Uszkodzony konik tokarki PROMA SPC-900 PA

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
pudi1985
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 27 kwie 2015, 20:09
Lokalizacja: Katowice

Uszkodzony konik tokarki PROMA SPC-900 PA

#1

Post napisał: pudi1985 » 08 wrz 2015, 10:37

Witam,
potrzebuję pomocy w naprawieniu konika tokarki PROMA SPC-900PA.
Wierciłem otwór w wałku, i chyba za daleko wysunąłem tuleję. Zaczęło mi kręcić wiertłem razem z tuleją i uchwytem.
(Proszę o wyrozumiałość bo jestem tokarzem samoukiem uczącym się na błędach.)
Po wyciągnięciu tulei ukazał mi się widok jak na zdjęciu w załączniku. Zgubiłem mały klin który tam był i moje pytanie jest następujące:
1. czy da się taki klin kupić czy raczej próbować go dorobić samemu? Czy musi on być twardy?
2. Na zdjęciu przed wpustem zaciskającym tuleję jest jakaś śrubka chyba która jest zerwana. Jakie ona ma zadanie?
Proszę WAS o pomoc w zreperowaniu konika
Załączniki
Konik.jpg



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 08 wrz 2015, 11:34

pudi1985 pisze:1. czy da się taki klin kupić czy raczej próbować go dorobić samemu? Czy musi on być twardy?
który to klin w/g DTR?
Może zadzwoń do serwisu i spytaj czy taki mają, inaczej nie masz wyjścia, trzeba dorobić. Nie musi być hartowany, bo lepiej by go w razie czego ścięło niż ma się popsuć co innego.
pudi1985 pisze:2. Na zdjęciu przed wpustem zaciskającym tuleję jest jakaś śrubka chyba która jest zerwana. Jakie ona ma zadanie?
Moim zdaniem to śrubka 15 choć w tej DTR jest umieszczona u góry korpusu (nie ma niestety spisu części), która swą zatoczoną częścią wystawała w światło otworu na tuleję, służąca do ustalania tulei konika by się nie obracała w korpusie w czasie wiercenia czy innych operacji (czy tuleja ma pod spodem wzdłużny rowek przypadający w tym miejscu?). Została ona ścięta jak widać, dlatego Ci obróciło..

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... 2582,d.bGQ
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 08 wrz 2015, 12:18

Tak to już mają te chińskie tokarki ... Mi w NuToolu też ścieło i dorabiałem w razie kłopotów wpadnij do Gliwic z tym koniem ;-)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
pudi1985
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 27 kwie 2015, 20:09
Lokalizacja: Katowice

#4

Post napisał: pudi1985 » 08 wrz 2015, 12:38

Nie dam rady chyba wykręcić tej resztki śruby. Może nawiercić drugi otwór w korpusie konika i dać drugą śrubę?
Tak, tuleja ma długi wpust (załącznik). Klin dorobię z blachy aluminiowej. Tylko gdzie on ma być? W tym otworze prostokątnym co widać na zdjęciu w poście wcześniejszym?
Klina 12 (wg DTR) u mnie nie ma (zdjęcie). Jest sam gwint bez wpustu.
Kolego adam FX spróbuję rozwiązać problem sam. Jak mi się nie uda to się odezwę do Ciebie
Załączniki
Tuleja konika.jpg
sruba.jpg

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#5

Post napisał: RomanJ4 » 08 wrz 2015, 13:58

pudi1985 pisze:Nie dam rady chyba wykręcić tej resztki śruby. Może nawiercić drugi otwór w korpusie konika i dać drugą śrubę?
czemu nie, można dać drugą jak jest gdzie..
pudi1985 pisze:Klina 12 (wg DTR) u mnie nie ma (zdjęcie). Jest sam gwint bez wpustu.
jest, tylko że on służy do pozycjonowania bębenka skali 7 i pokrętła 5 na śrubie 13 (tak dość nieszczęśliwie to narysowano więc trudno się połapać)
Obrazek

