Wybór mini tokarki, C6 lub inna, pytania początkującego.

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Tosiek_123
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 12 lut 2007, 02:33
Lokalizacja: lubelskie

Wybór mini tokarki, C6 lub inna, pytania początkującego.

#1

Post napisał: Tosiek_123 » 14 lut 2007, 21:20

Witam

Od dłuzszego czasu noszę się z zamiarem zakupu mini tokarki, którą planuję wykorzystywać głównie do celów hobbystycznych. W temacie obróbki metali/niemetali jestem początkujący, w technikum miałem przyjemność pracy z tokarkami, frezarkami, szlifierkami, itp. sprzętem. Sporo w tamtym czasie "wystrugałem" różnej maści detali, oczywiście pod przychylnym okiem profesora ;) Przeglądałem to forum dość dokładnie, do wielu interesujących mnie tematów powracałem raz, drugi, trzeci... Chciałbym uzyskać pomoc w wyborze tokarki (prosze o wyrozumiałość jak napiszę coś nie tak).

Chciałbym móc wykonywać gwinty, zależy mi zarówno na gwintach prawych jak i lewych. Jak już jestesmy przy gwintowaniu to wspomnę, że chciałbym bez większych problemów i nie bojąc się o sprzęt mieć możliwość wykonania gwintu w metalu M6, M8, sporadycznie M10 lub M12. Co do wymiarów elementów obrabianych, hmm, na razie są to drobne rzeczy wagowo i gabarytowo, wstarczy 120 nad łożem, 70 nad suportem, 300 w kłach ale to na razie. Wiem, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, w sumie wolę też mieć maszyne cięższą, stabilniejszą z zapasem możliwości. Być moze w przyszłości pomyślę poważnie nad jakąś frezarką, może jako przystawka do tokarki.

Moje wymagania raczej dyskwalifikują urządzenia z kołami zębatymi z tworzywa. Nie wiem też jakie sa zalety i wady regulacji prędkości: płynna elektronicznie i stopniowa np. za pomocą paska i kół pasowych. Nie chcę też studiowac matematyki, w związku z tym podziałka noniusza tylko w mm.

Obecnie zastanawiam się nad mini tokarką C6 ale bardzo proszę o wszelkie informacje o innych podobnych tokarkach z podobnymi możliwościami i w tej cenie. Nie ukrywam, że cana ma dla mnie bardzo duże znaczenie.

Bardzo proszę osoby, które posiadają tokarkę C6 o podanie wszystkich jej parametrów - nigdzie nie mogę tego znaleźć. Było juz o C6 w innym poście, zebrała pozytywne opinie ale niestety konkretów mało.

Z pewnością coś pominąłem, proszę aby mi pomóc ewentualnymi pytaniami.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc, pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Tosiek



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 14 lut 2007, 21:52

to spiszę parametry dotyczące obrotów i posuwów i zamieszczę
co do luzów na osi podlużnej w zakresie 0,3mm ale jak ciagnie suport w jedną strone to w sumie ich nie ma
na suporcie poprzecznym szok, luzy na poziomie 0,02
zataczam od czasu do czasu czopy w śrubach i jest ok
troche męczące jest to ze posuw mechaniczny jest tylko na osi podluznej
max trzonek noza 16x16
uchwyt samocentrujący 120
wysuw pinoli konika jakieś 100mm
max otwory wierciłem fi25 na min obrotach
max długośc materiału obrabianego 400mm
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#3

Post napisał: DZIKUS » 14 lut 2007, 22:48

tego luzu na srubach nie da sie skasowac?
prowadnica suportu ma klin czy trapez do kasowania luzow?
25mm w stali?
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 15 lut 2007, 09:30

samo kasowanie luzów na śrubie nic nie daje - bo jest jeszcze luz miedzyzebny na gitarze, a sama gitara nie napędza bezposrednio śruby tylko przez dodatkową przekładnię zebatą w stosuku chyba 1:1 - coś jak przesuniecie osi.
jak nie kupie jakiejś kolubryny to przerobie toto na cnc wywalając caly hałasujący cyrk z kołami zębatymi ...
najlepszy bajer jak wyciszyć posuw mechaniczny - wystarczy lekko trzymać kółko do przesuwu wzdłuznego szybkiego w kierunku przeciwnym do kierunku skrawania - wtedy kasują sie wszystkie luzy na gitarze, przy okazji wychodzi lepsza powierzchnia po toczeniu.
siły skrawania sa zbyt małe, zwłascza przy wiórze o grubości 0,5mm
no w stali 40 - podpory do wałków robiłem, co prawda musiałem przetoczyć chwyt wiertła na cylindryczny bo w koniku jest stożek M2
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”