Którą wypalarke wybrać?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
Rafal1922
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 28 lip 2009, 17:38
Lokalizacja: Poznań

Którą wypalarke wybrać?

#1

Post napisał: Rafal1922 » 28 lip 2009, 17:47

Witam!

Od kilku tygodni zbieram oferty na zakup nowej wypalarki dla firmy.
Nadszedł czas aby odpowiedziec przełozonemu na pytanie:
"No to która jest najlepsza?"
Rozważam na dzień dzisiejszy firmy (i modele):
- Messer - MultiTherm
- Koike - Maxigraph
- Zinser - 2425
- Esab - SUPRAREX SXE
- Air Liquide - Oxytome HPC

Maszyna generalnie ma posiadać źródło plazmy HPR 260 lub podobne , oraz byc wyposażona w 2 palniki gazowe.
Wymiar roboczy stołu 3000x12000[mm]
Gatunki blach jakie tniemy to S355 i S235
Najwiecej jest blach z przedziału 8-28mm (około 90%), reszta nie przekracza raczej 50mm

Szanowni uzytkownicy, będac na moim miejscu jaką maszyne byście wybrali?
(niekoniecznie z tych wymienionych przeze mnie ale w podobnym pułapie cenowym i jakościowym)

Jakie posiadają minusy o których nie ma mozliwości dowiedziec sie od handlowców?

Z góry dziekuje za pomoc

Rafał.



Tagi:


SpecCNC
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 26 cze 2009, 19:11
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: SpecCNC » 28 lip 2009, 19:58

Dlaczego tylko te marki cię interesują ? Czy masz tak dużo kasy ?

Mój szef też kiedyś zastanawiał się czy ESAB czy messer, ale ogromna cena i złe opinie o kosztach serwisu spowodowały, że w końcu kupił maszynę polską.

Z tych co wymieniłeś to wybrałbym messera, ale ciekawy jestem jak wygląda strona obsługi serwisowej. Ja mam ten komfort, że jak czegoś nie wiem to dzwonię do polskiego serwisu i zaraz wiem - ciekawy jestem czy byłoby tak pięknie z niemcami (niestety znam tylko j. polski).

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#3

Post napisał: bartuss1 » 28 lip 2009, 21:56

wpadnij do mnie to ci wykonam maszynke i przy okazji wyjdziesz na tym taniej :D
handlowcy to handlowcy, a tak wpadasz, mowisz chce to to i to
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 28 lip 2009, 22:56

hm ...

