stalki - jak zaostrzyć?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
YaPKnn
Posty w temacie: 30

stalki - jak zaostrzyć?

#1

Post napisał: YaPKnn » 03 wrz 2013, 12:52

Od razu zaznaczam, że LD250 kupiłem tydzień temu i o tokarstwie mam równie duże pojęcie co o hodowli kaktusów :-) Dzięki poradom tu na forum, doszedłem do etapu stoczenia pierwszego wałka. W między czasie okazało się, że jednak na początek lepsze są noże ze stali szybkotnącej niz węgliki bo te ostatnie szczególnie w chińskim wydaniu strasznie się kruszą (zapewne wina też leży po mojej stronie)

Szukałem gotowych noży ale jak są to niewspółmiernie drogie, w końcu namówili mnie w sklepie półfabrykat, tłumacząc z grubsza jak zrobic z niego nóż.

Efekt jest tutaj:
Obrazek

Obrazek

Podpowiecie co poprawić ?



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 03 wrz 2013, 13:13

jak sie węglik kruszy to nóż nie w osi , zatrzymanie obrotów z nożem w materiale , złe obroty .. ogólnie ze stalkami to jest tak że bez chłodziwa szybko się tępią

Naostrz powierzchnie natarcia
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
zdzicho
Posty w temacie: 30

#3

Post napisał: zdzicho » 03 wrz 2013, 15:50

Wykonać ewentualnie kat natarcia. Masz zerowy,daj 6-10 st. ,będzie lżej brał . Można wykonać łamacz wióra,na powierzchni natarcia ,w postaci kanałka promieniowego równoległego,do krawędzi skrawającej.


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#4

Post napisał: tomcat65 » 03 wrz 2013, 15:50

Ne chciałem pisać, bo widząc Twoje nastawienie ( parcie :) na lutowańce i tak pewnie bym nie przekonał, żeby zacząć od stalek. Wybaczają znacznie więcej błędów początkującego. Sam nabyłem lutowane chinole ( chciałem Pafany, ale nie było) i płytki szlag trafił szybko, a kilka nawet odpadło od trzonka. Generalnie niszczeją od samego ostrzejszego patrzenia na nie. Ale skoro masz lutowane i ktoś Ci je ostrzył, to niech zrobi to raz jeszcze. Po tej operacji już nigdy tych noży nie użyjesz, a będą służyć jako wzór. Zaopatrzenie się w książkę - Poradnik tokarza, ale to już wiesz - też będzie pożytecznym nabytkiem.
Stalki się tępią, ale z godzinę, przy prawidłowych warunkach skrawania, wytrzymują, dla stali. Przy alu i tworzywach prawie wieki :).


Autor tematu
YaPKnn
Posty w temacie: 30

#5

Post napisał: YaPKnn » 03 wrz 2013, 16:39

To nie tak, że miałem parcie na lutowańce, to raczej była obawa przed zrobieniem noża samemu, a gotowe jakieś chore pieniądze kosztują. Okazuje się że z tymi stalkami nie jest tak źle, jedna płytka kosztuje ca 50zł a można mieć z tego 4 noże, do tego kupiłem jeszcze wytaczak i w sumie za te same 70 zł mam 5 noży. Widia się przyda to twardszych materiałów, jak już się naumiem jej nie kruszyć :-)

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#6

Post napisał: grg12 » 03 wrz 2013, 19:03

Może jeszcze napisz co konkretnie obrabiasz - nóż ze zdjęcia w pierwszym poście powinien świetnie się nadawać do mosiądzu. No i na początku warto zainwestować parę złotych w materiał z pewnego źródła - inaczej nie będziesz wiedział czy nóż źle oszlifowany czy po prostu taki trafił się materiał


Autor tematu
zdzicho
Posty w temacie: 30

#7

Post napisał: zdzicho » 03 wrz 2013, 20:15

50 zł :shock: , gdzie ty to kupowałeś ? Wybierałeś najdroższe?


Autor tematu
YaPKnn
Posty w temacie: 30

#8

Post napisał: YaPKnn » 03 wrz 2013, 21:58

grg12 pisze:Może jeszcze napisz co konkretnie obrabiasz - nóż ze zdjęcia w pierwszym poście powinien świetnie się nadawać do mosiądzu. No i na początku warto zainwestować parę złotych w materiał z pewnego źródła - inaczej nie będziesz wiedział czy nóż źle oszlifowany czy po prostu taki trafił się materiał
Na razie ćwiczę na czym popadnie kupiłem trochę aluminium i trochę poliamidu bo to głównie docelowo zamierzam obrabiać. Aluminium wyszło ładnie:

Obrazek

ertalon beznadziejnie:

Obrazek

próbowałem małym wiórem, dużym, na małych obrotach na dużych i generalnie lipa.
Mam taki pomysł że może jakby stępić tyci krawędź między płaszczyzną przyłożenia i pomocniczą może byłoby lepiej.

[ Dodano: 2013-09-03, 21:59 ]
zdzicho pisze:50 zł :shock: , gdzie ty to kupowałeś ? Wybierałeś najdroższe?
A gdzie można kupić tańsze 10/10/160? Na allegro widzę podobne ceny :shock:


Autor tematu
zdzicho
Posty w temacie: 30

#9

Post napisał: zdzicho » 03 wrz 2013, 22:10

Zależy jak kto szuka http://allegro.pl/stalka-hss-10-10-160- ... 92388.html. Do tworzywa zrób promienna narozu


Autor tematu
YaPKnn
Posty w temacie: 30

#10

Post napisał: YaPKnn » 03 wrz 2013, 22:27

zdzicho pisze:Zależy jak kto szuka http://allegro.pl/stalka-hss-10-10-160- ... 92388.html. Do tworzywa zrób promienna narozu
w sensie tak?

Obrazek

Tylko na czubku czy na całej krawędzi ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”