Frezarka

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
romek89
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 19 paź 2009, 22:18
Lokalizacja: Włoszczowa

Frezarka

#1

Post napisał: romek89 » 13 lut 2010, 13:19

Witam
Postanowiłem zrobić własną frezarkę o konstrukcji drewnianej.
Na dzień dzisiejszy stan pracy wygląda następująco
Obrazek

Obrazek
Nie jest to oczywiście poskręcane w całość jak narazie.
Jako prowadnice stołu wybrałem prowadnice szufladowe. Jednak są one za duże i nie odpowiednich wymiarów aby zamontować je na osi Y i Z. Zauważyłem, że większość stosuje takie :

https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=3105

To są prowadnice szufladowe czy do drzwi? bo szukając w sklepach z artykułami do mebli nigdzie takich nie znalazłem. Może mi doradzić gdzie o takie kupić, ewentualnie jakiś namiar.



Tagi:

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: namemartin » 13 lut 2010, 15:31

romek89 pisze:Zauważyłem, że większość stosuje takie :

https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=3105

To są prowadnice szufladowe czy do drzwi? bo szukając w sklepach z artykułami do mebli nigdzie takich nie znalazłem. Może mi doradzić gdzie o takie kupić, ewentualnie jakiś namiar.
Witaj!
To są prowadnice szufladowe kulkowe. Dostępne różne długości w popularnych sklepach jak: Leroy Merlin, Castorma, Depot Brico i wiele innych. Głównie widywałem prowadnice
firmy Agamet .
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.


Autor tematu
romek89
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 19 paź 2009, 22:18
Lokalizacja: Włoszczowa

#3

Post napisał: romek89 » 14 lut 2010, 14:39

dzięki :) jutro poszukam w sklepach.

Większość używa śruby z gwintem trapezowym, a co jeśli zamontuje tutaj śruby z gwintem metrycznym jak zrobiono to na stronie http://www.hobbycnc.hu/English.htm w pierwszych 2 projektach ? będzie mniejsza dokładności czy będzie gubić korki ? co się straci lub zyska montując taką śrubę ?

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: namemartin » 14 lut 2010, 17:13

Jeśli zamontujesz śrubę z gwintem metrycznym zyskasz tylko jedno - niską cenę.
Nie jest jednak powiedziane, że nie można zastosować takiej śruby, a zwłaszcza do konstrukcji niskobudżetowej. Pręt metryczny nie jest przeznaczony do tego, aby nieustannie po nim przemieszczała się nakrętka więc należy się spodziewać szybszego zużycia materiału. Osobiście także używałem takiej śruby do napędu i muszę powiedzieć, że jak się pilnuje, aby nie chodziła na sucho nie wykazywała nadmiernego zużycia. Używałem jej jakieś 3 m-ce średnio po jakieś 40 min dziennie. Więc do maszynek 'zabawowych, edukacyjnych' jak znalazł. Wybierając taką śrubę w sklepie trzeba się dokładnie przyjrzeć czy jest prosta. Krzywa wprowadzi tylko niepożądane dodatkowe opory... Ważne jest też, aby zastosować przedłużaną nakrętkę (w sklepie zazwyczaj leżą obok tych śrub), a jeszcze lepiej jak to będzie nakrętka z brązu.
I ostatnie dość istotne to średnica śruby, bo od średnicy gwintu będzie zależny skok gwintu. Należy wybrać taka śrubę, aby w programie sterującym maszyną (np. Mach) wpisać wartość w konfiguracji bez przecinków. Czyli przykładowo nasz silnik musi wykonać 200 kroków na pełen obrót. Sterownik jest ustawiony na pełen krok. Zastosowaliśmy śrubę o skoku 2mm. 200:2=100 - kroków musi wykonać silnik, aby któraś z osi przesunęła się o 1mm. Ta wartość wpisujemy w Machu, Konfiguracja - motor tuning and setup - okno 'Steps per' Wtedy maszyna będzie trzymać się zdanych wymiarów programowo.
To tak w skrócie :wink:
Koszt odcinka śruby o dł. 1m w zależności od średnicy gwintu 4-15zł. Nakrętki przedłużane stal' po jakieś 2-3zł szt.
Do wyboru śruby może być pomocna tabelka z parametrami gwintów metrycznych:
Załączniki
Parametry gwintów metrycznych.JPG
Parametry gwintów metrycznych.
Parametry gwintów metrycznych.JPG (51.9 KiB) Przejrzano 2398 razy
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”