AIR PLASMA 150w OZAS ESAB - opinie

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
karolcnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 27
Rejestracja: 27 wrz 2008, 13:23
Lokalizacja: Świętokrzyskie

AIR PLASMA 150w OZAS ESAB - opinie

#1

Post napisał: karolcnc » 11 cze 2009, 20:00

Witam serdecznie, szukam nowego agregatu którym będę mógł wypalać większe serie , obecnie posiadam Hypertherm pmx1000, tnę nim #8 i #10 i troszkę się grzeje, szczególnie palnik, przeglądając dostępne na rynku plazmy sensowny wydaje mi się ten agregat (chłodzony wodą, tnie do 40mm) mam prośbę o opinie jeżeli ktoś miał z nim do czynienia, jestem ciekawy jak sprawuje się uchwyt z chłodzeniem (abiplast 200w)
- czy chłodzenie obejmuje dyszę/końcówkę i mogę spokojnie ustawić rozkrój na duży arkusz i nie przejmować się że spłynie mi po drodze dysza ?
- jak daje sobie radę z przebiciami, zużycie dysz ?
Oczywiście jeżeli ktoś może polecic inne zrodlo w podobnych pieniążkach to bardzo chętnie poczytam, jeszcze nie zdecydowałem się, chyba cebora ma coś podobnego, dziękuje z góry za pomoc.
Pozdrawiam.



Tagi:


BartekT.
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 28
Rejestracja: 14 gru 2008, 15:53
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: BartekT. » 12 cze 2009, 11:11

W firmie uzywamy HPR 260. Niema problemu z temperaturą nawet podczas krojenia blach 35mm


Robert T.
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 12
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:25
Lokalizacja: Skąd

#3

Post napisał: Robert T. » 17 cze 2009, 11:24

witam,
Zajmuję się dystrybucją urządzeń marki Hypertherm i spróbuję troszkę podpowiedzieć z punktu widzenia finansów.

Osobiście poleciłbym powermaxa 200, będzie droższy od abiplasta 200w, ale zdecydowanie tańszy od hpr 260, hpr to zdecydowanie wyższa półka cenowa (i oczywiście jakościowa) a z tego co widzę, jeśli kolega karolcnc używa powermaxa 1000 to nakłady inwestycyjne zakłada zdecydowanie niższe.
Dla przykładu, ceny w EUR wg cennika (bez rabatów) modelu HPR260:
źródło - około 30.000
konsola gazowa - 8.700
zawory - 500
palnik - 1.700
przewody- 2.000
Mamy już jakieś 42.900 EUR, a to jeszcze nie jest komplet, wyliczać dalej?

Powermax 200 to jakieś 15.000 EUR (mniej więcej), więc różnica jest znaczna.
Przyznaję rację Bartkowi że lepiej jeździć Mercedesem niż Dacią, ale zawsze pozostaje kwestia kasy.

Wg mnie najlepszym rozwiązaniem w pierwszym rzucie będzie założenie mocniejszego palnika, standardowo do "tysiączki" dokładany jest palnik 60 amperowy (T60M), zapewne wiesz że są również palniki 80 i 100 amperowe (palnik typ: T80M oraz T100M), takie rozwiązanie w pierwszej kolejności będzie zdecydowanie najtańsze, a problem z grzaniem, szczególnie palnika zniknie na pewno.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji to pytaj proszę na forum lub indywidualnie.

pozdrawiam,
Robert


Autor tematu
karolcnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 27
Rejestracja: 27 wrz 2008, 13:23
Lokalizacja: Świętokrzyskie

#4

Post napisał: karolcnc » 17 cze 2009, 20:36

dziękuje za konkrety, zdaje sobie sprawę że Hypertherm to najlepsze rozwiązanie, ale chyba nie będzie mnie stać na nie, dlatego zainteresowałem się czymś tańszym, drugim powodem jest to, iż nie wymagam wysokiej jakości cięcia i pale jedynie zwykłe stale z użyciem powietrza - po prostu nie wykorzystam pełnych możliwości urządzenia.

Ciekawy pomysł kolega podsunął z palnikiem T80/100M tylko wydaje mi się że gdy już założę palnik i będę chciał palić więcej to agregat nie pozwoli bo i tak teraz chłodzenie chodzi prawie cały czas wiec dużo tym nie osiągnę. Wydaje mi się że sprawę rozwiążę jedynie chłodzenie wodne.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#5

Post napisał: cnccad » 17 cze 2009, 23:13

nowy palnik , nowe dysze , nowe ceny.
można tu zaszaleć ...
Ale czy grzanie się palnika ma jakiś wpływ na jakość ... ?? Jaki procent w cyklu określa producent ??
To że się grzeje to nie oznacza wcale że to co nam sie wydaje za ciepłe to urządzeniu szkodzi.
Zwiększając moc palnika , źródło może nie wytrzymać. Warto najpierw to sprawdzić.... będzie się palnik mniej grzał to będziesz chciał więcej pracować a źródło ??
jak się ono juz grzeje , to prawdopodobnie pracujesz juz wystarczająco intensywnie jak na możliwości tego źródełka.
Są tam pewnie zabezpieczenia termiczne , ale każdorazowe ich właczenie oznacza przekroczenie wartości a na pewno to tez wpływa na żywotnośc źródła.
Chłodzenie woda ... OK , ale znów problem źródła.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Robert T.
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 12
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:25
Lokalizacja: Skąd

