Budowa drewniaka pole robocze około A4

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
erwin008
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2009, 09:07
Lokalizacja: Toruń

Budowa drewniaka pole robocze około A4

#1

Post napisał: erwin008 » 18 lis 2013, 12:08

Witam, po długim studiowaniu forum w końcu się nawróciłem ponieważ początkowo chciałem kupić frezarkę chinkę 6040Z-65SJ a teraz padło na samodzielną budowę. Oczywiście optymalizacja kosztów mimo wszystko najważniejsza, dlatego też teraz buduje drewniaka z częściami do przyszłej konstrukcji aluminiowej/stalowej. Płyt MDF i MFP mam paręnaście m2 w piwnicy więc ich jako koszt nie liczyć.

Na wstępie zaznaczę iż z powodu, że biorę wszystko na firmę na raty to w grę wchodzą tylko części z allegro. Formalności ratalne dla firm to po prostu porażka.

Co chce obrabiać: Drewno, PCB, PCV, PVC, Aluminium. Co do najgorszego to ALU frezem 3mm 1-1,5mm zagłębienia posuw do max 1000mm/min ale może być i 600-700mm/min.

Wrzeciono: Są 3 opcje 0,8kW, 1,5kW oraz 2,2kW. Tu na wstępie wydaje mi się, że 0,8kW będzie za słabe a 2,2kW to już naddatek mocy, a więc skłaniam się ku 1,5kW. Przy obu wrzecionach mam do wyboru również ten oryginalny chiński falownik jak i LG. O samym chińskim falowniku opinii nie znalazłem. I tu pytanie czy 1,5kW to wystarczające wrzeciono i czy warto dokładać do falownika LG?

Prowadnice
Oś X.
I tu są dla mnie 3 opcje do pola 250mm w X wałki 16mm podparte lub 20 wiszące. Ewentualnie 20 podparte ale wtedy skłaniam się w stronę 500mm w X.
Co prawda interesującym rozwiązaniem jest odwrócone X z wałkami na stole a łożyskami na podstawie wtedy mógł bym na 500mm wałkach 20mm podpartych przy rozstawie łożysk 200mm mieć 300mm pola czyli całe 50mm więcej.

Oś Y.
Tutaj wałki na pewno 500mm co daje mi przy rozstawie końców łożysk 200mm aż 300mm przesuwu w Y. A Wałki 16mm podparte lub 20mm podparte ewentualnie 25mm wiszące.

Oś Z.
Skok 100mm co przy rozstawie zewnętrznym lozysk 150mm daje mi wałek 250mm długi i też 16mm wiszący, 16mm podparty lub 20mm wiszący/podparty. Chyba że wałek dać na Z a łożyska na Y. Tyle że wtedy zwiększam masę Z ale i skok mogę zwiększyć.

Śruby napędowe:
Tutaj totalnie jestem w ciemnej: 16mm trapez 20mm trapez 16mm kula lub 20mm kula i nie mam pojęcia chociaż skłaniam się do 20mm trapez w X oraz Y a w Z 16mm kula. Nie wiem czemu i po co ale jakoś tak mi się wydaje.

Silniki i sterownik. no tutaj myślałem silniki 3NM i sterownik zestaw http://allegro.pl/zestaw-cnc-silnik-kro ... 01215.html bądź te same silniki ale sterownik M545 i płyta główna http://allegro.pl/sterownik-cnc-5-osi-l ... 85199.html albo taka http://allegro.pl/plyta-glowna-cnc-do-z ... 28415.html aby na przyszłość pod więcej osi była.

Jak coś doradzicie to będę postępowo dokładne wyliczenia kosztów wrzucał.

I z góry dziękuje za pomoc.

[ Dodano: 2013-11-18, 14:11 ]
Przepraszam że pisze pod swoim postem ale doszedłem do tego iż w każdej osi dam wałki 20mm podparte, czyli 2x500mm w Y, 2x 250mm w Z i 2x500mm lub 2x1000mm w X. Różnica cen pomiędzy nimi nie jest tak duża więc szkoda pakować się w wałki 16mm chyba że z powodu wagi jednak zalecacie 16mm w Z ale wątpie.

