Noże składane z aluminium, noże oprawkowe dla ubogich

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Noże składane z aluminium, noże oprawkowe dla ubogich

#1

Post napisał: c64club » 12 mar 2012, 23:47

Witajcie.
Znalazłem w swoich zbiorach zakupione onegdaj za flaszkę sztaby jakiegoś aluminium 10x25 i 10x15 oraz resztki (20cm) 15x20.
Z fragmentu 10x25 wykonałem sobie narzędzie "nóż" do centrowania - z jednej strony precyzyjne łożysko do popychania, z drugiej oprawka na rysik z węglików. Jak porobię fotki to się pochwalę. "Stalka" (czy też w tym przypadku "alka" :P) postawiona w pionie wydaje się całkiem sztywna, a na frezowanie aluminium mam warunki. Czy warto się bawić w wykonanie z tego noży składaków? Imak mojej tokaryny złapie w pionie jakieś 16mm (z czego 12 od "podłogi" imaka do osi).

Bo ze składakami to albo tani nóż na płytki po 22 zł/szt albo scyzoryk na płytki po 3zł/szt nóż kosztuje 1/5 mojej wypłaty. Myślę np. z Pafany nabyć "łamacz wióra" czyli płytkę trzymającą, a resztę samemu wyrzeźbić.


Drugi pomysł na noże to "oprawkowe" ze starych wierteł widiowych. Z wspomnainyh wcześniej sztab zrobić oprawki pod typowe średnice - nawiertak potem wiertło umieszczone we wrzcionie, "stalka" w imaku i mamy bazę pod oprawkę dokładnie pod tę tokarkę :) A wierteł "spalonych" mam całe garście i będę dostawać.
Próbnie wykonałem nóż do gwintowania zewnętrznego z kolca centrującego ze starego "wiertła" do wycinania otworów w ceramice. Fajnie gwinty nacina, chociaż wiem, że ręcznie go osełką źle zaostrzyłem (pewnie lekko zaobliłem), ale szlifierkę dopiero kombinuję. Jak tylko będzie szlifierka, to już we łbie mam przeróbkę wiertła fi10 na nóż do wycinania z poliamidu rolek prowadzących do łańcuchów rowerowych (towar poszukiwany przy budowie rowerów poziomych :) ).
Myślę do rowkowania, mniej odpowiedzialnych gwintów itp. prac o "ciesielskiej" precyzji możnaby spokojnie takich noży chyba dałoby sie używać, a i noże "do zadań specjalnych" istnieją tylko jak sobie zrobisz.

[ Dodano: 2012-03-29, 08:07 ]
Wykonałem kilka noży z wierteł. Nawet nie muszą być oprawkowe, wchodzą w imak i spełniają swoją rolę. Przykładowy nóż do rowkowania
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#2

Post napisał: c64club » 18 cze 2012, 08:58

Kolejny "nóż dla ubogich". Tępy złamany pilnik został stalką na przecinak. Odcinałem nim wałki Φ50 z aluminium i poliamidu z MoSi2 dłubiąc zawieszenie do motocykla. Jeszcze jest w stanie coś pociąć - zostaje na służbie
Obrazek


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#3

Post napisał: mike217 » 18 cze 2012, 12:03

Do przecinania tworzywek, aluminium, mosiądzu doskonale nadaje się materiał z brzeszczota. Wystarczy dorobić stosowną oprawkę i mamy super nożyk.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”