pomoc w budowie wypalarki plazmowej

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 36
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#21

Post napisał: 251mz » 09 sty 2013, 22:46

jo pisze: wrykrysa
a czy Ty wiesz ile to kosztuje w ogóle? bo mniemam ,że nie...




numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#22

Post napisał: numerek » 09 sty 2013, 22:49

ile ?

wrykrys to najtańszy program tego typu z nestingiem
co prawda nesting pozostawia wiele do życzenia ale jest


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 36
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#23

Post napisał: 251mz » 09 sty 2013, 22:51

orientowałem się z rok temu...
jakieś 12tyś na polskie...
i robią problemy jeśli chcesz kupić sam program bez maszyny...


Autor tematu
jo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 115
Posty: 170
Rejestracja: 25 gru 2012, 22:48
Lokalizacja: olkusz
Kontakt:

#24

Post napisał: jo » 10 sty 2013, 08:14

251mz pisze:
jo pisze: wrykrysa
a czy Ty wiesz ile to kosztuje w ogóle? bo mniemam ,że nie...
wiem ,

ale pytania dotyczyły mocy obliczeniowej

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#25

Post napisał: jarenio » 10 sty 2013, 13:41

no to poleasingowy dell z P4, najwyżej dokup ramu i będzie hulać. Gratis z kompem możesz upolować XP Pro nawet, wystarczy się rozejrzeć ;)
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
jo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 115
Posty: 170
Rejestracja: 25 gru 2012, 22:48
Lokalizacja: olkusz
Kontakt:

#26

Post napisał: jo » 10 sty 2013, 18:45

jak mówiłeś cel 2,8 512, 40gb, z winXPpro 145 zł + wysyłka :smile: zobaczymy co przyjdzie

więc sprawę kompa mamy na razie z głowy ,

teraz tak
maszyna będzie robiona na wzór tej z chińskiego straganu , długa brama , napęd na paskach, dwustronnie, prowadnice liniowe , stół wodny, arkusz 2x1, thc,
silniki z przełozeniem 3;1 na moc,
tylko jakie ?
jaka moc silników ?
, czy wszystkie takie same , czy różnej mocy ?
, myślałem o 3 do 4,5 Nm , :roll: ,?
czy dawać mniejszy silnik na z?
jakie napięcie , myślałem minimum 48v


przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 24
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#27

Post napisał: przemyslaw2ar » 10 sty 2013, 21:07

He he . Moja plazma nie jest najlepszym przykładem ale złożyłem ją do kupy za 6k (nie licząc stołu do blachy) Zasuwa aż miło a margines błędu +/- 1,mm (ale zakładałem taki margines tym bardziej że piszę g-kod ręcznie albowiem nie ogarniam programów CAD CAM) wycinam tylko el. do dalszej obróbki czyli spawania :) i ta tolerancja mi wystarcza
Co prawda będę budował kolejną maszynę już dokładniejszą albowiem zmieniły się priorytety ale myślę że w 10k się zamknę

Nie ma sensu pakować kupę kasy na pierwszą maszynę albowiem i tak będziesz niezadowolony a do wycinania tych kwiatków to prosty układ ci w zupełności wystarczy. Gdy już nabierzesz doświadczenia i będziesz wiedział czego potrzebujesz i jak się z tym obchodzić to możesz zrobić wówczas następną a tą odsprzedasz.

Sterowanie można zrobić za 2k jak i za 20k wszystko zależy od zastosowania maszyny i oczekiwań.

Ja np mam na osiach X i Y silniki 3Nm 3,5A (jeżeli pamięć mnie nie myli) a na Z 1,9Nm i dziś wiem że są wystarczające bez przełożenia a Z mogła by być nawet o połowę słabsza

Największą wadą mojej maszyny jest układ jezdny który trzeba non stop oczyszczać, brak THC (który leży na półce i zbiera kurz) oraz palnik ( mam LG-40 czyli ręczne badziewie)

Niestety natłok prac w warsztacie nie pozwala mi na wprowadzenie niezbędnych zmian.

Podsumowując buduj pierwszą maszynę tanią, nauczysz się obsługi itd to zrobisz lepszą .

PS Kupiłem do swojej maszyny wałki z podporą 20mm i gdy je odpakowałem to śmiech na sali :grin: były jak skręcony banan to jakaś kpina byle kątownik z regulacją będzie prościej zmontować więc odradzam lepiej już odżałować i kupić HIWIN

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 28
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#28

Post napisał: Alvar4 » 11 sty 2013, 00:33

Ja dzisiaj kupiłem profile na ramę plazmy i też się niebawem zacznie budowa. Wstępny projekt jest, teraz duperelki typu wymyślenie tanich prowadnic i wózków do nich. Mam trochę wolnego czasu a nie mam gotówki więc będziemy kombinować. Ubzdurałem sobie prowadnice ze stali nierdzewnej, znaczy się profil zamknięty około 40x40mm i wózki na łożyskach kulkowych. Po tym jak czytam o krzywych wałkach podpartych coraz bardziej się przekonuję do mojego pomysłu. Jeszcze myślę nad napędem, paski czy łańcuchy. Jak zwykle zdecyduje budżet. Silniczki mam jakieś 1.9 Nm, powinny styknąć (jak nie stykną to się kupi mocniejsze). Sterowanie Zerlp mam i użytkuję na małej frezarce. Przecinarka Plazmowa Berker 50 stoi w warsztacie więc też z górki.