to trochę dziwny wybór. Ja doradzać nie będę gdyż serwisuję Air Liquide Welding
ale maszyny takie jak prezentujesz całkowicie nie pasują do OXYTOME HPC.
System HPC to zupełna nowość na rynku i żadna z tych firm tego nie stosuje u siebie gdyż nie udało im się skonstruować pewnego systemu.
Air Liquide to zrobił i niestety ... za bazował na bardzo wysokiej jakości częściach by ten system mógł pracować stabilnie i tak jest.
Ale w skrócie opiszę to co wiem :
1. Messer – MultiTherm - rama bardzo źle wyważona , maszyna z małymi przyśpieszeniami , dużo miejscami szpachli w częściach nośnych ze względu na odlew korpusu ( były jakieś podobno poprawki tych elementów ) falowniki AMD , przekładnia zębata prosta silniki AC , hamowanie na falownikach z wykorzystaniem rezystorów wewnętrznych gdzie awaryjność jest naprawdę mała ale to dlatego że połowę hamowania załatwia ciężka konstrukcja maszyny. Bardzo szybko zużywające się koła i łożyska , serwis beznadziejny , nawet ten niemiecki. Brak systemu intuicyjnego sterowania a z plazma HPR260 … to maszyna nie pokaże tego co potrafi zrobić to źródełko i palnik. Sterownik CNC wykonany na PC i pracujący jak standardowy PC. Matryca dotykowa bardzo słabej jakości. Matryca wzięta z urządzeń domowych. Nie zdaje całkowicie egzaminu w przypadku zastosowania głowicy do cięcia woda. Po miesiącu konieczna wymiana. W trakcie gwarancji nie ma problemu a co po ?? To jest raczej niska półka maszyny. Palniki gazowe do zakresu 250mm a jakość cięcia dobra lub i bardzo dobra. Żywotność dysz bardzo niska. Obsługa i konserwacja dysz beznadziejna. Brak odpowiednich środków chemicznych do ich konserwacji.
2. Koike – Maxigraph – rama na profilach nie wyżarzanych. Duża giętkość a po ok. 5 latach lubi rama „pracować” . Często maszyny te były robione na sterownikach BURNY , FANUC i firmowych Koike.
Palnik plazmowy … jeżeli to koike , to problem z częściami do niego na terenie Polski nawet u przedstawicieli w brew temu co mwią. Sprawdziłem osobiście. Wszystkie części do niego opatentowane i tylko można dostać oryginalne części bo większość zamienników jest nie dostepna na rynku w europie. Oczywiście zależy to od palnika. Jeżeli Gazówki …palniki gazowe to Haris i je polecam. Maszyna ma również brak sterowania intuicyjnego. Jak byś miał wybierać te maszynę to proponuję sterownik CNC FANUC lub BURNY 10LCD. Wysoka bezawaryjność. Napędy …. Żadna rewelacja. Typowe do spokojnej pracy. Bardzo wrażliwe na przeciążenia i silniki nie wytrzymują pracy z źródłami HPR 260. Cos w stylu messera ale za to przekładnie ciche. Brak chemi do konserwacji palników. Polecają coś , co tak naprawdę przyśpiesza zużycie tych materiałów. Maszyna w obsłudze prosta a w konserwacji problematyczna. Typowy Japończyk.
3. Maszyna jak na tę markę starannie wykonana ale tak jak messer , źle wyważona. Problem z osia poprzeczną … z mechanika. Bardzo szybko zużywające się zębatki z modułem 1 ,niskie …wyjątkowo niskie przyśpieszenia. Sterownik własnego projektu ale nie intuicyjny. Serwis … na terenie śląska zajmuje się nim ta sama firma co Messerem i niestety … nie opiszę co robią z klientami bo nie mogę ale trzeba tego zakosztować by mieć swoja opinie o nich. Plazma z HPR260 , nie nadaje się do tego bo więcej warty jest HPR niż ta maszyna. To już tylko jest marka … nie to co było kiedyś. Ja oceniam ich nisko. Ale to jest moja opinia. Maszyna ma brzydką stylistykę wykonania …co oczywiście nie jest to problemem. Suporty palników bardzo się kołyszą przy jeździe przejazdowej w z dłuż torowiska. Taka konstrukcja ramy … nie do zmienienia. Bardzo niska ergonomia pracy. Brak dostępnych części serwisowych na rynku i w serwisie. Czas oczekiwania … różny ale nie krótszy jak 48 godzin co jest nie najgorszy. Ale tylko w przypadku jak są części na magazynie.
4. Esab - SUPRAREX SXE … przecież to jest staruszek !! A dokładniej biorąc rama. Jest wyważona dobrze , wyżarzana z bardzo słabej jakości napędami i beznadziejnym układem sterowania CNC. Serwis … hm … nie wypowiadam się , ale bardzo duża rotacja serwisantów w firmie. Automatyka …. Dobrej jakości ale też bez sterowania intuicyjnego a palniki gazowe takie jak w messer lub haris. Maszyna nie objęta systemem innowacyjnym więc jeżeli to ma być ujęte pod system innowacyjny to na 100% zakłada ESAB produkty z najwyższej półki nie do końca pewnie działające na tej ramie. HPR … droższe źródło niż maszyna. To jest przestarzała konstrukcja i tu bym się trzymał daleka od tej ramy. Często naprawiam te maszyny po gwarancyjnie i klienci je ogólnie chwalą jeżeli chodzi o prostotę obsługi. Młody rocznik operatorów co palił na innych maszynach narzeka na funkcjonalność CNC oraz problemy z częściami zamiennymi… bardzo duże problemy. Ja czasami części sprowadzam z zagranicy od znajomych serwisantów bo ESAB Polska ma z tym problem. Półka klasy MESSER …ale ten model akurat.
5. Air Liquide - Oxytome HPC – no cóż … serwisuję je więc oceniać nie mogę chodź mi tego nikt nie zabrania ale moja może być potraktowana stronniczo.
Opisze tylko w skrócie kilka ważnych szczegółów co do tej maszyny. System HPC … to jest intuicyjny system sterowania gdzie maszyna samodzielnie wszystkie dobiera parametry do procesu i do konstrukcji ramy oraz napędów. SAF … obecny Air Liqiude jako jeden z nielicznych zastosował Serwo napędy Sanyo Denki i ujednolicił we wszystkich maszynach typ przekładni oraz silników co spowodowało łatwy dostęp do tych że części. Po prostu odeszli od stosowania dziwactw w maszynach. Wysokie przyśpieszenia. Matryca LCD , dotykowa z szybkim HELP-em , gdzie jak się pojawi jakiś problem to HELP maszyny automatycznie ustawia się do tego problemu i nie trzeba wertować kartek w DTR. PLAZMA – zależy do jakich grubości. Jeżeli coś klasy HPR 260 to maszyna posiada źródło prądu transformatorowe o bardzo wysokiej stabilności parametrów. Końcówka mocy w Tm źródle to blok , gdzie wymianę można zrobić bardzo szybko samemu jak się ma pojęcie o elektryczności. Tych źródeł w Polsce jest ok. 30szt i naprawy to rzadkość. Są oczywiście awarie ale tylko tam gdzie maszyny pracują z dwoma źródłami w układzie równoległym by osiągnąć 600A a występują spadki napięć co jest naturalne w takich przypadkach. Palnik … no cóż … wykonałem kilka zmian w konstrukcji ale obecnie fabryka poprawiła je po swojemu by zwiększyć zakres cięcia. W mojej galerii jest taki palnik i taka maszyna. Gazówka … stara konstrukcja ale unowocześniona. Można samemu palnik rozłożyć na części i go samemu reperować w przeciwieństwie do maszyn powyżej. Jakość cięcia … hm skłamał bym jak bym napisał kiepska lub taka sobie. CNC na PC typowo przemysłowym. Komunikacja po miedzy urządzeniami po CAN-BUS z własnym systemem diagnostyki.
HPR260 jest możliwy do zainstalowania , ale to bardzo duży wydatek finansowy. Maszyna w całości wykonana przez jednego producenta to znaczy że źródła prądu , chłodnice itp. są to urządzenia nie dobierane od innych producentów ale pochodzą od jednego. Nawet palniki plazmowe są też jego konstrukcji. Jest oczywiście też w sprzedaży Koike z którym wiąże się patent ale cenny na dysze i elektrody wywalczył SAF indywidualne dla siebie. Drogą rzeczą jest dyfuzor ale jego awaryjność się zmniejszyła po wprowadzeniu nowego typu. Wymiana dyfuzora nawet i po roku czasu.
Plazma …. Posiada marker , to znaczy w palnik plazmowy jest również wykorzystywany jako marker i to w standardzie gdzie za to się nie dopłaca. Program maszyny ma podwójna parametryzację co zmniejsza zużycie dysz.
Minus maszyny , rama nie nadająca się do stosowania wiertarki mało sztywna jak na wiertarkę CNC , pierwsze wrażenie operatora z doświadczeniem z innych maszyn … brak reduktorów gazowych w przeciwieństwie do innych maszyn , szuflada na dokumenty , zbyt płytka gdzie maszyny powyższe w ogóle jej nie mają i jak inni twierdzą , za dużo elektroniki gdzie każda z powyższych maszyn jest naszpikowana elektroniką bo to taki urok maszyny. Serwis … ja i dwóch innych serwisantów Polsce. Ja chyba najdłużej pracuję w tej firmie ale ekipa ludzi się nie wymienia okresowo.
Praca w sieci Ethernet , RS232 , RS422 , RS485 lub USB.
Stylistyka … ładna. Ale polecam szczególnie ergonomie pracy.
Obsługuje wszystkie kody do maszyn CNC i można ją nauczyć własnych kodów na bazie kodu wzorcowego.
OK. … nie rozpisuje się o niej.
Ciekawie ma wykonane torowisko. Dużo pracy przy montażu ale jak ulegnie uszkodzeniu przez np. uderzenie to nie wymaga wymiany całości a tylko uszkodzonych elementów.

