Porady dot. wycinania otworów oraz funkcja marker

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
RomanB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 158
Rejestracja: 15 maja 2007, 19:30
Lokalizacja: WziąćStoMilionów

Porady dot. wycinania otworów oraz funkcja marker

#1

Post napisał: RomanB » 08 gru 2010, 22:22

Witam,
mam takie pytanko, jak dobieracie parametry do wycinania otworów?

Jakie długości dojazdów/prędkości. Mam problem taki, że wycinać mam otwory - załóżmy że jest to otwór fi 10 w blasze 6. Przy cięciu powstaje skos i wogóle otwór nie jest taki jaki chciałbym żeby był:/

Prędkość staram się dobrać mniejszą niż prędkość cięcia profilu elementu. Załóżmy profil 1300 mm/min to otwór 1100 mm/min. I jak z dojazdami, czy ustalacie dojazd po łuku czy po prostej. Niby powinno się po łuku - ale co jeśli jest to mały otwór. Teoria mówi, że dojazd powinien równać się 1x grubość blachy.

Druga część mojego pytania:

Jak ustalacie parametry "markera" plazmowego. Przyznam szczerze - nie miałem czasu posiedzieć nad tą funkcją i potestować. Maszyna na jakiej pracuje to portal Zakmet. Czy cięcie markerem ma negatywny skutek - szybsze zużywanie elektory i dyszy? Załóżmy chciałbym wykorzystać funkcję marker do oznaczania nr elementów wycinanych. Może ktoś mi łopatologicznie wytłumaczyć co i jak?:)

Źródło Hypertherm Powermax 1650

Pozdrawiam



Tagi:


pandabera
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 191
Rejestracja: 03 cze 2007, 18:56
Lokalizacja: z Polski

#2

Post napisał: pandabera » 09 gru 2010, 15:53

Po powermaxie nie spodziewaj się żadnej rewelacji przy paleniu otworów, masz pozatym za dużą jeszcze prędkość spróbuj ją zmniejszyć o połowę.Co do wpaleń nie musi być 1x # blachy, mogą być mniejsze nie tyczy się to cieniutkich blaszek 0,5....3mm wpalenia muszą być dłuższe. A z dojazdami to różnie bywa zależy ile masz na nie miejsca.
Co do markera służy on do znakowania, ale dziś nie jestem w stanie Ci dziś poradzić a jutro wyjeżdżam chyba że będę miał chwilę to napiszę ci więcej o markerze.

A na pewno masz marker w maszynie?
Nie wszystkie portale, cuttery zakmetu były wyposażone w marker. W opcjach jest owszem.
nic na siłe


Autor tematu
RomanB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 158
Rejestracja: 15 maja 2007, 19:30
Lokalizacja: WziąćStoMilionów

#3

Post napisał: RomanB » 09 gru 2010, 17:11

Witam,
z góry dzięki za informacje.

W maszynie mam ustawienie parametrów dla funkcji marker - nie mam obecnie czasu, żeby się zagłębić w temat, ale jutro jeszcze spojże w menu maszyny. Głównie chodzi mi jak dobierać napięcia oraz amperaż, jak i prędkści.

Pozdrawiam


pandabera
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 191
Rejestracja: 03 cze 2007, 18:56
Lokalizacja: z Polski

#4

Post napisał: pandabera » 09 gru 2010, 19:43

Aby markowac cutterem jest ci potrzebny palnik do markowania.Palniki od powermax-ów T100 T100M służą jedynie do cięcia plazma.chyba że posiadasz palnik do markowania to spróbuje podesłać ci parametry do markowania.
nic na siłe

