Temperatury na Hali

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

atlc
Posty w temacie: 4

#11

Post napisał: atlc » 15 lip 2016, 16:51

Twoje prawo nie wchodzić w linki.
Twoje prawo żyć w nieświadomości.
Nie muszą panować ekstremalne warunki żeby niezbędny był klimatyzator. Wystarczy odpowiednio duża ilość elektroniki do chłodzenia, żeby do odprowadzenia była taka ilość ciepła, że wymiennik jest nieekonomicznym rozwiązaniem.
Widziałem i to w wielu maszynach klimatyzatory. Rozwiązanie jest popularne dużo bardziej niż myślisz.
Siedzę w utrzymaniu ruchu i oglądam to na codzień.



Tagi:

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#12

Post napisał: viper » 15 lip 2016, 21:28

Adam no rzeczywiście jak mi pokazałeś tego linka to nie sposób zaprzeczyć że, jest klima. Masz oczywiście rację. Ale popatrz co to za maszyna, pewno to jakieś centrum obróbcze za miliony złotych, tak ogromna maszyna, napędy w szafie to chyba wielkości człowieka tam wstawione więc nie dziwne że aż klimatyzator jest potrzebny.
Zaś jeśli mówimy o PRZYZIEMNYM sprzęcie tokarki, centa obróbcze a miałem wrażenie że, założyciel tematu właśnie o takim czymś miał na myśli- tym bardziej mówiąc o stycznikach.... To tam raczej nie stosuję się takich urządzeń no bo i po co? Przynajmniej w tych maszynach z którymi ja miałem do czynienia max do 2005 roku prod. napędy chłodzą się przez wymienniki ciepła.

ALTC skoro się tym zajmujesz to na pewno masz racje. Ja siedzę w starszych maszynach małych mocy powiedzmy do 30KW i tego nie spotkałem. Powiedz wiec w jakich obrabiarkach CNC tak często to widujesz. Nie mam styczności z nowymi centami wiec nie wiem jakie są obecne nowinki techniczne


atlc
Posty w temacie: 4

#13

Post napisał: atlc » 16 lip 2016, 00:45

To jest chyba w dużej mierze kwestia "zagęszczenia" elementów.
Większość napędów wytwarza sporo ciepła, a że są coraz mniejsze i można ich do szafy upakować więcej, to i wydajniejsze chłodzenie jest potrzebne.
Widziałem sporo laserów z klimatyzatorami na szafach sterowniczych(nie chodzi o rezonatory), jeden ploter tnący(nie pamiętam co to za produkt), mnogość robotów np Kawasaki pracujących przy gięciu blach czy przy liniach paletyzujących.
Autor oczywiście, że huty nie ma, ale też w zasadzie nie określił gdzie te styczniki, gdzie ten olej, co to za maszyna. Dlatego też na początku zapytałem co to znaczy "dość ciepło w szafie".
Wiesz, szafa może mieć nawet zwyczajny wentylator, ale jeżeli nikt nigdy nie wymieniał ani nie przedmuchiwał włókniny filtracyjnej na wlocie, to i jakiś element może się w szafie przegrzewać, chociaż, ostatnie co bym podejrzewał to styczniki.
Miałem przypadek, że przy belownicy do makulatury olej dosłownie wykipiał.
Chłodnica zabita pyłem z tektury, a termostat zmostkowany, bo w duże upały często sterownik wyrzucał błąd, bo olej miał temperaturę na granicy jak maszyna pracowała bez przerwy.
Także przypadki są bardzo różne. Brak konkretów to i obszerne gdybanie..:)

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#14

Post napisał: viper » 16 lip 2016, 07:50

atlc pisze:Autor oczywiście, że huty nie ma, ale też w zasadzie nie określił gdzie te styczniki, gdzie ten olej, co to za maszyna.
no wiesz gdyby miał ekstra nowoczesną maszynę to raczej nie zadawałby takich głupich pytań na forum tylko napisałby maila do servisu bądz sprawdziłby w dokumentacji zakres pracy temperatury otoczenia w jakim maszyna może pracować :wink:
atlc pisze:Wiesz, szafa może mieć nawet zwyczajny wentylator, ale jeżeli nikt nigdy nie wymieniał ani nie przedmuchiwał włókniny filtracyjnej na wlocie, to i jakiś element może się w szafie przegrzewać, chociaż, ostatnie co bym podejrzewał to styczniki.
oczywiście że, tak i nie musimy nawet o tym ze sobą rozmawiać bo jest to oczywista oczywistość. Zauważ jednak że, założyciel tematu pisał o temperaturze otoczenia a nie wewnątrz szafy bo gdyby tak było to oczywiście byłby to problem z obniżoną sprawności chłodzenia (powyżej to opisałeś) lub całkowitym jej brakiem.
atlc pisze:Brak konkretów to i obszerne gdybanie..:)
dlatego bo założyciel po prostu plecie farmazony, a wynika to z tego że, jest laikiem w temacie obrabiarek. To tak jakby pytać czy samochód może jeździć w temp. 35st :wink: i czy przekaźniki od kierunskowskazów będą dobrze pracować :razz:


