od czego zalezy kąt nachylenia krawędzi przy cięciu plazmą?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

od czego zalezy kąt nachylenia krawędzi przy cięciu plazmą?

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 09 lis 2008, 23:00

Jak w temacie - tylko nie piszcie, że jest to kwestia chińskich agregatów tnących.

Ostatnio widziałem maszynę zrobioną przez jednego z moich klientów, który zrobił maszynę sam. Krawędź jest prawie wcale nie pochylona.

Na drugiej szali maszyna produkcji włoskiej (z super sterowaniem), w której kąt pochylenia krawędzi po cięciu jest straszny (ok. 10 stopni).

Jakie macie doświadczenia w tej kwestii?


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#2

Post napisał: pop9 » 09 lis 2008, 23:27

Kąt nie zależy o od zastosowanego sterowania tylko agregatu!! Powstaje na skutek stożkowego kształtu plazmy, w zależnści od producenta stożek jest mniejszy lub większy

Awatar użytkownika

Rayford
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 846
Rejestracja: 03 paź 2006, 20:45
Lokalizacja: Gołdap

#3

Post napisał: Rayford » 10 lis 2008, 06:48

Przyglądam sie swojej plazmie i też zastanawiam się nad tym problemem, ale z tego co zaobserwowałem to zależy wszystko od dyszy która kształtuje strumień powietrza jak trochę się wypali to te powietrze bryzga jakoś nie kształtnie i czasami właśnie dmucha jakby nie prostopadle do materiału. Na pewno tu dużą role też odgrywa ciśnienie powietrza nie może być też za duże. Wyczytałem gdzieś w necie w jakieś instrukcji aby zmniejszyć nierówności i poprawic jakość cięcia trzeba plazmę ustawić na maksymalne możliwości cięcia dla odpowiedniej grubości blachy, chodzi tu przede wszystkim o posuw aby cięcie odbywało się z jak najszybsza prędkością ale taką która gwarantuje przepalenie materiału na wylot.
Ostatnio zmieniony 16 lis 2008, 07:32 przez Rayford, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#4

Post napisał: gmaro » 10 lis 2008, 07:14

Po częsci wynika z tego jak wygląda łuk podczas palenia i sama wysokość palnika nad materiałem . Sam łuk jest jak by w kształcie trapezu. Ogólnie większość tych problemów występuję we wszystkich plazmach na rynku jakie się sprzedaję i najczęściej sprzedajacy nie mowią o tym pochyleniu podczas cięcia a gdy problem się pojawia to mówia że się miesci w normie.A samo pochylenie jest już naprawde małe gdy agregat już jest z wysokiej pólki.Ach i plazma nie dorówna nigdy laserowi moim zdaniem.
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Remen
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 97
Rejestracja: 26 kwie 2007, 17:25
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: Remen » 10 lis 2008, 09:25

... ceną i żużyciem prądu napewno :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: Piotr Rakowski » 10 lis 2008, 09:31

Dziękuję wszystkim za uwagi. Jak podejrzewałem kształt dyszy, czyli ukierunkowanie strumienia powietrza może być główną przyczyną. Bo nie dodałem, że cały "rzaz" był pochylony, jakby palnik był ustawiony pod kątem (a nie był).

Co do laserów do stali - wszystko fajnie, ale nawet chińskie urządzenia laserowe są oferowane w takich cenach, że tu w Polsce trzeba je sprzedawać po min. 250.000 zł - co jak by nie brać przekłada się na cenę jednostkową wyrobu.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Rayford
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 846
Rejestracja: 03 paź 2006, 20:45
Lokalizacja: Gołdap

#7

Post napisał: Rayford » 10 lis 2008, 10:45

Piotr Rakowski pisze:Bo nie dodałem, że cały "rzaz" był pochylony, jakby palnik był ustawiony pod kątem (a nie był).
Zamocowanie palnika w maszynie powinno mieć jakieś pokrętła korygujące ustawienie strumienia powietrza pod katem, bo przy jednej dyszy będzie dobrze a jak zmieni się dyszę na inną może dmuchać trochę inaczej i trzeba jakieś poprawki nanieść.


andula
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 153
Rejestracja: 23 cze 2004, 22:41
Lokalizacja: Chruszczobród
Kontakt:

#8

Post napisał: andula » 10 lis 2008, 11:22

oczywiście istotny jest też kierunek palenia zazwyczaj zgodny z ruchem wskazówek zegara przy obrysie , przy paleniu otworów kierunek palenia musi być przeciwny.

Umnie na HYPERTHERM HPmax260 potrafię palić #20 ze skosem niewiększym niż 0.05mm na stronę, czyli praktycznie bez skosu.Z niewiele większym przecina grubość 30mm.
aha bardzo istotne jest ustawienie właściwej wysokości cięcia, i prędkości.tolerancja od sugerowanych wartości niewięcej niż 10-15%

Awatar użytkownika

robal43
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 811
Rejestracja: 05 cze 2007, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#9

Post napisał: robal43 » 12 lis 2008, 07:24

haa a ja wam powiem cos dziwnego
np w moim przypadku jak tne blache np 6 mm czarną w okresie jesienno zimowym
(spatki temperatury) to jakos lepiej tnie niz jak jest 30 stopni
moze to chłodniejsze powietrze ?? (chłodzi dysze) ??
niewiem ale tak jest bo i dłuzej mi taka elektroda wytrzymuje.....
Plotery plazmowe..
---CR Electronic
---Tormec (burny2.5)
---Stigal Dynamic
--- ajan plazma
Programy CAD/CAM :
-Lantek Expert
-Plazma 2 Vers. 2.40
-Wrykrys

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#10

Post napisał: cnccad » 15 lis 2008, 09:37

źródło , źródłem ale skos to tylko konstrukcja palnika a dokladniej jego dyszy.
to sa rozwiazania tech. producentów .
Skos zawsze będzie przy tych rozwiązaniach technologicznych.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”