Problemy wypalaniem z cienkiej blachy

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
lukas-stacho
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 10
Posty: 45
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:25
Lokalizacja: podlaskie

Problemy wypalaniem z cienkiej blachy

#1

Post napisał: lukas-stacho » 13 lut 2010, 08:57

Witam wszystkich na forum. :
Zacznę od tego że pracuję na cnc "Zakmet" wyposażoną w "Hyperterm Powermax 1650".
Mam mały problem z wypalaniem cienkiej blachy (1-1,5 mm) zwykłej. Wypalam dyszą "finecut" na 40 amperach i napięciu 85 V, reszty parametrów nie będę podawał. Pierwszy problem polega na tym, że czasami po dojechaniu na pozycję palnik schodzi do samej blachy i zaczyna w nią uderzać (jakby miał problem ze znalezieniem początkowej wysokości).
Drugi problem polega na tym, że podczas cięcia (zazwyczaj wzdłuż tylko jednej z osi) nadmiernie iskrzy, a na osłonie dyszy od wewnątrz tworzy się osad, a od zewnątrz niekiedy żar (również dysza finecut).
Niestety przekłada się to na jakość wypalanego detalu.
Proszę o porady, wskazówki i opinie.



Tagi:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#2

Post napisał: cnccad » 13 lut 2010, 09:47

To co opisujesz to może mieć kilka opcji...
Ale skupię się na jednej.
Mianowicie ... cykle pracy. W jaki sposób one przebiegają?? Czy jak się palnik zaświeca to czy jedzie w dół z zaświeconym pilotem ??
Ja mam to źródło i ono się nie za bardzo nadaje do takiego cyklu pracy. Zazwyczaj ma pracować tak że palnik jedzie w dół , dotyka materiału podnosi się o czas np 0,5s lub odrobinę więcej i odpala do dyszy a następnie do materiału.( transfer)
Inny rodzaj cyklu pracy , teoretycznie dobry to do wypozycjonowania palnika jest założony enkoder. Ale to jest teoretycznie dobre. Bo blacha wędruje w górę i w dół pod wpływem ciepła. Więc dotknięcie palnikiem materiału jest dobre, ale musi nastąpić jego wycofanie.
Co do iskrzenia żar … hm, różne mogą być tego powody. Może zdjęcie wadliwie wyciętego elementu cos by pomogło??
Zdjęcie dyszy po pracy również.
To źódło jest nawet dość dobre ale najważniejszy jest palnik. On nie nawidzi wilgoci i oleju. Więc powietrze musi byc przygotowane zgodnie z DTR.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

robal43
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 811
Rejestracja: 05 cze 2007, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#3

Post napisał: robal43 » 13 lut 2010, 11:03

Ja stawiam na złą odległość dyszy od materiału ( osobiscie mam system THC ) ale w moim przypadku jak i w każdej plazmie podstawą jest odległość dyszy od materiału :roll:
mój Powermax 800 podobnie robi jak u ciebie jak odległośc jest za wysoka
więc może tu szukać

[ Dodano: 2010-02-13, 11:04 ]
iskry itd
moze za małe cisnienie ?? za duża prędkość
Plotery plazmowe..
---CR Electronic
---Tormec (burny2.5)
---Stigal Dynamic
--- ajan plazma
Programy CAD/CAM :
-Lantek Expert
-Plazma 2 Vers. 2.40
-Wrykrys

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 13 lut 2010, 22:31

ale to iskrzenie w jednej osi ... to jest ciekawe.
Wygląda to tak jak by osie się różniły szybkościami co nie jest bo kolega nie pisze o kształtach palonych elementów.
Czy przypadkiem w palniku nie jest problem nieszczelności dyfuzor gazu / palnik ??
Jakieś odkształcenie ... uszkodzenie mechaniczne w miejscu kontaktu dyfuzora z palnikiem...
z Oryginalnym palnikiem nie było takiego problemu ale z palnikiem zamiennym ( podróbka ) miała problem centrowania elektrody. Coś tam się wytapiało ?? Zapytam znajomego który kupił zamiennika u „dystrybutora” HP.
Co do wysokości , to słuszna racja !! Za wysoko i powietrze się „rozbija” na powierzchni blachy i drobinki roztopionej stali wyrzuca przed siebie , na boki.
Również jak palnik jest pod kątem może coś wyrabiać …

A jak skosy ?? są różnice na ściankach po zmianie osi i kierunku ??
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


RomanB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 158
Rejestracja: 15 maja 2007, 19:30
Lokalizacja: WziąćStoMilionów