Autor tematu
stachuatx7
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 03 cze 2016, 10:07
Lokalizacja: Mielec

Re: Temperatury na Hali

#15

Post napisał: stachuatx7 » 07 lip 2019, 17:53

Odgrzewam kotleta dla kogoś kto może będzie miał lub ma podobny problem. (Jakimś cudem przypomniałem sobie hasło po 3 latach Hahah!). Temperatura w szafie była ponad dopuszczalną dla niej (50C limit) Tylko że czujnik okazał się wadliwy i maszyna nie zgłaszała błędu overheatingu maszyny bo czytała śmieszne wartości na poziomie 30C. PLC głupiało i sypała błędami. Wywaliłem klimatyzator który okazał się potencjalnym źródłem ciepła (Fabrycznie montowany) Zainstalowałem zamiast tego zwykłe wentylatory na 230V 3szt. W konfiguracji 2 IN 1 OUT. Do dzisiaj problemów brak.

PS. Pozdrawiam fachowców udzielających się w temacie za piękne nic nie wnoszące epopeje, mające na celu przemądrzanie się który to nie wie więcej z nakazem oczywiście - bezkompromisowego nazywania elementów (bądź rzeczy) poprawnie. Ponieważ chłopacy posiadają tak ogromną i nieskazitelną wiedzę, że jakiekolwiek błędne nazewnictwo bądź laikowy kolokwialny i mało profesjonalny język, dostarcza mase błędów do precyzyjnej diagnozy/identyfikacji problemu w ich własnych kompilatorach w postaci własnego mózgu, wiedzy i niepodważalnego sprytu. A po skończonej wojnie, samce α lph α zostawili na polu bitwy wizytówki w postaci Cebuli i Buraka. ♥ Jestem z was Dumny!

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

Re: Temperatury na Hali

#16

Post napisał: viper » 08 lip 2019, 07:54

stachuatx7 pisze:Tylko że czujnik okazał się wadliwy i maszyna nie zgłaszała błędu overheatingu maszyny bo czytała śmieszne wartości na poziomie 30C
powinieneś wtedy wymienić czujnik
stachuatx7 pisze:Wywaliłem klimatyzator który okazał się potencjalnym źródłem ciepła (Fabrycznie montowany)
i naprawić ewentualny klimatyzator jeśli nie pracuje poprawnie po wymianie czujnika
stachuatx7 pisze:Zainstalowałem zamiast tego zwykłe wentylatory na 230V 3szt. W konfiguracji 2 IN 1 OUT. Do dzisiaj problemów brak.
jeśli zamontowałeś wymiennik ciepła z wentylatorami to ok ale jeśli wstawiłeś je tak że wdmuchuje powietrze z hali bezpośrednio do szafy to gratuluje cebulactwa😉 w ten sposób właśnie niszczysz elektronikę i skracasz jej drastycznie żywot...


Autor tematu
stachuatx7
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 03 cze 2016, 10:07
Lokalizacja: Mielec

Re: Temperatury na Hali

#17

Post napisał: stachuatx7 » 08 lip 2019, 23:37

Ale co tu jest cebulą albo kto :D i proszę, powiedz mi dlaczemu skracam żywotność maszyny? Z resztą, jest to zrobione z głową i raczej partactwa nie odwalam, ale pozwólmy że możesz być moim mentorem. A więc? Czemu skracam żywotność maszyny?