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#5

Post napisał: cnccad » 12 gru 2010, 10:55

kolega pandabera ma rację , to jest palnik do cięcia a nie do markowania.
Ale da się nim markować lecz efekt będzie kiepski chyba że wprowadzisz takie zmiany jak ...
Zamiast gazu plazmowego jako powietrza dasz argon , ustawisz ciśnienie nie większe jak 1,1 bar-a a najlepiej 0,9 bar , zapodasz prąd ok. 12A do 20A max a napięcie obniżysz od aktualnego o jakieś 10…20% i wszystkiemu temu będzie towarzyszyć szybkość przemieszczania się palnika ok. 12 000mm/min to wówczas powinieneś osiągnąć markowanie dość przyzwoite. Ale , na powietrzu też to zrobisz , lecz będzie większa temperatura łuku plazmowego a wylot z dyszy jest stosunkowo duży.
Po za tym …
Palnik ten jak pewnie zauważyłeś w trakcie cięcia nim , wymaga po zakończeniu ciecia schłodzenia przez ok. 30s.
Prąd 12A nie rozgrzeje mocno przewodu ale 20A sprawi już że będzie ciepły , nie gorący ale ciepły.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


tako230
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 102
Rejestracja: 28 lip 2007, 12:50
Lokalizacja: Hagen

#6

Post napisał: tako230 » 12 gru 2010, 16:50

Czy palnik do markowania mozna podlaczyc do starszych zrodel plazmy?

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#7

Post napisał: cnccad » 12 gru 2010, 17:43

tak , można , pod warunkiem spełnienia wszystkich warunków o których pisałem wyżej plus to ze zapalanie palnika będzie zgodne z jego charakterystyką i wymogami.
Więc teoretycznie się nie da ale po modernizacji źródła jak najbardziej.
prościej zrobić samemu chyba źródło od zera i wówczas markować.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


pandabera
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 191
Rejestracja: 03 cze 2007, 18:56
Lokalizacja: z Polski

#8

Post napisał: pandabera » 12 gru 2010, 18:11

Niestety jeśli chcesz markować cutterem to musisz mieć oprócz palnika również osobny agregat do markowania (nie pamiętam jego nazwy).
cnccad z ht pm1650 jest taki problem, że jego zakres pradowy zaczyna się od +/-30A a kończy +/- 100A więc ciężko jest uzyskać te 12A. Na mniejszych agregatach PM powinno się udać, gorzej z PM1650.
nic na siłe

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#9

Post napisał: cnccad » 12 gru 2010, 18:33

mam PM1650 ... i da sie ustawić nawet 5A ale bez ingerencji do środka to tak jak piszesz ... 30A i nic mniej.
źródło do markowania HP to ArcWriter z palnikiem.
naprawiałem nie dawno go i jest to proste transformatorowe źródełko do markowania powietrzem.
Dużo elektroniki w środku do precyzyjnego sterowania prostownikiem a i dużo miejsca w środku.
Często się uszkadza reduktor powietrza po przez rozszczelnienie membrany. Ale to chyba taka wada w nich.
Dwa urządzenia i dwie te same awarie w tym samym czasie.
Start plazmy zwarciowy , wyjście sygnału napięcia łuku 0...10V separowane transformatorkiem.
Znakuje tak sobie. Nic ciekawego. Jest to chyba jedyne osobne urządzenie HP do znakowania plazmowego.

jak dobrze pamietam to znakuje powietrzem , argonem i mieszanką argon-wodór
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

berdysz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 188
Rejestracja: 01 sie 2008, 09:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Porady dot. wycinania otworów oraz funkcja marker

#10

Post napisał: berdysz » 14 gru 2010, 20:03

RomanB pisze:Witam,
mam takie pytanko, jak dobieracie parametry do wycinania otworów?
Jakie długości dojazdów/prędkości.
Sporo zależy od amperażu i grubości blachy. Zasadniczo zjeżdżam z prędkością do 60% lub nawet 50%. Najazd zawsze daję po łuku i zawsze po półokręgu od środka otworu- ot tak mam ;)
pandabera pisze:...masz pozatym za dużą jeszcze prędkość spróbuj ją zmniejszyć o połowę.Co do wpaleń nie musi być 1x # blachy, mogą być mniejsze nie tyczy się to cieniutkich blaszek 0,5....3mm wpalenia muszą być dłuższe.
W pełni się zgadzam z kolegą ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”