Noże składane i płytki wieloostrzowe

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Jacek Mrozek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Noże składane i płytki wieloostrzowe

#1

Post napisał: Jacek Mrozek » 29 sty 2009, 16:14

Witam
Toczeniem zajmuję się amatorsko. Mam "chińczyka" MINI LATHE i w zasadzie wszystko to co potrzebuję jestem w stanie na tej tokarce wykonać. Problem jaki występuje to uzyskanie gładkich powierzchni podczas toczenia stali. Chcę kupić noże składane z płytkami, ale jedni odradzają mi tłumacząc, że płytki nie są ostre i nadają się jedynie do prac zgrubnych, natomiast inni namawiają mnie do kupna mówiąc ,że płytki mają odpowiednio dobrane kąty i nic lepszego nie wymyślę. Ponieważ koszt zakupu tych noży jest znaczny, nie chcę podjęć błędnej decyzji więc może ktoś z Kolegów posiadający praktykę w toczeniu za pomocą płytek podzieli się uwagami i pomoże podjąć słuszną decyzję.
Jacek



Tagi:


lasercuterPL
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 29 sty 2009, 16:07
Lokalizacja: Londyn

#2

Post napisał: lasercuterPL » 29 sty 2009, 16:26

hejka.

zdecydowanie polecam zakup nozy z plytkami, sa duzo lepsze od tych jednolitych ze stali szybkotnacej, czy lutowamymi spiekami. po za tym plytki maja rozne promienie wiec jezeli kupisz z promieniem 0.2 spokojnie mozesz uzywac ich do obrobki koncowej.
Pozdro

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: BYDGOST » 29 sty 2009, 17:03

Jacek Mrozek pisze:Ponieważ koszt zakupu tych noży jest znaczny, nie chcę podjęć błędnej decyzji
Ja proponuje Ci tak: kup na początek jeden nóż, ale z dobra płytką i pracuj nim ile się da. Wypracujesz sobie odpowiednie podejście do noży składanych, wyczujesz jakie trzeba stosować parametry toczenia a potem sięgniesz po kolejne. Na pewno nie będziesz żałował. I nie bój się uczyć, sięgać do katalogów, rozmawiać z fachowcami i dystrybutorami płytek. Też znam osoby, które twierdzą, że płytki "widiowe" do niczego się nie nadają, ale wiem na pewno, że jeden z drugim nigdy nie skazili się nauką. Chcesz do czegoś dojść to sięgaj po rzeczy nowoczesne. Oczywiście, wiele rzeczy z ubiegłych wieków :grin: też warto znać.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: clipper7 » 29 sty 2009, 18:16

lasercuterPL pisze:jezeli kupisz z promieniem 0.2 spokojnie mozesz uzywac ich do obrobki koncowej.
Jest akurat odwrotnie, przy obróbce końcowej stosuje się duże promienie zaokrąglenia ze względu na większą gładkość powierzchni.
Bardzo proszę kolegów o zaglądnięcie do dowolnego katalogu płytek, a konkretnie do tzw. informacji technicznej. Tam wyjaśnione są różnice pomiędzy kształtami płytek, ich geometrii, pracy łamacza itp. Polecam katalogi internetowe Sandvika, Pafany itp. Wszystko w kolorze i po polsku. A dalej to już tylko praktyka.
Ja też toczę amatorsko i stosuję głównie noże składane. Po lutowane lub HSS sięgam tylko wyjątkowo ( nietypowy kształt ostrza lub rozmiar noża). Płytki muszą być "firmowe", inaczej czekają Cię niespodzianki.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#5

Post napisał: skoti » 29 sty 2009, 22:02

clipper7 pisze: Jest akurat odwrotnie, przy obróbce końcowej stosuje się duże promienie zaokrąglenia ze względu na większą gładkość powierzchni.
A wlasnie ze nie jest odwrotnie . Do zgrubnej stosuje płytki z wielkim promieniem a do wykanczajacej z malym . Oczywiście jeśli chodzi o teoretyczna gladkosc powierzchni to owszem noz o większym promieniu przy tym samym posuwie robi lepsza powierzchnie . Jest tylko male "ale" zwiekszajac promień zwiększa się zapotrzebowanie na moc oraz tendencja do drgań . Przy grubych i krótkich detalach na sztywnej maszynie oczywiście można skorzystać z płytki o większym promieniu , ale jesli detale maja mala średnice , maja cienkie ścianki , sa długie nie wspominając o otworach to stosując za wielki promień płytki usłyszymy "piękny" pisk niezależnie od parametrów .


lasercuterPL
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 29 sty 2009, 16:07
Lokalizacja: Londyn