To tyle co mogę opisać …. Tak w skrócie :wink:

całkowicie prywatnie i po za tematem .... te firmy o których piszesz to pełen profesjonalizm a nie domatorstwo. Polskich produktów nie ma na te półki , chyba że messer ale cała reszta to wysoka półka.
ESAB i Air Liquide …. To są liderzy w automatyzacji cięcia i spawania. Reszta , jeden lub i da stopnie niżej.
Na co dzień zajmuję się automatyzacją i prywatnie tez prowadzę serwis tych maszyn ale prócz Air Liquide …
Lecz kupiłem mała maszynę SAF-a i jestem z niej zadowolony. Jest to OPTITOME 15 …. Ale nie będe o niej pisać bo już to się zaczęło robić reklama. hm ...


Wybór nalezy do Ciebie lub szefa. Jeżeli pojawia sie pytania handlowe to ja na nie nie odpowiem Ci lecz handlowcy. Jak chcesz szczerych informacji o wszystkich maszynach to odpowiem na PW pod warunkiem że będę znał odpowiedź. Z krótko siedzę w tej branży.
Ostatnio zmieniony 03 sie 2009, 22:32 przez cnccad, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
Rafal1922
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 28 lip 2009, 17:38
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: Rafal1922 » 31 lip 2009, 16:44

Dziekuje za pomoc. "tak w skrócie" ;-) moge szczerze przyznać , że uświadomiłem sobie wiele rzeczy na które wczesniej nie zwracałem zbytniej uwagi.
Czy bedzie mi teraz łatwiej czy trudniej wybrac odpowiednia maszyne to inna kwestia,
narodziło sie duzo watpliwości. ..