#6

Post napisał: Robert T. » 18 cze 2009, 10:47

Witam,

Źródła plazmowe mają zabezpieczenie termiczne które nie pozwoli na przegrzanie urządzenia, po prostu właczy się kontrolka i nie da się uruchomić aż do czasy schłodzenia.
Dobrze mówi Kolega cnccad, to że nam się wydaje ciepłe to nie znaczy że się przegrzewa :-)
Odnośnie chłodzenia woda - płynem chłodzimy tylko uchwyt, a nie źródło, więc jeśli Kolega narzeka że grzeje się uchwyt to proponuję wymianę na mocniejszy :-)

pozdrawiam,
Robert

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#7

Post napisał: cnccad » 18 cze 2009, 11:06

kolego Robert ...
poczytaj ... urządzenie się tez grzeje. Nie sztuka jest sprzedać , ale rozwiązać problem.
Fakt ... większość rozwiązań to chłodzenie uchwytu , ale jako handlowiec powinieneś wiedzieć że są też urządzenia chłodzone wodą. To oczywiście rzadkość , ale w specjalnych zastosowaniach były takie rozwiązania.
Więc wymieniasz uchwyt , przestaje sie grzać i co ?? pracujesz więcej , doprowadzając do pracy w wyższej temperaturze niż producent zaleca.
Termik na źródle to tylko zabezpieczenie przed całkowitym zniszczeniem.
Patrz kolego Robert co pisze na tabliczce znamionowej .... w jakim cyklu pracy jest przewidziane urządzenie do pracy.
Po za tym ... jak wyłącznik się termiczny wyłącza to znaczy że zostaje przekroczony nominalny cykl pracy a to chyba już nie jest dobrze .... ??
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
karolcnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 27
Rejestracja: 27 wrz 2008, 13:23
Lokalizacja: Świętokrzyskie

#8

Post napisał: karolcnc » 18 cze 2009, 11:17

jak napisałem wcześniej i kolega cnccad wymiana uchwytu nie rozwiąże problemu ponieważ źródło nie będzie się wyrabiać , bo jak na początku wspomniałem ono również pracuje na "pełen gwizdek" i będzie się przegrzewać.

W tej chwili jedyne sensowne wyjście to zmiana urządzenia, hypertherm jest ok ale do małych prac lub cieńszych blach i nic tu się nie da zrobić. Zainteresowałem się wspomnianym urządzeniem i szukam informacji od osób które miały z nim styczność, wydaje mi się że za takie pieniążki nic lepszego nie znajdę (cena to ok 20k PLN) a plazma posiada :
- prąd cięcia 150A / 110A praca ciągła
- cięcie do 45mm
- uchwyt chłodzony wodą
- tanie dysze/elektrody do uchwytu Binzel
- małe zapotrzebowanie na powietrze 40l/min
- serwis na miejscu

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#9

Post napisał: cnccad » 18 cze 2009, 11:48

kolego Karolcnc .... jak Cię interesują stacjonarne źródła 120A w cyklu 100% to są u mnie w mieście chyba dwa takie do sprzedania.
Co prawda są to z automatyzacji źródła ale można je za adoptować do manuala.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Robert T.
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 12
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:25
Lokalizacja: Skąd

#10

Post napisał: Robert T. » 18 cze 2009, 15:11

cnccad pisze:kolego Robert ...
poczytaj ... urządzenie się tez grzeje. Nie sztuka jest sprzedać , ale rozwiązać problem.
Fakt ... większość rozwiązań to chłodzenie uchwytu , ale jako handlowiec powinieneś wiedzieć że są też urządzenia chłodzone wodą. To oczywiście rzadkość , ale w specjalnych zastosowaniach były takie rozwiązania.
Wiem że są takie urządzenia, od początku wątku mowa była o Air Plasma 150W a ona jest chodzona powietrzem, a jedynie uchwyt ma chłodzony cieczą.
Kolega KAROLCNC pytał o radę więc radzę, może powinienem jako "handlowiec" zaproponować rzeczywiście któregoś HPR'a... zapewne użytkownik Pmax'a kosztującego 15 tys. zł zdecyduje się na taką zmianę, w końcu to tylko marne kilkadziesiąt tysięcy EURO...
cnccad pisze:Więc wymieniasz uchwyt , przestaje sie grzać i co ?? pracujesz więcej , doprowadzając do pracy w wyższej temperaturze niż producent zaleca.
Nie da się doprowadzić do temperatury wyższej dzięki termikowi własnie.
cnccad pisze:Termik na źródle to tylko zabezpieczenie przed całkowitym zniszczeniem.
Patrz kolego Robert co pisze na tabliczce znamionowej .... w jakim cyklu pracy jest przewidziane urządzenie do pracy.
Po za tym ... jak wyłącznik się termiczny wyłącza to znaczy że zostaje przekroczony nominalny cykl pracy a to chyba już nie jest dobrze .... ??
Termik jest zabezpieczeniem przed pracą w podwyższonej temperaturze, zablokowanie (tego nie radzę dla jasności) termika nie spowoduje natychmiastowego uszkodzenia.
Jest mi znany fakt istnienia określenia "cykl pracy".
Kolega KAROLCNC narzeka na grzanie się uchwytu więc zmiana na mocniejszy wyeliminuje ten problem, nie słyszałem nic że jego źródło się odłącza z powodu przegrzania, no chyba że nie czytałem uważnie.
Aby sprzedawać dobrze częściej kontaktuję się z pracownikami naszego serwisu niż z działem marketingu, więc co nieco też wiem (z całym szacunkiem do Twoich Kolego CNCCAD xx lat doświadczenia w branży).

Wydaje mi się że troszkę zbaczamy z tematu na który to Kolega KAROLCNC szuka pomocy wiec chyba na tym zakończę.

pozdrawiam,
Robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”