Tokarka TBS 20

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Leszek57
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 05 lis 2013, 23:01
Lokalizacja: Częstochowa

Tokarka TBS 20

#1

Post napisał: Leszek57 » 06 lis 2013, 12:50

Witam serdecznie szanownych kolegów
Zakupiłem tokarkę TSB 20.W związku z powyższym mam taki problem:
tokarka miała zdjęte wszystkie koła zębate z gitary, z wałka wychodzącego ze skrzynki posuwów, oraz z wałka wychodzącego z wrzeciennika (prawdopodobnie chodzi o wałek gwintu).
Nie wiem jakie koło zębate ( ilość zębów) powinno być założone na wałku wychodzącym ze skrzynki posuwów,na wałku gwintu wychodzącego z wrzeciennika,
oraz jakie koła (ilość zębów) należy założyć na gitarę.
Również chciałbym wymienić olej w tokarce,ale nie wiem jaki zastosować gatunek
Proszę o pomoc i fotkę kół.
Pozdrawiam serdecznie:
Leszek


Leszek

Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 06 lis 2013, 13:00

pozdrawiam,
Roman


krawiec.diy
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 11 cze 2013, 16:56
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: krawiec.diy » 06 lis 2013, 13:10

Podaj mi maila do siebie to wyśle Tobie DTR-ke za darmo gdzie jest tabelka kół zębatych i nie będziesz musiał płacić za ściąganie.
Ja ostatnio robiłem remont TSB20 i wlałem olej przekładniowy i wszystko jest w porządku.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 06 lis 2013, 14:03

Chciałem do postu załączyć pdf-a DTR-ki, ale wywala mi komunikat, że chciałem załączyć pusty plik (?)
Kolegom też tak robi, czy to tylko u mnie?
pozdrawiam,
Roman


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: Andrzej 40 » 06 lis 2013, 17:23

RomanJ4 pisze:Chciałem do postu załączyć pdf-a DTR-ki, ale wywala mi komunikat, że chciałem załączyć pusty plik (?)
Kolegom też tak robi, czy to tylko u mnie?
Podobnie, ale plik wchodził. Raz nawet podwójnie.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: clipper7 » 06 lis 2013, 20:16

Na Allegro ciągle ogłasza się facet oferujący komplet kół do TSB 20 ( chyba je robi).
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
Leszek57
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 05 lis 2013, 23:01
Lokalizacja: Częstochowa

#7

Post napisał: Leszek57 » 07 lis 2013, 22:37

Witam serdecznie
Dziękuje za odpowiedzi, udało mi się zdobyć DTR, ale ja nie potrafię odczytać jakie zastosować koła zębate na gitarze by zrobić np śrubę o zwykłym gwincie M-10, nie wiem jak zabrać się do zrobienia tej śruby.Tokarke nabyłem niedawno i bardzo wciągła mnie ona i chciałbym się nauczyć ja dobrze obsługiwać i robić na niej. Czy mógłby mi ktoś wysłać fotkę
jak wygląda gwint: metryczny, calowy i modułowy
Pozdrawiam
Leszek

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#8

Post napisał: RomanJ4 » 08 lis 2013, 01:33

Podstawy podstaw, rodzaje , oznaczenia, parametry gwintów
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwint
http://www.lw.cad.pl/index.html

Jakie koła dobrać do wykonania gwintu o danym skoku masz kolego podane na tabliczce i to samo w tabeli w DTR
Ale najpierw musisz wiedzieć jaki skok ma gwint M10 (czyli zwykły), bo w ogóle M10x** może mieć też 4 inne skoki, a znajdziesz w tabeli poniżej (podobnie jest i z innymi wartościami M)
http://www.lw.cad.pl/r_gw_metr.htm

gdzie dla M10(zwykłego) skok p= 1,5mm

znając skok, w tabliczce odszukujesz wartość skoku 1,5(żółte kółko) w tabelce śruby pociągowej(zaznaczona na czerwono), i jadąc jak po współrzędnych x w bok odczytujesz potrzebne koła gitary:a=48, b=64, c=64, d=96, Konfiguracja rozmieszczenia kół w gitarze na rysunku u góry, nad a,b,c,d,
a do góry jak po współrzędnych y, odszukujesz jakie nastawy odboczek w skrzynce posuwów A=1/1, i B=1/1
tabelka zaznaczona na zielono dotyczy wartości posuwu p noża przy toczeniu, czyli szybkości skrawania.

Obrazek

Z ustawianiem skoków gwintów calowych (O/1") i modułowych (∏ᵐᵐ/O), oraz wartością posuwu p postępujemy podobnie

Z tabeli zamieszczonej w DTR-ce możesz wywnioskować, że dany skok gwintu można czasem osiągnąć także przy innej kombinacji kół gitary.

Obrazek

Tu może kolega też poczytać dyskusję na temat
https://www.cnc.info.pl/topics56/instru ... 928,20.htm

A, i jeszcze uwaga: po nastawieniu i nacięciu delikatnie pierwszego przejścia nożem należy sprawdzić koniecznie poprawność nastawionego skoku grzebieniem do gwintów

Obrazek
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#9

Post napisał: BYDGOST » 08 lis 2013, 18:46

RomanJ4 pisze: po nastawieniu i nacięciu delikatnie pierwszego przejścia nożem należy sprawdzić koniecznie poprawność nastawionego skoku grzebieniem do gwintów
A czasem okazuje się, że pomimo wszelkich wysiłków, żeby ustawić wszystko dobrze, okazuje się, że w tym momencie pomiar pokazuje inną wartość niż spodziewaliśmy się uzyskać. Teraz jest jeszcze czas na poprawkę.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#10

Post napisał: pioterek » 18 lis 2013, 10:56

Chciałem zbudować miernik, który by pokazywał jaki jest ustawiony posuw. Jednak zostałem zniechęcony.
https://www.cnc.info.pl/topics14/liczni ... htm#346851
Może jednak warto ten pomysł ciągnąć dalej? Tylko potrzebował bym pomocy elektronika głównie w robieniu płytek prototypowych. Ten miernik był by w stanie pokazać jaki jest faktycznie ustawiony posuw z dowolnym ustawieniem kół w gitarze, nawet nietypowym. Zasada działania podobna do tej w mierniku prędkości obrotowej, tylko nieco rozbudowanym. Istnieje możliwość wyświetlenia wyniku w milimetrach i w zwojach na cal. Tylko to jeszcze do końca nie opanowałem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”