Pierwsza frezarka CNC

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
lobudek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 228
Rejestracja: 13 cze 2013, 15:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pierwsza frezarka CNC

#1

Post napisał: lobudek » 04 kwie 2014, 14:27

Witam. Postanowiłem zrobić sobie małą frezarkę CNC do nauki. Nie będzie to nic imponującego, chociaż chciałbym by było w miarę sztywne i dokładne ( jak na konstrukcję drewnianą oczywiście ). Miałoby to służyć głównie do wycinania elementów ze sklejki, balsy tudzież innych plastikowych czy laminatowych materiałów. Problem zaczyna się przy wykonaniu projektu, bo jak wiadomo dobry projekt to połowa sukcesu. Zdążyłem trochę poczytać forum i w swojej konstrukcji chciałbym zastosować wałki podparte fi 16mm, a jako napęd rozważam śruby trapezowe ( wiem, wiem, że kulowe to fajna sprawa jednak ich cena póki co mnie odstrasza, a dobrze zrobione napędy na trapezówkach też powinny przyzwoicie działać ). Początkowo chciałem wykonać frezarkę z projektu ze strony "młode drwale" ( klik ) gdzie autor fajnie opisał przebieg budowy i udostępnił plany konstrukcji, jednak bardzo spodobał mi się pewien projekt tutaj z forum klik. Spodobał się głównie za sprawą konstrukcji "składanej jak klocki LEGO", gdzie konstrukcję można w prosty sposób złożyć, nie trzeba niczego wymierzać i martwić się, że coś jest krzywo, a na koniec dociągnąć śrubami. Elementy na ramę i tak musiałbym dać wyciąć ze sklejki na maszynie CNC, więc fajnie jakby od razu przyszły gotowe wykroje do złożenia. Jestem noga z projektowania ( jedyne co projektowałem to jakieś proste elementy 2d no i płytki PCB ), więc fajnie by było jakby ktoś napisał jakiego programu najlepiej użyć do zaprojektowania maszyny dla nowicjusza. Z góry dziękuję za sugestie i odpowiedzi :). Pozdrawiam.



Tagi:


michalrem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 206
Rejestracja: 24 lis 2012, 16:57
Lokalizacja: Kamieniec Ząbkowicki

#2

Post napisał: michalrem » 04 kwie 2014, 23:17

Wiem, że koledzy na forum używają często programu sketchup. Jest on darmowy. Jeśłi idzie o projekt to najlepiej upatrz sobie jakiś temat z budową maszynki któregoś z kolegów z forum, najlepiej taki który został ukończony i postępuj podobnie do niego wprowadzając jakieś tam zmiany/poprawki które wydają Ci się słuszne.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”