#5

Post napisał: RomanB » 14 lut 2010, 09:30

lukas-stacho pisze:Zacznę od tego że pracuję na cnc "Zakmet" wyposażoną w "Hyperterm Powermax 1650".
Również pracuję na takiej samej maszynie z tym samym palnikiem.
lukas-stacho pisze:Pierwszy problem polega na tym, że czasami po dojechaniu na pozycję palnik schodzi do samej blachy i zaczyna w nią uderzać (jakby miał problem ze znalezieniem początkowej wysokości).
Taki sam mam problem niestety. Przy cięciu cienkich blach z dużą ilością wpałek. Np projekty ozdobne, gdzie jest duża ilość otworków. Wiadomo blacha się odkształca pod wpływem temperatury. Palnik po wypaleniu jednego elementu przejeżdza do drugiego. I pamięta wysokość poprzedniej wysokości palnika. Tak jakby detekcja nie działała - choć jest włączona. Palnik oczywiście robi odjazd, ale czasami za niski i tak jakby dysza dotyka materiału - jak nastąpi zajażenie łuku to może upalić dysze. Dlatego zawsze zatrzymuję maszynę - wyłączam detekcję ustalam sam ręcznie wysokość palnika i albo włączam ją po wykonaniu wpalenia, albo i nie.
lukas-stacho pisze:Drugi problem polega na tym, że podczas cięcia (zazwyczaj wzdłuż tylko jednej z osi) nadmiernie iskrzy, a na osłonie dyszy od wewnątrz tworzy się osad, a od zewnątrz niekiedy żar (również dysza finecut).
Niestety przekłada się to na jakość wypalanego detalu.
Podobnie jest i u mnie iskry czasami lecą tak, że muszę dysze czyścić co jakiś czas szczoteczką drucianą. Farfocle - przyklejają się do dyszy. Czasem również osadzają się na tależyku od kontroli wysokości, pomimo że jest on wyżej od dyszy. Podobno pomaga popsikanie silspawem - preparat do spawarek przeciwko przyklejaniu się odprysków.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 14 lut 2010, 12:10

Panowie ...
a w jaki sposób palnik wykrywa materiał przed zajarzeniem ?? To jest podstawowe pytanie.
Może po prostu dysza nie jest przewidziana do identyfikowania położenia w ten sposób że najpierw musi dotknąć materiału po czym się wycofać w górę.
Inne możliwość ... jest czujnik pojemnościowy i czujniki niektórych dostawców mają problem z cienkimi blachami a jak blacha urośnie w temperaturę to traci właściwości magnetyczne ( to się inaczej chyba nazywa z fizyki ). więc właściwości stali się zmieniają.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
lukas-stacho
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 10
Posty: 45
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:25
Lokalizacja: podlaskie

#7

Post napisał: lukas-stacho » 14 lut 2010, 20:36

Koledzy, problemy nie mają podłoża w parametrach, ponieważ próbowałem praktycznie wszystkich dopuszczalnych zmian i bawiłem się z tym prawie pół dnia. Jeżeli chodzi o uderzanie palnika, to nie dzieje się to przy każdym wpaleniu tylko co któryś z rzędu - nie ma na to reguły. Zdarza się też że palnik schodzi do blachy, odpala ale nie przechodzi do wysokości roboczej a wtedy może to się skończyć przepaleniem i dyszy i elektrody.
Jeżeli chodzi o iskrzenie to nie wydaje mi się że na którejś osi szybciej chodzi a iskrzy nie koniecznie na jednej z osi(może to być X, Y lub jakaś ukośna). Czasami jest tak, że iskrzy w momencie poruszania się wzdłuż osi X ale tylko w jedną stronę np. w prawą. Myślałem że problem może tkwić w zatkanych otworach przedmuchowych ale to nie to. No a preparaty spawalnicze nic nie pomagają, wręcz szkodzą ponieważ zbierają drobinki. Konsekwencją iskrzenia jest zbyt mocno przepalona krawędź detalu a niestety wypalam na jakośc a nie na ilość. Kształt sie nie zmienia

[ Dodano: 2010-02-14, 21:12 ]
cnccad pisze:Może po prostu dysza nie jest przewidziana do identyfikowania położenia w ten sposób że najpierw musi dotknąć materiału po czym się wycofać w górę.
.
To raczej nie to ponieważ dysza dotyka podłoża i się podnosi do np. 2mm. a zaczyna uderzać no tak właściwie to wtedy kiedy się dla niej "zechcę".

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#8

Post napisał: cnccad » 15 lut 2010, 19:45

czyli nie pewny kontakt??
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


RomanB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 158
Rejestracja: 15 maja 2007, 19:30
Lokalizacja: WziąćStoMilionów

#9

Post napisał: RomanB » 17 lut 2010, 20:02

cnccad pisze:Panowie ...
a w jaki sposób palnik wykrywa materiał przed zajarzeniem ?? To jest podstawowe pytanie.
Może po prostu dysza nie jest przewidziana do identyfikowania położenia w ten sposób że najpierw musi dotknąć materiału po czym się wycofać w górę.
Czujka pojemnościowa.
Jeśli nie ustawi się odjazdu przebijania to potrafi zajażyć dotykając blachy, co grozi uszkodzeniem dyszy.

Z tego co widziałem, to dobrze spisuje się założenie detekcji stykowej do maszyny zakmet.


Autor tematu
lukas-stacho
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 10
Posty: 45
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:25
Lokalizacja: podlaskie

#10

Post napisał: lukas-stacho » 17 lut 2010, 20:18

Obrazek[img]
Mniej więcej tak to wygląda. Słaba jakość zdjęcia bo jest z telefonu. Czy takie iskrzenie jest normalne??
Na zdjęciu jest założona 40A zwykła, bo finecut nie dało się palić ponieważ zbierała nagar.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”