OUS-1 dla laików

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 35
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#451

Post napisał: Zbych07 » 30 mar 2013, 13:20

rena pisze:Kolega tomcat65 już mi wiele pomógł w temacie tarczy, ale jak już muszę je dorabiać to kolejną może zrobić zintegrowaną z uchwytem po kresaa. Zrezygnować z tego ramienia z profilu , można przekręcając tarcze ustawić wrzeciono w poziome, a takie położenie ma szereg zastosowań wiec ten mój wstępny plan jest do bani. Trochę uparłem się na kresa bo jak pisałem leży bezrobotny, a z bezrobociem musimy walczyć. Dużą zaletą jest brak pasów przeniesienia napędu w okolicy 20cm od ucha oraz inna kosmetyka maszynki
Kolega tomcat65 pomógł wielu forumowiczom :grin: - widać taka Jego natura :wink: .

Kress może stanowić przydatne uzupełnienie OUS, dlatego z Twojego pomysłu bym nie rezygnował.
Myślę, że warto też dorobić uchwyt umożliwiający mocowanie Kressa do suportu OUS.

Co do do wyposażania OUSa w dodatkowe przystawki to myślę, że warto to robić.
Żadna inna maszynka nie daje takich możliwości. :mrgreen:



Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Myślę, że największym ograniczeniem jest tu wyobraźnia i ... kaska.
Kombinując z usprawnianiem OUSa warto zrobić wszystko żeby maksymalnie uprościć
jego przezbrajanie, stąd m.in. pomysł np. na drugą kolumnę.



Tagi:


rena
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 10
Posty: 72
Rejestracja: 13 cze 2004, 14:37
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

#452

Post napisał: rena » 30 mar 2013, 13:29

W takim razie nie rezygnuje ale mała zmiana koncepcji.
Tylko to miałem pod ręką żeby zrobić dokumentację można trochę pośmiać ale ogólny zarys projektu jest w miarę czytelny.
Obrazek

oraz wrzecionko

Obrazek

i zmiana płaszczyzny frezowania

Obrazek

Trochę kombinuję bo nie mam oryginalnej tarczy


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 35
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#453

Post napisał: Zbych07 » 30 mar 2013, 13:54

rena pisze:W takim razie nie rezygnuje ale mała zmiana koncepcji.
Tylko to miałem pod ręką żeby zrobić dokumentację można trochę pośmiać ale ogólny zarys projektu jest w miarę czytelny.
.....

Trochę kombinuję bo nie mam oryginalnej tarczy
I tak trzymać . :mrgreen:

Niektórzy szukając materiału na tarczę szukają z dobrym skutkiem np. tu:---> hantle

A myśląc o usprawnieniu OUSa warto zerknąć na:

---> Link 1

---> Link 2

:wink:


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 82
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#454

Post napisał: tomcat65 » 30 mar 2013, 14:12

Zbych07 pisze:Kolega tomcat65 pomógł wielu forumowiczom - widać taka Jego natura
Proszę się nie podlizywać :).
Nie ma się z czego śmiać, ważna idea.
Jak wspomniał kol. Zbych, hantle to też materiał i właśnie taki ciężarek był protoplastą mojej tarczy - zapewne czytałeś.
Dobrze, jakby na tarczy mocować oba wrzeciona. Do pitolenia w stali lepsze oryginalne ousowe. Problemem w kresie są obroty, wtedy musisz dać większe posuwy, co przy ręcznym kręceniu :). Nie mam nic do takich wrzecion jak kress, tylko hałasują strasznie.


rena
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 10
Posty: 72
Rejestracja: 13 cze 2004, 14:37
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

#455

Post napisał: rena » 30 mar 2013, 15:16

Z długością profila to wcześniej faktycznie przesadziłem.
Postanowiłem nie rezygnować z niego bo wnosi nowoczesny powiew ducha do maszynki - ale jego główną zaleta jest między innymi:
prosty montaż (przy założeniu że mam oryginalną tarczę) wystarczy długi klin np stalka 12x12 pomiędzy wypustem w tarczy, a rowkiem w profilu


Obrazek


Dystansówka - środek wrzeciona będzie w podobnej osi co fabryczne wrzeciono ( bez profila kress nie był wystarczająco odsadzony od kolumny)

Obrazek


ewentualnie możliwość szybkiego przezbrajania samego kresaa (uchwyt na fotkach jest na "sztukę" niedopasowany

