Cięcie płyt laminowanych

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
marxik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 01 wrz 2008, 12:03
Lokalizacja: Warszawa

Cięcie płyt laminowanych

#1

Post napisał: marxik » 01 wrz 2008, 12:26

Cześć,
mam pytanie odnośnie cięcia płyt laminowanych. Próbuję ciąć płyty 18mm ręczną pilarką tarczową - prędkość 5000/min, tarcza 190x20 w60. Niestety cięcie nie jest gładkie. Po jednej stronie jest akceptowalne, ale po drugiej jest mocno poszarpane. Znalazłem rozwiązanie i tnę na dwa razy - najpierw na określoną grubość (mniej więcej połowa głebokości), a potem na pełną grubość. Ale ta metoda jest niewygodna i też nie zawsze efekt jest zadowalający.
Dlatego moje pytanie to co powinienem zmienić, by cięcie było gładkie? Czy powinienem zmienić tarczę? Lub czy w ogóle dojście do gładkiego cięcia w warunkach domowych jest niemożliwe?

P.S. Oczywiście wiem, że tego typu pracę najlepiej zlecić specjalistycznemu warsztatowi, ale pytanie odnosi się do warunków domowych.



Tagi:


nodnod
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 88
Rejestracja: 26 mar 2008, 00:00
Lokalizacja: Wielkopolska

#2

Post napisał: nodnod » 01 wrz 2008, 16:25

Można podkleić taśmą. Powinno coś dać.

Awatar użytkownika

kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#3

Post napisał: kot1979 » 01 wrz 2008, 20:17

no i podstawa to dobra i ostra tarcza z duza ilosci zebow .niemniej jak masz dupna pilarke z duzymi luzami to tez nie bedzie za dobrze.
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl


arturo95
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 08 sie 2008, 00:30
Lokalizacja: Wyszków
Kontakt:

#4

Post napisał: arturo95 » 01 wrz 2008, 20:52

marxik, jeżeli masz maszynke tylko z piłą to nie oszukujmy się, nigdy nie będziesz miał idealnego cięcia bez wyrwań,
rozwiązaniem jest piła z podcinaczem tzn. z piłką podcinającą
podklejanie taśmą też nic za bardzo nie da
albo, tak jak napisałeś, "zlecić specjalistycznemu warsztatowi"
w Wawie jest ich sporo np. "For-płyt" na ul. Grodzieńskiej, Stoland na Ochocie i wiele innych zakładów, a i koszta nie są duże, cięcie jednej krawędzi to jakieś 2-5 zł.
ewentualnie zbrzegowanie na CNC ;)
Pzdr.
Morbidelli Author 510


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#5

Post napisał: numerek » 01 wrz 2008, 21:51

jest metoda
trza ustawić głębokośc tak aby tarcza ledwo wychodziła poza płytę
no i tarcza z jak największą ilością zębów najlepiej do cięcia poprzecznego z widią

równy stół i wolny przejazd
nie jest to cudo ale w zasadzie może byc


nodnod
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 88
Rejestracja: 26 mar 2008, 00:00
Lokalizacja: Wielkopolska

#6

Post napisał: nodnod » 01 wrz 2008, 21:52

arturo95 pisze:marxik, jeżeli masz maszynke tylko z piłą to nie oszukujmy się, nigdy nie będziesz miał idealnego cięcia bez wyrwań,
rozwiązaniem jest piła z podcinaczem tzn. z piłką podcinającą
podklejanie taśmą też nic za bardzo nie da
albo, tak jak napisałeś, "zlecić specjalistycznemu warsztatowi"
w Wawie jest ich sporo np. "For-płyt" na ul. Grodzieńskiej, Stoland na Ochocie i wiele innych zakładów, a i koszta nie są duże, cięcie jednej krawędzi to jakieś 2-5 zł.
ewentualnie zbrzegowanie na CNC ;)
Pzdr.
Pytanie brzmiało jak zrobić to w warunkach domowych... marxik i tak już wpadł na dobry pomysł aby ciąć na dwa razy (na podobnej właśnie zasadzie działa podcinarka w profesjonalnych piłach, tak jak wspomniałeś), ale nie chodzi chyba o to aby dać komuś to zlecić.
Wydaje mi się, że masz trochę za małe obroty. Ja tnę na krajzedze z 5700 ob/min, tarcza 250 i tylko 24 zęby i tnie mi bardzo ładnie i szczerze mówiąc nie muszę używać nawet taśmy.

Awatar użytkownika

PiotrC
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2007, 15:17
Lokalizacja: Opole

#7

Post napisał: PiotrC » 02 wrz 2008, 07:48

Witam.

Ja zrobiłem prowadnicę do pilarki i umocowałem ją na desce kreślarskiej, aby mieć możliwość szybkiej regulacji stołu w dwóch płaszczyznach. Pilarkę mam ustawioną tak jak radził numerek, czyli zęby ledwo wychodzą po drugiej stronie materiału.

Tarcza widiowa ma 60 zębów i kręci się 4000razy/min. Efekt jest całkiem przyzwoity, czasami nawet uda się ciachnąć tak jakby maszynka miała podcinak.

pozdrawiam
--
Im mniej błędów tym lepiej.
PiotrC

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: clipper7 » 02 wrz 2008, 14:34

marxik pisze:co powinienem zmienić, by cięcie było gładkie
Po pierwsze sprzęt : dobrze sprawdzają się tarcze z dużą ilością zębów, ja mam "normalną", ale słyszałem, że dobre są piły do aluminium. Oczywiście, koniecznie ostre i widiowe.
Po drugie : są pewne triki, dobrze sprawdza się podłożenie pod spód ciętej płyty materiału odpadowego i ciąć pakiet po mocnym ściśnięciu całości. Można okleić mocno taśmą, co zmniejsza odpryski, ciąć z nadmiarem a potem krawędź frezować lub heblować na gotowo. Jeżeli to możliwe, można naciąć z jednej strony i dokończyć z drugiej ( czyli cięcie z podcinaniem).
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
marxik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 01 wrz 2008, 12:03
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: marxik » 02 wrz 2008, 14:44

Dzięki wszystkim za infromacje, ale jeszcze pytanko odnośnie. W przypadku profesjonalnego cięcia w warsztacie, zawsze stosuje się podcinanie? To jest gwarancja jakości, czy też jest kwestia większej prędkości i lepszej tarczy?

Awatar użytkownika

kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#10

Post napisał: kot1979 » 02 wrz 2008, 14:48

podcinak , to podstawa i bardzo dobre tarcze widiowe , a i stabilna pilarka formatowa:)
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”