możesz sobie na CNC tak obrabiać elementy




albo też tak za pomocą podciśnienia, ta przyssawka wydaje się prostsza




Ja ostatnio szukałem systemu podciśnieniowego do obróbki blach.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”