Czyli z trudniejszych decyzji to śruby pociągowe trapezowe czy kulowe bo tu jednak różnica w cenie jest zacna bo łącznie na wszystkie osie ponad 1000zł różnicy wyjdzie.

No i jakie wżeciono?



Tagi:


michalrem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 206
Rejestracja: 24 lis 2012, 16:57
Lokalizacja: Kamieniec Ząbkowicki

#2

Post napisał: michalrem » 18 lis 2013, 18:43

Zgadza się. Wiszące odpuść zdecydowanie. Podparte 20mm będą ok bo od razu usztywnią konstrukcję drewnianą.
Wrzeciono? Ja mam kressa 1KW i nie brakuje mocy. także to 1,5 myślę że spokojnie wystarczy


kamil128
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 57
Rejestracja: 23 lip 2013, 06:35
Lokalizacja: Łódź/Bełchatów

#3

Post napisał: kamil128 » 18 lis 2013, 22:19

Moim zdaniem na Z lepiej daj prowadnice liniowe, albo wiszące 20mm (troszkę trudniejszy montaż). Wałki podparte mają swój ciężar i cytując ursusa są krzywe i należy je prostować, co w konstrukcji drewnianej skutkuje dorobieniem żeber, więc masa Z sporo się zwiększa.

Śruby jak masz opcje to bierz kulowe, jeśli cena nie przerasta :) dużo problemów z głowy, lepsze prędkości itd.


Autor tematu
erwin008
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2009, 09:07
Lokalizacja: Toruń

#4

Post napisał: erwin008 » 18 lis 2013, 23:25

Prowadnice liniowe zwiększą sporo koszty. A co do wiszących 20mm jest taka możliwość myślałem nawet czy nie dać w Y wiszących 35mm. Nie mam co prawda doświadczenia jak z ich rzeczywistą sztywnością wyjdzie. Ale 20 wiszące w Z jest realne. A same prowadnice w Z lepiej dac od strony Y czy od strony wrzeciona?

Co do śrub to różnica w cenie jeszcze aż taka gigantyczna samych śrub i nakrętek nie jest ale z kulowymi zaczyna się problem z obróbką. Najtaniej u mnie w Toruniu 250zł od śruby znalazłem :/ A więc chyba ku 16x4 trapez bądź 20x4 trapez bo dużo łatwiejszy w obróbce a docelowa precyzja 0,1mm ewentualnie 0,2mm by mi wystarczyła. Na 0,01mm mi nie zależy.


kamil128
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 57
Rejestracja: 23 lip 2013, 06:35
Lokalizacja: Łódź/Bełchatów

#5

Post napisał: kamil128 » 19 lis 2013, 12:03

No nie wiem, myślisz o wałkach 35, które moim zdaniem są kompletnie bez sensu przy takiej konstrukcji. Według mnie wałki podparte fi16/20 lub wałki wiszące fi20 (na krótkich osiach) do konstrukcji drewnianej to świat. Chociaż skłaniam się ku podpartym, ale na Z może być z nimi problem, chyba, że zrobisz z Alu :P

O chińczyku to myślisz water czy air cooled?
Tak apropo, w temacie masz format A4, a w poście wyskakujesz z prowadnicami 1000mm, to jaki w końcu obszar roboczy masz na myśli?
Nie rozważaj za szybko silników, bo zrobisz konstrukcje i okaże się, że nie uciągną albo że mógłbyś czołg nimi holować.

To tylko moje opinie ale poczekaj na rady bardziej doświadczonych kolegów ;)


Autor tematu
erwin008
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2009, 09:07
Lokalizacja: Toruń

#6

Post napisał: erwin008 » 21 lis 2013, 23:50

Generalnie docelowo rama maszyny ma być metalowa dlatego takie wałki. Konstrukcja drewniana jest tylko tymczasowa.