Jeśli to nie ten, w co zresztą wątpię, bo jak miałby wylecieć, to nie bardzo wiem gdzie on mógłby być umiejscowiony przy tulei :?: . (no chyba, że był częścią/główką tego urwanego wkrętu do stabilizacji tulei. :roll: Pasuje on w ten rowek ?)
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
pudi1985
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 27 kwie 2015, 20:09
Lokalizacja: Katowice

#6

Post napisał: pudi1985 » 08 wrz 2015, 14:35

Ja tego robaczka/śrubę 15 mam od dołu.Nie rozbierałem tego konika jeszcze. Pewnie jest jakiś do niego dostęp i spróbuję to wykręcić.
Jak pisałem wcześniej-zgubiłem gdzieś ten klinek ale z tego co pamiętam to on wchodził w ten wpust w tulei czyli pewnie to będzie to o czym piszesz tzn. przychodzi tuleja, a w niej ten klinek dociskany przez śrubę 15. Rozbiorę to i zobaczę co i jak. Dam znać jak uda mi się coś stworzyć

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#7

Post napisał: rc36 » 08 wrz 2015, 14:52

pudi1985 pisze:Klin dorobię z blachy aluminiowej


Jeśli piszesz o klinie pinoli to nie może być zrobiony z blachy alu, już prędzej z jakieś śruby stalowej

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#8

Post napisał: RomanJ4 » 08 wrz 2015, 15:25

pudi1985 pisze:a w niej ten klinek dociskany przez śrubę 15
To w otworze korpusu musiało by być jego gniazdo na co najmniej 1/2 jego wysokości nad urwana śrubką, bo inaczej nie miałoby to sensu, nie miałby się o co opierać.

Istnieje jeszcze jedna możliwość, że ta urwana śruba siedząca w korpusie to nie śruba, tylko było to coś podobnego do poniższego, z gładkim trzpieniem wkładanym od środka w niegwintowany otwór w korpusie
Obrazek
wtedy mogło wypaść Ci stamtąd coś co wyglądało jak "klin".
pudi1985 pisze:Ja tego robaczka/śrubę 15 mam od dołu.Nie rozbierałem tego konika jeszcze. Pewnie jest jakiś do niego dostęp i spróbuję to wykręcić.

Może tak być tak, co często w maszynach się zdarza, że na zewnątrz korpusu(od spodniej strony) otwór tej "śruby" został zaszpachlowany i go po prostu nie widać.
Trzeba zmierzyć odległość tej śruby od krawędzi otworu, i zaznaczyć po zewnętrznej stronie to miejsce, a potem szukać za pomocą cienkiego punktaczka rozbijając szpachlę.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
pudi1985
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 15
Rejestracja: 27 kwie 2015, 20:09
Lokalizacja: Katowice

#9

Post napisał: pudi1985 » 11 wrz 2015, 12:19

Było dokładnie tak jak napisał RomanJ4 :)
W żuciu bym nie pomyślał, że w budowie maszyn cokolwiek się szpachluje jak stary samochód hehe. Dorobiłem taką część z śruby i jest git.

Mam jeszcze jeden problem. W suporcie zerwał mi się gwint w śrubie nr14 wg poniższego rysunku. Dostanę coś takiego w jakimś sklepie z częściami do obrabiarek? Jaka to będzie klasa śruby? Jak niska to może sam bym to dorobił.... Podaję wymiary:

- długość od łba do końca 25mm (długość całkowita śruby 31mm)
- skok 1.5mm
- średnica łba 19mm
- szerokość ścięcia łba 14mm
- klasa wytrzymałości -????
Załączniki
suport.jpg

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#10

Post napisał: rc36 » 11 wrz 2015, 12:48

Dorób sobie tą śrubkę ze śruby kl. 8,8 i będzie cacy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”