Tak czy inaczej wielkie dzieki.

Rafał.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 31 lip 2009, 17:57

proszę .... po to jest to forum i ludzie na nie zaglądający.
Czasami nawet handlowcy sprzedający nie wiedzą o czym tak naprawdę rozmawiają.
Aby sprzedać , a cały bałagan następnie zesłać na serwisanta lub montażystę.
Ja wychodzę z założenia …. To nie maszyna ma rządzić mną a ja ją mam rządzić !! Więc musze wiedzieć co i jak , by mnie później zaskoczyła pozytywnie niż negatywnie.
Po za tym … ja na to patrzę z innego punktu niż kupujący.
Powodzenia przy zakupie !! :grin:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


marcin-c-n-c
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 05 sty 2011, 13:42
Lokalizacja: podlaskie

#7

Post napisał: marcin-c-n-c » 05 sty 2011, 13:49

Witam
Dzięki za wyczerpujące informacje.
Przeglądam te forum i ciężko trafić na obiektywną opinie. Mam wrażenie że wypowiadają się w większości sprzedawcy.
Planuję również zakup wycinarki plazmowej. Problem u mnie polega na tym że nie jest to produkcja seryjna a zakup maszyny to inwestycja aby wykorzystać jeszcze pomoc z UE.
Nie chce zatem za dużo inwestować.
Czy masz jakiekolwiek doświadczenia z polskimi markami? Planuję zakup plazmy STIGAL.
Po zapytaniu handlowca z tej firmy o minusy maszyny stwierdził ze takich nie ma . Dziwne.
Gdyby podał jakikolwiek przykład byłby dla mnie bardziej wiarygodny.
Ja potrzebuje maszyne do cięcia:
-stół roboczy 1500x3000
-blachy KO 1-10mm
-Blachy stal czarna 1-20mm.
Na maszynę chce poświecić około 200-250 tys zł netto.
pozdrawiam


mbiegun
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 14 wrz 2010, 19:35
Lokalizacja: Szczecin

#8

Post napisał: mbiegun » 05 sty 2011, 16:05

Witam,

Śmiało kolega za tą kwotę może kupić wypalarkę firmy Eckert Automatyka Spawalnicza Sp. z o.o..

Pozdrawiam,


marcin-c-n-c
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 05 sty 2011, 13:42
Lokalizacja: podlaskie

#9

Post napisał: marcin-c-n-c » 05 sty 2011, 16:26

Tak mogę.
Rozmawiałem z przedstawicielem z firmy Eckert.
W nastepnym tygodniu jedę do firmy która uzytkuje maszyny Eckert. Zobaczymy.
Dziś okazało się ze firma z którą współpracuję używa STIGAL. Po 1,5 roku użytkowniki bardzo chwali sobie tą maszynę.
Po oględzinach napisze o spostrzeżeniach...

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#10

Post napisał: cnccad » 05 sty 2011, 16:45

Tylko nie ECKERT ... każda tylko nie ECKERT.
Zero wsparcia technicznego , zero znajomości technologii przez serwisantów , nie umiejętność rozwiązywania problemów technicznych .... poczytaj najlepiej o nich tu ... na forum.
Ja po raz kolejny przeszłem z nimi mękę a z technikiem z Legnicy to wręcz boje.
Ale są tu użytkownicy tych maszyn , sam mam kilkanaście maszyn "pod serwisem" i klienci by chętnie je wymienili na coś innego aby sie pozbyć.
Serwisy zewnętrzne , w większości podobna sytuacja.
Przykład z przed tygodnia.
Klient wysyła do ECKERTA palnik do naprawy. Eckert klienta po dwóch tygodniach informuje że naprawa to 2000€ , gdzie jak dostałem ten palnik do ręki to naprawę wykonałem na „poczekaniu” a koszt to 150zł netto.
Brak serwisu do plazm kiellberg. Tak naprawdę nie ma serwisu tej firmy a serwis ECKERT-a po prostu nie ma pojęcia o tych urządzeniach. Klienci jak by się w czytać w posty sami muszą sobie radzić z diagnostyką i serwisem.
Maszyny są nie wyważone , a konstrukcja maszyn niektórych modeli prowadzi maszyny do samo zniszczeń , to znaczy uginają się maszyny pod ciężarem szlaki w stołach materiałowych.
A jest dużo wad do wymienienia w tych maszynach.

jak już to STIGAL ... jak nie ma innego wyboru.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”