Obrotnik, obrotnica do rur

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
bart_ws
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 56
Rejestracja: 09 lut 2007, 20:15
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Obrotnik, obrotnica do rur

#1

Post napisał: bart_ws » 06 sty 2013, 14:27

Witam,
przymierzam się do budowy obrotnicy do cięcia kształtowego w rurach za pomocą plazmy, jednak nigdzie nie mogę znaleźć żadnych pomocnych materiałów, więc liczę na Wasze doświadczenie i pomoc. Ma to być przystawka do plotera plazmowego, średnica rur od fi60 do fi280 (lub minimalnie większy, bądź mniejszy zakres). Grubość ciętych rur 1-5mm, długość do 2000mm

1. Jak rozwiązać budowę osi napędowej? Czy to jest dobre rozwiązanie?
Obrazek
2. Czy napęd wymaga jakiegoś specjalnego sterownika? Rozumiem, że w zależności od średnicy inaczej będzie liczyła się droga do przebycia na obrót jak to rozwiązać?
3. Jaki silnik krokowy zastosować, jaką przekładnię? Dłuższe rury będą podparte.

Może ktoś już robił obrotnicę i ma jakieś doświadczenie w tym temacie? Materiały, zdjęcia i filmy mile widziane :)



Tagi:


chlop83
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 267
Rejestracja: 19 sty 2008, 07:54
Lokalizacja: Łódź

#2

Post napisał: chlop83 » 06 sty 2013, 15:07

kompletuję materiały na coś podobnego ze zdjęcia... mam przekładnię i-60 dokładnie taką jak na zdjęciu, chcę napędać pasem, zębatym, uchwyt tokarski 300mm.

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#3

Post napisał: jarenio » 06 sty 2013, 15:45

bart_ws, jeżeli chcesz obcinać końce to jak najbardziej jest to zły pomysł, ale do wycięć wewnątrz się sprawdzi.
polecam na początek pogrzebać na youtub-ie, można kilka ciekawych pomysłów tam zobaczyć

co od sterowani, to po prosu podpinasz oś obroową zamiast X lub Y,reszta to kwestia gkodu
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
bart_ws
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 56
Rejestracja: 09 lut 2007, 20:15
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#4

Post napisał: bart_ws » 06 sty 2013, 17:04

Obrotnica potrzebna jest do wypalania otworów w rurach oraz do obcinania końcówek w krótkich elementach - do 150mm długości. Oczywiście podpórki będą krzyżowe z łożyskami kulkowymi, a nie konik tak jak jest tutaj w przykładzie. Czy sama konstrukcja napędu jest ok?

Awatar użytkownika

kolanoreki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 464
Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

#5

Post napisał: kolanoreki » 06 sty 2013, 17:38

bart_ws pisze:Obrotnica potrzebna jest do wypalania otworów w rurach oraz do obcinania końcówek w krótkich elementach - do 150mm długości.
Jeśli kolega zastosuje podpórki z rolkami, aby podtrzymywały rurę, to pomysł się sprawdzi. Będzie można obcinać rury poprzecznie :grin: .
Ja wkrótce równiez się zabieram do obrotnicy, ale z możliwością mocowania różnych profili (okrągłych jak i kwadratowych oraz prostokątnych). Profil będzie przesuwany po długości za pomocą układu pozycjonującego. Cos w podobie jak niżej:

[youtube][/youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 06 sty 2013, 18:04

te cięcia są na laserach a wykonują je roboty.
do obejrzenia w hanowerze.
Nie używają ich obecnie , gdyż są to bardzo wysokie koszta.
Ale przy plazmie ... to może być ciekawie a wręcz nawet wskazane.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


ali
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 146
Rejestracja: 28 wrz 2005, 14:30
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: ali » 06 sty 2013, 22:20

Kiedyś przymierzałem się do takiego urządzenia, jednak wymiękłem na CAMie nie znalazłem nic co by pozwalało wygenerować kod dla rury kwadratowej lub prostokątnej. Oczywiście to można też obejść generując kod dla 4 płaszczyzn i oś obrotowa obracać o 90° i zmieniać kod, ale ja bardziej potrzebowałem ciąć rury tak żeby pasowały do węzłów z kwadratowymi i okrągłymi niż wycinać otwory na ściankach.

Uproszczenie, że zamiast osi obrotowej podpinasz os X albo Y i działa będzie wymagało zmiany ustawień osi obrotowej - chodzi o wartość mm/krok będą inne zależnie od średnicy, zmiana rysunku nic nie da (nawet jak zastosuje się odpowiednie skalowanie) bo prędkości się nie będą zgadzać.

Co do realizacji mechanicznej, to jak koledzy wspomnieli, jest cała masa rozwiązań na YT i można podpatrzeć właśnie od podpórek z łożyskami po ślizgi z tworzywa.
pozdrawiam
Jakub Jędrzejczak

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#8

Post napisał: jarenio » 07 sty 2013, 09:05

właśnie sobie uświadomiłem, że przy szybkiej osi Z i dobrze skonfigurowanym THC to i palenie profili nie będzie niczym skomplikowanym :)
Pozdrawiam; Jarek


chlop83
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 267
Rejestracja: 19 sty 2008, 07:54
Lokalizacja: Łódź

#9

Post napisał: chlop83 » 07 sty 2013, 18:55

też tak myślę... choć bez "elektycznego" mocowania samego palnika chyba bym nie zaryzykował..


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#10

Post napisał: kamar » 07 sty 2013, 21:34

Pewnie by sie dało ale ten bolec prowadzący bardziej mi się podoba. Z tematu niżej. Masz stalą wysokość palnika nad matriałem bez kombinacji.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”