pierwszy mdf może cnc do drewna, aluminium, plastiku

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
hakorgon
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 9
Posty: 69
Rejestracja: 10 mar 2009, 23:10
Lokalizacja: Wrocław

pierwszy mdf może cnc do drewna, aluminium, plastiku

#1

Post napisał: hakorgon » 27 mar 2009, 19:30

Witam wszystkich forumowiczów chciałbym stworzyć pierwszą frezarkę cnc któa będzie pozwalał mi frezować w plastiku aluminium i drewnie. Na to przedsięwzięcie nie mam zbyt dużo funduszy. Na pewno będę korzystał z cnc sklepu kupując śruby pociągowe prowadnice sterowniki do silników krokowych i do komputera. Jestem w tym nowy więc proszę o pomoc na jakie problemy mogę się natknąć z czego powinna być zrobiona taka Frezarka cnc oraz jakie silniki musze kupić zasilacz i wiele innych każda informacja będzie cenna. Jestem średnio zaawansowanym modelarzem akurat jestem w trakcie uzupełniania warsztatu o tokarkę i kilka innych maszynek nie jestem zbyt przy kasie na wszystko zbieram sam i staram się kupować rzeczy dobre i porządnie przemyślane.

Z góry dziękuję za pomoc nie pogardzę zdjęciami i pomysłami :) każda informacja się przyda :)

Na początek może z czego najlepiej zrobić taką maszynkę bardzo dużo osób mówiło mi że dobrym materiałem jest drewno dlatego też ten temat jest zamieszczony w tym dziale.

Początkowe wymiary pola pracy frezarki to obszar wielkości kartki a3 to powoli mi na wycięcie wszystkiego co może być mi potrzebne.



Tagi:


snow
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2008, 09:51
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: snow » 27 mar 2009, 20:09

Z drewna jest najlepiej robić na początku gdyż w drewnie łatwo robić zmiany niż na przykład w ramie ze stali. Proponowałbym użyć wałków podpieranych - konstrukcja będzie sztywniejsza. Musisz też zdecydować czy robisz jeżdżąca bramę czy stół. Co do funduszy to min. 500PLN na najprostszą konstrukcję plus koszty elektroniki.

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: namemartin » 27 mar 2009, 20:22

Witam!
Kolega poczyta ten temat fajna konstrukcja skrzynkowa.
Co do pola roboczego A3 zdecydowanie łatwiej konstrukcyjnie będzie wykonać ruchomą oś X (ruchomy stół) niż ruchomą bramę (oś Y). I nie ma co kombinować z ruchomą bramą, nie do tak małego pola roboczego.
Jakie sterowniki kolega zastosuje? Jakie silniki? Jakiej dokładności obróbki oczekuje?
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.


Autor tematu
hakorgon
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 9
Posty: 69
Rejestracja: 10 mar 2009, 23:10
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: hakorgon » 27 mar 2009, 20:33

tzn. dosłownie nie mam pojęcia jakie silniki kupić sterowniki. wszystko się muszę dowiedzieć. wiem już że będzie to ruchomy stół że oczekuje jak największej dokładności frezu i że musi to działać :). tak jak już wspomniałem ma to frezować w aluminium może jakiś mosiądz ( miękkie metale ) plastik oraz balsa, sklejka. silniki pewno wyjdą jakoś w praniu a za nimi sterowniki. Na razie najważniejsza jest konstrukcja dobranie prowadnic łożysk oraz innych rzeczy oraz drewno gdzie jakie i ile. Zdaje się na waszą wiedzę :) .


snow
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2008, 09:51
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: snow » 27 mar 2009, 21:09

Jak ci zależy na dokładnościach i frezowaniu metali to myślę że powinieneś się zastanowić na konstrukcją metalową frezarki.


Autor tematu
hakorgon
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 9
Posty: 69
Rejestracja: 10 mar 2009, 23:10
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: hakorgon » 27 mar 2009, 21:17

to mnie zbyt bardzo nie pociesza bo jednak koszty pójdą w górę. a to jest mój najsłabszy punkt.
" Wszystko da się zrobić tylko trzeba chcieć "

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: namemartin » 27 mar 2009, 21:21

Jeśli maszyna ma frezować aluminium, mosiądz to zdecydowanie konstrukcja drewniana odpada. Na dłuższą metę nie zda egzaminu. Delikatna grawerka od czasu do czasu by przeszła, ale nie frezowanie w metalach.
Polecam jeszcze poczytać forum i z czasem czytania wiele niewiadomych stanie się jasnością. Na tym forum są wszystkie informacje i po dogłębnej lekturze bez większych problemów można zbudować własną maszynę.
Ja od siebie rzucam parę linków do poczytania, oglądania:
http://buildyourcnc.com/default.aspx
http://www.ottop.republika.pl/start.shtml
http://www.instructables.com/id/Easy-to ... g-Machine/
http://www.amatorskiecnc.pl/index.php

Jeśli można widzieć: jaki jest przewidywany budżet na budowę kompletnej maszyny wraz z elektroniką?
Ostatnio zmieniony 27 mar 2009, 21:26 przez namemartin, łącznie zmieniany 1 raz.
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.


snow
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2008, 09:51
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: snow » 27 mar 2009, 21:26

Zależy jaki masz na tą maszynę budżet i jakie dokładności cie interesują, ale niestety na pewnych rzeczach nie da się zaoszczędzić.


Autor tematu
hakorgon
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 9
Posty: 69
Rejestracja: 10 mar 2009, 23:10
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: hakorgon » 27 mar 2009, 22:10

dobrze a więc dzisiaj ustaliłem że będę korzystał ze śrub trapezowych silników krokowych długość robocza to około 800mm - 850mm i napewno będzie to z drewna narazie nie mowie o frezowanym materiale bo to sprawa do przedyskutowania. wrzecionem będzie prawdopodobnie dremel przyczepiony do skopiowanego projektu skrzynki na osi "z". Budżet wynosi okolo 500 złotych staram się w tym zmieścić co do sterowników silników i komputerowym to będę go kupował z cnc sklepu i lutował sam to pozwoli zaoszczędzić pieniądze.


snow
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2008, 09:51
Lokalizacja: Lublin

#10

Post napisał: snow » 27 mar 2009, 22:19

To czekamy na efekty ;) Na początek najlepiej zrób jakiś szkic i go pokaż to pewnie ci niektórzy doradzą co zostawić a co ulepszyć.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”