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

Re: Temperatury na Hali

#18

Post napisał: viper » 09 lip 2019, 09:42

stachuatx7 pisze: Z resztą, jest to zrobione z głową i raczej partactwa nie odwalam
nie ma opcji zrobienia chłodzenia szały z głową jeśli nie rozumiesz jak ono ma się odbywać.
stachuatx7 pisze:i proszę, powiedz mi dlaczemu skracam żywotność maszyny?
bo wtłaczasz syf którego gołym okiem w powietrzu nie widać a po latach osadza się na wszystkim (kurz, pył, opary emulsji itp... ) a z tego robi się maziuga co jest nie dopuszczalne dla płyt elektronicznych i styczników, BRAWO TY :mrgreen:
Wiesz jak działa klimatyzacja lub wymiennik ciepła w maszynie? Czyściłeś kiedyś chłodnice na szafie? ... BRAWO TY po raz kolejny :mrgreen:

Lepiej byś zrobił otwierając szafę (mniejsze zło)

A tak na marginesie to pewnie miałeś uszkodzony wentylator od chłodnicy lub zapchany filtr i chłodzenie było niewystarczające bo nawet jeśli klima się nie włącza to masz oprócz niej tradycyjne wentylatory.

Ty po 3 latach na forum wrzucasz rozwiązanie problemu nie wiedząc że spier....doliłeś oryginalne chłodzenie i niszczysz elektronikę.. BRAWO :mrgreen:
stachuatx7 pisze:ale pozwólmy że możesz być moim mentorem.
wiesz za dużo nieprzespanych nocy za mną i zabawy z kombajnami cnc za grubą kasę żebym teraz za free robił za mentora... od tego masz fachowców $.


Autor tematu
stachuatx7
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 03 cze 2016, 10:07
Lokalizacja: Mielec

Re: Temperatury na Hali

#19

Post napisał: stachuatx7 » 23 lip 2019, 01:58

viper pisze:
09 lip 2019, 09:42
stachuatx7 pisze: Z resztą, jest to zrobione z głową i raczej partactwa nie odwalam
nie ma opcji zrobienia chłodzenia szały z głową jeśli nie rozumiesz jak ono ma się odbywać.
stachuatx7 pisze:i proszę, powiedz mi dlaczemu skracam żywotność maszyny?
bo wtłaczasz syf którego gołym okiem w powietrzu nie widać a po latach osadza się na wszystkim (kurz, pył, opary emulsji itp... ) a z tego robi się maziuga co jest nie dopuszczalne dla płyt elektronicznych i styczników, BRAWO TY :mrgreen:
Wiesz jak działa klimatyzacja lub wymiennik ciepła w maszynie? Czyściłeś kiedyś chłodnice na szafie? ... BRAWO TY po raz kolejny :mrgreen:

Lepiej byś zrobił otwierając szafę (mniejsze zło)

A tak na marginesie to pewnie miałeś uszkodzony wentylator od chłodnicy lub zapchany filtr i chłodzenie było niewystarczające bo nawet jeśli klima się nie włącza to masz oprócz niej tradycyjne wentylatory.

Ty po 3 latach na forum wrzucasz rozwiązanie problemu nie wiedząc że spier....doliłeś oryginalne chłodzenie i niszczysz elektronikę.. BRAWO :mrgreen:
stachuatx7 pisze:ale pozwólmy że możesz być moim mentorem.
wiesz za dużo nieprzespanych nocy za mną i zabawy z kombajnami cnc za grubą kasę żebym teraz za free robił za mentora... od tego masz fachowców $.
Mordo, to chłodzenie wewnątrz nie działało z 10 lat i pewnie koszty naprawy tej "budy" jak i czas byłby spory. Wentylatory te teraz zainstalowane są przez filtry powietrza. W dodatku ta maszyna nie miała od początku filtrów powietrza żadnych oprócz od wentylatora turbinowego chłodzącego silnik od wrzeciona 36kw. Tak tak, nieprzespane noce bla bla... Super, cieszę się twoją ogromną wiedzą ale ja dbam o swoje maszyny i wiem też jak je "pielęgnować" a ty zarabiasz $ na niedbalstwie klientów. Fachowcu :)

PS. A na elektronice nigdy w środku nie było nawet grama kurzu ew. Pyłu

Pozdrawiam Majstra, miłych wakacji. Może sie wreszcie wyśpisz :> wink wink.


nova13
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 23 lip 2019, 23:08

Re: Temperatury na Hali

#20

Post napisał: nova13 » 23 lip 2019, 23:13

Widzę, że temat trochę zwolnił i chcialbym tutaj go reaktywować, bo zastanawiam się nad firmę, jaką mógłbym wybrać przy realizacji inwestycji na klimatyzacje do mojej hali. Zastanawiam się nad firmą [ była tu reklama ]. Czy mozecie mi coś o nich powiedzieć? Możecie podesłać również inne propozycje, bo jestem otwarty również na inne tematy. pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”