ObrazekObrazek

Sprawa prosta bez potrzeby zaśmiecania wątku ale mam pytanko

Jak zamontować profil aby się suwał w poziomie w tarczy daje to jeszcze większą możliwość zmian konfiguracji wrzeciona ?
(otwór długa fasolka trochę go osłabi)

Większość linków i fotek, które koledzy zamieszczają już widziałem. Przewaliłem większość forum żeby się nie powtarzać z tematem - ale z pewnością przydadzą się innym, na których przygoda z OUS-em jeszcze czeka w czasoprzestrzeni.


rena
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 10
Posty: 72
Rejestracja: 13 cze 2004, 14:37
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

#456

Post napisał: rena » 29 kwie 2013, 21:38

Udało mi się ostatnio trafić złoty strzał tzn za małą kasę OUS-ke w super stanie. Nazywam celowo OUS-kę bo to prawie cnotka jak na te lata mało widziała. Widocznie jakiś dziadzio trzymał pod pierzynką i tylko oglądał. Trafiła w moje ręce i w kilka dni zrobiłem z niej starą Qr..ve z dużymi luzami wrzeciona. Wszystko przez brak wiedzy i debilne próby demontażu uchwytu. Pomimo głębokiej analizie wątków i pomocy na pw nerwy puściły i młot załatwił wszystko. Proste pytanie jak skanować luz ? Odkręciłem koło pasowe zdemontowałem zębatkę do gitary, kontrę i próbowałem (docisnąć) dokręcić drugi pierścień. Efekt mizerny ciągle wyczuwalne luzy.
Czy od strony uchwytu też trzeba kasować tzn dokręcać ?
Tak naprawdę luzy pojawiły się po kilku strzałach młotkiem w długi pręt przelatujący przez wrzeciono który walił w zaciśnięte szczeki. Dobrze że tej cnotce zębów nie wybiłem tzn szczęki nie popękały. Jestem gotowy na każde słowa krytyki bo zasłużyłem ale może coś zaradzicie koledzy !!!

Awatar użytkownika

oswiecimskie
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 288
Rejestracja: 01 gru 2011, 20:33
Lokalizacja: oswiecim

#457

Post napisał: oswiecimskie » 29 kwie 2013, 21:58

Z tego co wiem to tylko z tyłu wrzeciennika da się kasować luz , są tam bodajże dwie nakrętki do kasowania. Spróbuj klepnąć lekko wrzeciono od jego przodu - gumowym młotkiem , a następnie dokręć nakrętki do kasowania luzu.
Jak za mocno dokręcisz kontry - łożyska będą się grzać.
OUS-1 TSA-16 Mn-80a


rena
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 10
Posty: 72
Rejestracja: 13 cze 2004, 14:37
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

#458

Post napisał: rena » 29 kwie 2013, 22:02

No o tym nie pomyślałem, a jest dokładnie tak jak piszesz 2 nakrętki


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 57
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#459

Post napisał: Andrzej 40 » 29 kwie 2013, 23:46

rena pisze:No o tym nie pomyślałem, a jest dokładnie tak jak piszesz 2 nakrętki
Pierwszą nakrętką od strony wrzeciennika kasujesz luz na tyle, żeby wrzeciono się obracało bez oporów i jednocześnie nie miało luzu wzdłużnego, drugą kontrujesz (z wyczuciem, nie za mocno) przytrzymując pierwszą kluczem. Lepszym sposobem jest zatoczona odpowiednio długa tuleja z podkładką nałożona na wrzeciono opierająca się o wewnętrzną bieżnię łożyska i gwintowany pręt np. M10 przeciągnięty wewnątrz wrzeciona z podkładką opierającą się czoło wrzeciona. Można precyzyjnie dociągnąć łożyska, potem nakrętkę na wrzecionie dokręcamy już bez użycia siły i kontrujemy. Używanie do tych celów młotka jest .... nie będę stosował brzydkich określeń, powiedzmy - karygodne :mrgreen: .

Awatar użytkownika

oswiecimskie
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 288
Rejestracja: 01 gru 2011, 20:33
Lokalizacja: oswiecim

#460

Post napisał: oswiecimskie » 30 kwie 2013, 10:57

Zwykłego stalowego młotka to rzeczywiście nie wolno używać ale gumowy nie zrobi nawet ryski.
OUS-1 TSA-16 Mn-80a

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”