TSB-20- Przedmiot bije po przetoczeniu

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Alshrom
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 30 mar 2017, 11:56
Lokalizacja: Świdnica

TSB-20- Przedmiot bije po przetoczeniu

#1

Post napisał: Alshrom » 23 maja 2017, 23:59

Witam.
Sporadycznie mam do użytku tokarkę TSB-20. Ostatnio postanowiłem posprawdzać ją trochę czujnikiem zegarowym. Bicie podczas pracy na samym stożku wrzeciona nie wychodzi poza 0.01mm. Spróbowałem jeszcze poruszać wrzecionem góra dół to czujnik wskazywał w okolicach 0.01mm. Dziwne dla mnie jest to, że po założeniu uchwytu i przetoczeniu aluminiowego wałka czujnik przyłożony do wałka wskazywał od 0.03- 0.06mm bicia. Z tego co wiem to jak bardzo nie osiowego uchwytu bym nie miał, to po przetoczeniu przedmiotu nie powinien on bić wcale. Czy może być to spowodowane luzem na łożyskach? Jeśli tak to czy dobrze myślę by nakrętkę we wrzecienniku dokręcić w stronę konika, a nakrętkę przy uchwycie poluzować w stronę konika?



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 24 maja 2017, 00:42

Alshrom pisze:Jeśli tak to czy dobrze myślę by nakrętkę we wrzecienniku dokręcić w stronę konika, a nakrętkę przy uchwycie poluzować w stronę konika?
z przodu(od szerszego końca stożka) popuszczasz, z tyłu(od węższego) dokręcasz, i dopiero dociągasz z przodu.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Alshrom
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 30 mar 2017, 11:56
Lokalizacja: Świdnica

#3

Post napisał: Alshrom » 24 maja 2017, 01:05

No tak racja, nie w tej kolejności się wyraziłem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”