Wszyło z powodu braku dostępu do odpowiednich maszyn które mogły by mi całą powierzchnie pod prowadnice wyprowadzić czy dużo stracę na sztywności przy obróbce aluminium jeśli zamiast podpartych 20mm w X i Y czyli 500 i 1000mm bo aktualnie wychodzi mi pole 500x300mm zastosuje wiszące 30 lub 40mm?


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: Raven » 22 lis 2013, 08:56

Zrób podparte 20... grubszych nie wykorzystasz chyba, że będziesz bardzo ciężkie przedmioty obrabiać.

Jako wrzeciono mokry chińczyk np. 2.2 kW z falownikiem - chociaż swoje waży...

Nawet nie zastanawiaj się nad wrzecionem chłodzonym powietrzem - głośne jak diabli i nie można zejść zbyt nisko z obrotami bo przestanie się chłodzić a w efekcie się spali.

Przy wodzie spokojnie uruchomisz na 600 RPM - mocy nie ma żadnej, ale do baletnicy jest ok.


Autor tematu
erwin008
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2009, 09:07
Lokalizacja: Toruń

#8

Post napisał: erwin008 » 22 lis 2013, 11:58

Wrzeciono jak najbardziej mokre 1,5kw bądź 2,2kw. Między 2,2kw a 1,5 kw licząc falowniki LG wychodzi 650zł różnicy więc tu jeszcze myślę.

A jeśli chodzi o te wałki to wiem że 20 podparte jak najbardziej mi wystarczą tylko dla 20 podpartych będę miał problem aby powierzchnie dać do frezowania. bo nikt ze znajomych frezerów którym powiedziałem że ma to być z jednego mocowania nie chciał się tego podjąć.

A powiedzcie jaka musi być liniowość powierzchni bazowej dla podpory 1 metr długiej?

[ Dodano: 2013-11-22, 12:32 ]
Tak w sumie czytam jeszcze forum i czytam i znalazłem topic kolegi Malaxis w którym to dano pomysł aby powierzchnie bazowe odlać z żywicy na płycie traserskiej. Odpowiednich rozmiarów płytę traserską bym znalazł więc może to było by faktycznie rozwiązaniem.
Rzeczony topic https://www.cnc.info.pl/topics62/powier ... 543,10.htm


Autor tematu
erwin008
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2009, 09:07
Lokalizacja: Toruń

#9

Post napisał: erwin008 » 02 gru 2013, 00:40

Trochę się zmieniła koncepcja. Pole Robocze 500 w X x 300 w Y x 250 w Z.

Prowadnice 20mm podparte we wszystkich osiach. 750mm w X, 500mm w Y i Z.
Konstrukcja tymczasowa z płyt MFP 22mm.
Napęd będą prawdopodobnie stanowiły silniki 3Nm i śruby kulowe 20x5. A jako wrzeciono mokry chińczyk 2,2kW.

Dodaje wstępny zarys konstrukcji. Brak jeszcze pinoli oraz pełnego użebrowania kolumny. Pod stałem są jeszcze dwa takie użebrowania jak po bokach i za kolumną w Z też jeszcze dwa takie będą i zawieszona na łańcuchach przeciwwaga.

Obrazek

Awatar użytkownika

fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#10

Post napisał: fus23 » 02 gru 2013, 09:54

Witam
Nic nie widać na tym rysunku
Ja osobiście kiedyś rozważałem właśnie drewnianą - sklejkową ....
Jeśli jest taka możliwość to boki - profil patrząc z boku maszyny wytnij z jednego kawałka mdf ja bym wyciął 3 sztuki takich profili bocznych by w środku też dać dodatkowe usztywnienie
Druga sprawa to jeśli usztywnienia się przenikają im więcej połączeń czopowych tym mocniej się to wszystko trzyma , a im dokładniej wykonane czopy tym większa sztywność.
W porównaniu z sztywnością powiedzmy na połączeniu kołkowym czy na samych wkrętach i kleju ..
Pozdrawiam
Jeśli broń zabija ludzi , to długopisy robią błędy ortograficzne ...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”