#6

Post napisał: lasercuterPL » 29 sty 2009, 22:13

clipper7 pisze:
lasercuterPL pisze:jezeli kupisz z promieniem 0.2 spokojnie mozesz uzywac ich do obrobki koncowej.
Jest akurat odwrotnie, przy obróbce końcowej stosuje się duże promienie zaokrąglenia ze względu na większą gładkość powierzchni.
Bardzo proszę kolegów o zaglądnięcie do dowolnego katalogu płytek, a konkretnie do tzw. informacji technicznej. Tam wyjaśnione są różnice pomiędzy kształtami płytek, ich geometrii, pracy łamacza itp. Polecam katalogi internetowe Sandvika, Pafany itp. Wszystko w kolorze i po polsku. A dalej to już tylko praktyka.
Ja też toczę amatorsko i stosuję głównie noże składane. Po lutowane lub HSS sięgam tylko wyjątkowo ( nietypowy kształt ostrza lub rozmiar noża). Płytki muszą być "firmowe", inaczej czekają Cię niespodzianki.
Przez dłuższy czas pracowałem przy obróbce obudów łożysk i zawsze do obróbki zgrubnej stosowane były płytki z większym promieniem 0.8 a do końcowej z promieniem 0.4 lub 0.2 zostaw do 0.5mm na wykończenie, wieksze obroty wrzeciona i mniejszy posuw. Co do płytek jeżeli znajdziesz dostęp sprawdz sobie płytki i narzędzia Mitsubishi bardzo dobra jakość i wytrzymałość.

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#7

Post napisał: CNCRob » 30 sty 2009, 00:10

clipper7 pisze:Jest akurat odwrotnie, przy obróbce końcowej stosuje się duże promienie zaokrąglenia ze względu na większą gładkość powierzchni.
Bardzo proszę kolegów o zaglądnięcie do dowolnego katalogu płytek, a konkretnie do tzw. informacji technicznej. Tam wyjaśnione są różnice pomiędzy kształtami płytek, ich geometrii, pracy łamacza itp. Polecam katalogi internetowe Sandvika, Pafany itp. Wszystko w kolorze i po polsku. A dalej to już tylko praktyka.
Ja też toczę amatorsko i stosuję głównie noże składane.
ja za to tocze profesjonalnie i obecnie zajmuje sie detalami do tych turbin: pierszy raz slysze az takie glupoty na temat toczenia i szczerze nie wiem czy sie smiac czy to komentowac...
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: clipper7 » 30 sty 2009, 08:54

Dziękuję za szczere słowa krytyki, ale proszę chwilę pomyśleć :
Autor wątku ma zwykłą tokarkę stołową i, jak rozumiem, chce toczyć " zwykłe" przedmioty. Nie części to turbin, cieńkościenne, długie i cieńkie tuleje itp. Czas obróbki też nie jest dla niego istotny. Nie będzie też dysponował kompletami płytek o różnych promieniach. W tej sytuacji ja kupiłbym płytki o promieniu np. 0,4 mm ( dla noża 10x10 lub 12x12). Przy "amatorskich" parametrach obróbki moc tokarki powinna wystarczyć, ostrze na pewno nie będzie przeciążone a gładkość powierzchni po obróbce końcowej będzie wystarczająca i wyraźnie lepsza niż w przypadku płytki 0,2 mm.
Oczywiście, przy produkcji stosuje się płytki o większym promieniu do obróbki zgrubnej ze względu na ich większą obciążalność, ale w przypadku autora wątku nie ma to znaczenia. Poza tym, "chinka" na pewno ma mniejszy zakres obrotów i posuw często jest ręczny....
A tak na marginesie, wzór na Ra max po obróbce jest taki:

Ramax=125•(fo²/r) [µm], gdzie fo - posuw na obrót [mm/obr], r - promień płytki [mm]

więc więcej zależy od posuwu i obrotów, niż promienia płytki.
Oczywiście, płytka o mniejszym promieniu "łatwiej idzie", ale w celu uzyskania ładnej powierzchni trzeba odpowiednia dobrać obroty i posuw.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#9

Post napisał: Mariuszczs » 30 sty 2009, 09:34

Jeżeli jest amatorem to pewnie jak ja - kupi na alegro płytki z przypadkowym promieniem bo paczka będzie kosztować 40 zł a nie 200 ( czy ile tam ), następnym razem trafią się z innnym promieniem itd.
No i problem gładkości powierzchni nie musi rozwiązać płytka.
Pytanie - czy kupujesz stal o okreslonym gatunku, czy bierzesz co pod ręką, ze złomu itd. Bo te przypadkowe stale to mi zawsze poszarpane wychodzą.
Drugie co to czy maszyna nie ma drgań za dużych, luzów itd.

Jak zawsze polecam kupić noże składaki. Dobre noże to wygoda oprócz jakości toczenia. Nie trzeba ostrzyć, do wszystkich stosujesz jedną podkładkę ( bez mierzenia ) lub wcale jak wysokość spasuje. Obrucisz płytkę i masz jeden wymiar cały czas. Na pewno ze składaków będziesz zadowolony, płytki mają sporo krawędzi do wykorzystania i jak wykruszysz to nie kupujesz nowego noża tylko obracasz płytkę lub zakładasz nową.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#10

Post napisał: clipper7 » 30 sty 2009, 09:47

Mariuszczs pisze:kupi na alegro płytki z przypadkowym promieniem bo paczka będzie kosztować 40 zł a nie 200
Nie jest tak źle, popularne typy płytek można kupić na Allegro z różnymi promieniami i różnych gatunków. W sklepach jest oczywiście większy wybór a ceny wyższe niż na Allegro o ok. 50%. Czasami można kupić płytki na sztuki ( np. do gwintów).
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”