Frezarka ze sklejki 20mm

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
pilat
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 18
Posty: 31
Rejestracja: 28 wrz 2010, 18:28
Lokalizacja: rzeszow

Frezarka ze sklejki 20mm

#1

Post napisał: pilat » 28 wrz 2010, 18:50

Witam wszystkich forumowiczów.

Jestem tutaj nowy ale zachciało mi się spróbować swoich sił w budowie frezarki cnc pomimo ze moja wiedza na ten temat jest niemal zerowa. Frezarka ma posłużyć do wykonywania plytek drukowanych oraz wycinania w innych materiałach. Konstrukcje jako taka udało mi się wykonać tylko teraz czas na elektronikę i tutaj proszę o pomoc co wybrać. Zaznaczam ze maszyna jest wykonywana w miarę tanim sposobem gdyż ma posłużyć do nauki i zabawy.
A teraz kilka fotekObrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ObrazekObrazekObrazek



Tagi:


gigipawel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 142
Rejestracja: 16 paź 2008, 13:51
Lokalizacja: KIELCE

#2

Post napisał: gigipawel » 28 wrz 2010, 19:18

Konstrukcja fajna :)

Teraz opierdziel.
Gdzie i jak zamontujesz nakrętkę od osi X ?
Te prowadnice są straszne nie warto było dołożyć te 5-6 zł i kupić te szersze jak masz w Y ?
Ztka przy dojechaniu do pola roboczego pewnie będzie miała z 2-3 mm ochyłu :) znam to z mojej budowy drewniaka i chyba tego nie da się wyeliminować na prowadnicach z szuflady jeżeli chce sie mieć te 10cm prześwitu.

Co do elektroniki przymierzam się do projektu "Soki-ego " z elektrody teraz go troszkę zaaktualizował i dodał lepsze trany. Na poczatek powinno mi wystarczeć do nauki MAcha.
Jak nie chcesz dużo wydać kasy to zastanów się nad nim.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#3

Post napisał: bartuss1 » 28 wrz 2010, 19:24

no chyba napisal ze sie nie zna to od razu opierdziel, ładnie to tak ? jakbym ja zaczął Ciebie opierniczac popierając się moim doswiadczeniem to tez okazuje sie ze nic nie wiesz.
Daj mu dokonczyc, sam wyciagnie wnioski.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: namemartin » 28 wrz 2010, 19:46

Witam
Elektronikę zamierzasz wykonać samodzielnie czy kupić gotową?
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.


gigipawel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 142
Rejestracja: 16 paź 2008, 13:51
Lokalizacja: KIELCE

#5

Post napisał: gigipawel » 28 wrz 2010, 20:06

bartuss1 pisze:no chyba napisal ze sie nie zna to od razu opierdziel, ładnie to tak ?
Konstruktywna krytyka jest mile widziana przez wszystkich.
"Opierdziel" to chyba źle określiłem, mogłem dać uwagi.
bartuss1 pisze: jakbym ja zaczął Ciebie opierniczac popierając się moim doswiadczeniem to tez okazuje sie ze nic nie wiesz.
Będziesz miał okazje za 4-5 tyg :) Projekt mechaniczny plotera więc daje duże pole popisu i biczowania :twisted:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#6

Post napisał: bartuss1 » 28 wrz 2010, 20:57

lepiej nie dawaj mi okazji bo skonczy sie wojną bartuss1 kontra reszta swiata jak zwykle
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
pilat
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 18
Posty: 31
Rejestracja: 28 wrz 2010, 18:28
Lokalizacja: rzeszow

#7

Post napisał: pilat » 28 wrz 2010, 21:11

jeśli chodzi o elektronikę to planuje ja kopić. Na razie zastanawiam się jakie najlepiej kopić silniki do tego nie mam doświadczenia wiec proszę o rade. Jeśli chodzi o prowadnice to na razie pozostanę przy tych zobaczę co pokażą a z osiami cos wykombinuje w końcu człowiek uczy się na błędach. Mam także pytanie jest możliwość sterowania takimi cudami przez USB czy tylko przez LPT?


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#8

Post napisał: Zbych07 » 28 wrz 2010, 22:01

gigipawel pisze:Konstrukcja fajna :)

Teraz opierdziel.
Gdzie i jak zamontujesz nakrętkę od osi X ?
Jak się nie da wcisnąć między X i Z ...... można po drugiej stronie X . Jeśli da tam dodatkowo podobne prowadnice jak od frontu to powinien wykasować część luzów o o których mówi Opierdziel.

Maszynka powinna wdzięcznie posłużyć do nabierania pierwszych doświadczeń.
Lepiej zrobić z błędami i poprawiać niż poprawiać , poprawiać , poprawiać i ...... w końcu paść że zmęczenia przy ciągle nie dość doskonałym projekcie ( to z doświadczeń własnych :wink: - latka lecą a pierwszej maszynki jak nie było... tak niema :???: ) .
gigipawel pisze:Będziesz miał okazje za 4-5 tyg :) Projekt mechaniczny plotera więc daje duże pole popisu i biczowania :twisted:

No to już z radością szykujemy się na bardzo konstruktywny i bardzo , bardzo ... Opierdzielający Opierdziel. :razz:

Ostatecznie najbardziej wylewnym krytykiem jakiejkolwiek twórczości jest zwykle ten , który w jej ramach żadnego dzieła nie popełnił. :mrgreen:

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: namemartin » 28 wrz 2010, 22:17

Jeśli ma być taniej to o usb zapomnij. Z lpt przecież nie ma problemu.
Silniki minimalnie (jeśli chcesz coś oczywiście frezować) 1-1,4Nm. Można dać mniejsze stosując przekładnie na kołach i paskach HTD 1:2 czy 3, ale posuwy wtedy będą bardzo, bardzo wolne i dokupienie tych elementów też kosztuje. Trzeba tez wziąć pod uwagę opory 'naturalne' jak np skrawanie i te wynikające z błędów konstrukcyjnych np.: brak osiowości napędów, nierównoległość prowadnic itp... Są to zjawiska, z którymi muszą sobie poradzić silniki.
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#10

Post napisał: smouki » 28 wrz 2010, 23:10

Ja w swoim sklejkowym "drewniaku" mam 1,9 i mniejszych bym nie zakladal, tak sie mowi, ze nie zalezy mi na predkosciach, a jak przychodzi do pierwszych prob to juz sie zaluje. Same prowadnice szufladowe juz daja duze opory i silniki z nimi tez musza sobie dac rade, predkosci maks. Nie. Ustawisz bo beda sie blokowac wlasnie przez niedoskonalosci konstrukcyjne. Zastanow sie jeszcze, jesli nie jest za pozno. Ustawia sie tak zeby frez byl w centrum stolu. Teraz widzisz, jak stol masz z rylu jest ok, ale jak jest z przodu to tracisz duza czesc obszaru roboczego
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”