propozycje sprzęgła w tokarce stołowej - prośba o pomoc

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
max_burza
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 04 paź 2013, 18:22
Lokalizacja: Lubuskie

propozycje sprzęgła w tokarce stołowej - prośba o pomoc

#1

Post napisał: max_burza » 23 paź 2013, 11:21

Dzień dobry.
Zacznę od początku, aby nie było zarzuceń iż źle sprecyzowałem swoje oczekiwania. Mam za zadanie zrobić projekt konstruukcji tokarki stolowej takiej do hobistycznego użytkowania. Z racji tego iż jestem dość młodym człowiekiem, moja wiedza nie jest na tyle obszerna aby samemu sobie ze wszystkim poradzić. Wielu nowych rzeczy dowiaduję się z książek. Po konsultacjach z moimi wykładowcami do projektu brakuje mi jeszcze sprzęgła, które według nich musi być. Lecz ja zupełnie nie mam pomysłu jak je zrobić. Dodam, że tokarka będzie napędzana wiertarką. Proszę o podpowiedzi jak zrobić takie sprzęgło, w którym miejscu je zamocować, ewentualne rysunki jak powinno wyglądać , może ktoś robił taką tokareczkę sobie i mógłby mi przesłać zdjęcia całej konstrukcji bądź niekierunkowanie na jakieś przydatne źródła gdzie będzie coś opisane. Dziękuję za pomoc



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11571
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 23 paź 2013, 11:41

A co to sprzęgło miałoby rozłączać, a "tokarka" toczyć (domyślam się, że drewno)?
https://www.google.pl/search?q=lathe+wi ... 45&bih=903
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
max_burza
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 04 paź 2013, 18:22
Lokalizacja: Lubuskie

#3

Post napisał: max_burza » 23 paź 2013, 18:55

dokładnie, głównym zastosowaniem byłoby toczenie drewna, chociaż planowałem również zastosowanie do metalu lecz w minimalnym stopniu i małych rozmiarów, kwestia co potrzeba.


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#4

Post napisał: rynio_di » 23 paź 2013, 20:30

A właśnie , co wykładowca miał na myśli mówiąc że potrzebne jest sprzęgło. jeżeli napęd ( wiertarka ) ma być cały czas w ruchu a w międzyczasie miała by się odbywać wymiana detalu ,no to sprzęgło cierne. A w innym przypadku to jakieś kłowe ( tylko po co) .Jak masz dostęp do Drobne mechanizmy i przyrządy precyzyjne p. Władysław Tryliński dział : osie wałki sprzęgła.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”