Na Z-kę możesz dać silniczek 0.9 Nm czyli taki ze zwykłej kserokopiarki, będzie dźwigał tylko palnik więc spokojnie pociągnie i słabszy od niego. Na Z-kę śruba trapezowa i nakrętka. Jak chcesz budżetowo to weź ze dwa lewarki od malucha lub poloneza i wyjmij z nich nakrętki i śrubę. Nakrętki w tych lewarkach są z brązu.

edit.
Znalazłem Ciekawa opinię Kolegi Jacek-1210, zapewne zaciemni jeszcze mroczny temat doboru silników :razz: :

Jak dobrać silniki ? :smile: Rok temu zacząłem budować plazmę ( https://www.cnc.info.pl/to...011-vt27219.htm ) z zamiarem zamontowania krokówek 1.9Nm, ale z czasem z plazmy zaczęła robić sie frezarka i rosły obawy już nie o 1.9Nm ale czy 3Nm nie beda za małe. Póki co jeszcze wszystkiego nie skończyłem, ale 3Nm jest tylko na X i uważam że niepotrzebnie - na pozostałych mam 1.9Nm. Brama o wadze ok. 80kg napędzana 2x1.9Nm (połączone szeregowo) i śmiga przejazdy powyżej 6m/min. Sterowniki na 70V i śruby kulowe. Do plazmy spokojnie zmieścisz się z brama w wadze 30-40kg do tego paski lub zębatki - gdybym dziś miał robić plazmę to nie wkładałbym więcej niż 1.9Nm. Im wiekszy krokowiec tym większy moment postojowy ale też i mniejsza prędkość maksymalna. Nawet jeśli będziesz w stanie zatrzymać bramę, to jakie to ma znaczenie przy plaźmie ? To nawet lepiej, bo przy jakiejś awarii i możliwym koszeniu bramy jest mniejsze prawdopodobieństwo trwałego zwichrowania bramy. A duże krokówki to do tokarek i lubiących stal frezarek

edit2.
Co do doboru przekładni aby uzyskać odpowiednie prędkości przejazdów pomocny może być post kolegi Chłop83:

prędkośc obrotowa, zależna jest od prędkości narastania napięcia.... a co za tym dzie im wyższe tym szybciej narasta co daje możliwości .... teoretycznie, pomijając tarcie itp 12Nm trzymania możesz uzyskać na kilka sposobów silnik 12Nm i przekładnia 1:1, silnik 6Nm i przekłądnia 1:2 lub nawet silnik 1Nm z przekładnią 1:12.... ale.... zakładając że każdy z nich kręci się max 800 obr/min .... prędkości będą różne... czyli odpowiednio 800 obr/min, 400... ok 66..... co przekłada się na prędkość ruchu... do tego możesz zastosować śruby lub pasy... śruby o różnym skoku i dla skoky 4mm będziesz miał prędkość 3200 mm/min... 1600mm.min lub tylko 264.... zachowując tą samą siłę pociągową.... tak samo dla pasa.... możesz zastosować koło bespośrednio na silniku średnicy 100mm lub tylko 20mm uzyskując odpowiednio 251200 mm/min lub tylko 50240mm/min

Tak pracuje plazma z szybkością 10m/min:
[youtube][/youtube]

Myślę, że w plaźmie więcej jak te 10 m/min nie jest potrzebne. Przekładnia 1:3 będzie jak najbardziej na miejscu przy zębatce około 25 milimetrów średnicy.
Obrazek

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#29

Post napisał: jarenio » 11 sty 2013, 07:23

10m/min to wartość, której pewnie nawet nie użyjesz, ale jak dla mnie to takie optimum do którego warto dążyć. Przy takiej prędkości pali się naprawde cienkie blachy, no i brama musi być cholernie lekka, bo przy ostrzejszych łukach i dużym przyśpieszeniu na krawędziach dostaniesz "sinusoide"
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
jo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 115
Posty: 170
Rejestracja: 25 gru 2012, 22:48
Lokalizacja: olkusz
Kontakt:

#30

Post napisał: jo » 11 sty 2013, 08:22

ja założyłem prędkość dojazdu do 12m/min, palenia do 8m/min
co do prowadnic to też kombinowałem ale stanęło na liniówkach hiwin

na allegro teraz ktoś wystawia stół na łożyskach ale jakoś do mnie nie trafia to rozwiązanie

co do tanich pasków,
to pasek rozrządu do alfy i fiata 1,9 jtd 8V , ma 1592mm i kosztuje 72 zł
koła u mechanika, 20szt za flaszę
najdłuższe jakie znalazłem to Audi s6 4,2 dł 2392mm, ale pewnie będzie drogi
więc na dłuższą oś pójdzie pasek z metra , lub zębatka,

mam jeszcze sprawę sterów ,
jak dam stery 8060/M860 i napięcie np 72v to czy mogę wtedy pomieszać mocą silników, np dać 6,9Nm 4,5Nm i 0,5Nm, czy ten najsłabszy będzie cierpiał na tym napięciu?

a co powiecie na stery 3w1 ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”